Ruptura tendon achilean

15-10-2013
robie68
Nu este medic/terapeut
robie68
Buna ziua,

Acum 2 saptamani am suferit o ruptura de tendon achilean, a doua zi am suferit o operatie artroscopica/percutanata, prin intermediul a 2 randuri de cate 3 insertii fiecare. Acum sunt cu o atela gipsata pe picior. In prima noapte de dupa operatie am avut dureri groaznice in zona operatiei, dupa care, treptat, in 2 zile s-au sfarsit. Problema e ca de 1-2 zile durerile au reaparut, dar nu neaparat in zona operatiei, ci pe marginea exterioara a labei piciorului si deasupra, pe laba piciorului. Durerile sunt ca niste pulsatii, furnicari si chiar junghiuri puternice. Imi puteti spune daca aceste dureri sunt normale si care ar fi remediile contra acestora ? Cat ar putea sa mai dureze ?
Multumesc mult ptr intelegere!
5 comentarii
0
15-10-2013, ora 15:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Una dintre complicatiile procedeului percutanat este tocmai leziunea nervului sural, manifestata prin simptomele enuntate.
Pe de alta parte, este posibila si o alta cauza: hematom care comprima nervul, sindrom compresiv lombar, tromboza venoasa profunda etc.
Ar fi excelent sa discutati cu chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-10-2013, ora 13:57
robie68
Nu este medic/terapeut
robie68
Multumesc domnule doctor !
0
09-03-2014, ora 19:18
robie68
Nu este medic/terapeut
robie68
Buna seara Domnule Doctor,
Revin dupa ruptura de tendon achilean de la sfarsitul lui septembrie 2013 ( 29.09.2013 ); am 5 luni si ceva, progresele sunt evidente, dar inca mai schiopat, laba piciorului inca nu o pot flexa total, la zona de ruptura se observa un nod, o galma evidenta, iar o amorteala pe exteriorul labei piciorului e in continuare persistenta.
V-as ruga daca i-mi puteti spune daca este normal sau trebuie sa i-mi fac griji.

Multumesc.
0
09-03-2014, ora 19:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil de apreciat consecintele unei interventii chirurgicale fara o minima examinare locala.
Am putea cadea in doua extreme: fie va linistim (si nu ar fi cazul), fie va speriem (si ar fi pacat).
Ar fi excelent sa discutati cu chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-03-2014, ora 19:34
robie68
Nu este medic/terapeut
robie68
Multumesc inca o data Domnule Doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.