Ruptura ligamentului incrucisat anterior cu dezinsertie

02-06-2012
pcosmin93
Nu este medic/terapeut
pcosmin93
Acum o luna la ultimul meci din turneul semifinal in cadrul competitiei nationale de handbal la juniori I piciorul drept mi-a alunecat(presupun ca pe o suprafata umeda) si genunchiul sa deplastat spre interior.Am fost si am facut radiografie si nu am nimic la oase, dupa aceasta am facut si RMN si rezultatul a fost:Ruptura ligamentului incrucisat anterior cu dezinsertie de de pe condilul femoral, edem osos la nivelul condililor femural si platoului tibial si bursita supra si retropatelara.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
-este ruptura de ligament sau dezinsertie? Cu ce difera una de alta?cum se rezolva problema prin operatie? care este mai grea?ce reprezinta aceasta operatie? Pretul acestuia daca stiti si eu ca elev pot avea anumite avantaje la pret in spital?
-Ce este acest edem osos?
-Ce este Bursita?

Multumesc!
3 comentarii
0
03-06-2012, ora 10:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
- functional ruptura sau dezinsertia ligamentului incrucisat este acelasi, ligamentul nu mai poate indeplini functia pe care o are
- sa va zic un exemplu: luati o bucata de sfoara, lipiti cu superglue de perete, incepeti sa traget de sfoara: se pot intampla doua lucruri:
1 se rupe sfoara: acesta este ruptura
2 sfoara se dezlipeste de perete cu sau fara o bucata de tencuiala: acesta este dezinsertia
- citi pe net "healing response". la pacienti tineri se poate incerca prin artroscopie spalarea articulatiei si repunerea parti dezinserate pe condilul femural, dupa care 6 sapatamani orteza fixa in extensie si inca 6 saptamani cu reluarea treptata a flexiei (unii incearca sa sutureze ligamentul de os cu fire lent rezorbabile pentru a fi si mai siguri ca ligamentul va ramane in locul potrivit) - metoda se poate face numai intr-o perioada relativ scurta dupa accident, daca iesisti din timp ramane numai metoda clasica de ligamentoplastie cu hamstring sau BTB
- preturile nu cunosc, intrebati pacientii de pe forum care au avut asa ceva, unde lucrez eu, pacientii nu platesc pentru asa ceva
- edemul osos este frecvent dupa leziunile genunchiului, arata ca osul a fost lovit fara fractura, nu trebuie sa va deranjeze
- bursita propriu zisa este o acumulare de lichide (din cauza traumatica sau inflamatorie) in niste pungi de tesut in anumite parti a corpului, care in mod normal contin o cantitate infirma de lichid si ajuta la alunecare mai usoara a pielii pe os (daca vrem sa formulam mai pe intelesul tuturor) - asa ceva este intre rotula si piele, bursa prepatelara. termenul bursa se foloseste eronat si la acumularile de lichide din articulatia genunchiului - bursita retropatelara. in spatele patelei nu este nici o bursa, acolo este articulatia femoro-patelara, insa termenul este des folosit nu stiu de ce.
0
05-06-2012, ora 10:52
pcosmin93
Nu este medic/terapeut
pcosmin93
metoda se poate face numai intr-o perioada relativ scurta dupa accident, daca iesisti din timp ramane numai metoda clasica de ligamentoplastie cu hamstring sau BTB

Care este perioada aceasta in care se poate face aceasta operatie?
0
05-06-2012, ora 11:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cateva saptamani, cu timpul ligamentul dezinserat are tendinta sa se scurteze sau sa se lipeasca de ligamentul incrucisat posterior, daca se in tampla asa ceva nu mai poate fi tras la locul potrivit.
unde am vazut eu metoda, era facuta in prima saptamana dupa accident
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: