SARCINA, hashimoto, prolactina marita, hipotiroidism subclinic

09-08-2013
patricia86
Nu este medic/terapeut
patricia86
Buna ziua

Am Hashimoto, hipotiroidism subclinic si prolactina marita (AM facut RMN si sunt bine ) si am primit acum un tratament cu orgametril pentru reglarea menstruatiei 6 luni si pentru durere de san (ma dor sfarcurile foarte tare) am mai avut aceasta problema acum 8 ani si tot asa am primit un tratament cu duphaston si mi-a trecut durerea, am inteles ca nu este bine sa faci bebe cat timp iau acest tratament?Cum trebuie sa procedez ?la cat tmp dupa ce termin tratamentul pot sa incerc sa raman insarcinata!Mentionez ca inainte sa incep sa iau orgametril am incercat de mai multe ori dar nu am reusit sa raman insarcinata?Daca ati mai avut probleme de genul cum ati procedat?Multumesc anticipat pentru raspuns!
3 comentarii
0
12-08-2013, ora 14:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dv. trebuie intai sa va interesati daca aveti voie cu bolile dv. sa faceti copii.
A fost un caz al unei doamne bolnave de tiroida care a facut un copilas pe care muschii nu l-au ajutat nici sa se ridice in fundulet, darmite sa mearga.
A mers degeaba cu el din doctor in doctor.
0
12-08-2013, ora 15:37
patricia86
Nu este medic/terapeut
patricia86
Din cati medici am vizitat nici unul nu mi-a spus ca este contraindicat un copil!Probleme la tiroida pot fi multe hipertiroidism, hipotiroidism, hashimoto si multe altele...Si DA din cate am inteles poti avea probleme cu copii atat timp cat nu iei tratament stiu ca inmomentul in care, daca reusesc sa raman insarcinata trebuie sa iau tratament.dar nu mi-a spus nimeni ca este contraindicat...!!!
0
12-08-2013, ora 19:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tocmai, ca doamna aceea luase tratament.
Medicii nu spun nimic neintrebati iar intrebati, abia le smulgeti cuvintele cu clestele din gura.
Sunt o gramada de articole pe net despre bolile dv.
Luati si cercetati cu atentie.
Problema cu copilul este foarte foarte delicata.
Trebuie sa va documentati din timp.
Ce probabilitate este ca copilul sa fie afectat de medicatia din timpul sarcinii, si ce probabilitate sa mosteneasca bolile dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Principiul care stă la baza reglării secreției de hormoni
  •