Ruptura ligament incrucisat anterior si menisc ambii genunchi

29-05-2013
CRISTIAN.ZGRIPCEA
Nu este medic/terapeut
CRISTIAN.ZGRIPCEA
Buna ziua!
Prima problema a aparut in luna ianuarie a acestui an la genunchiul stang si a survenit in urma sariturii dintr-o autoutilitara (inaltimea 1m), in momentul sariturii in maini avem o bara metalica de 1m lungime. Pe moment am simtit o intepatura in genunchi, nimic mai mult, dar a doua zi genunchiul s-a umflat iar mobilitatea genunchiului a scazut.
In urma RMN-ului am primit urmatorul diagnostic:
- leziune gradul II / III corn posterior menisc intern;
- ligament incrucista posterior, ligamente colaterale indemne;
- ligament incrucisat anterior cu semnal heterogen si dimensiuni crescute, cu edem la nivelul insertiei tibiale, cu aspect de leziuni elongative si rupturi fibrilare recentela nivelul insertiei femurale;
- cartilaj articular tibial cu dimensiuni reduse;
- edem la nivelul spinei tibiale interne si grasimii Hoffa;
- fluid intraarticular, cloazonat la nivel retropatelar.
Recomandarea primita a fost interventia chirurgicala cu realizarea unei artroscopii. Mi-au fost recoltate tendonele muschilor gracilis si semitendinos din care s-a preparat autogrefa. Autogrefa a fost fixata cu EndoButton SmithNephew (20) la nivel femural si cu un surub interferenta resorbabil 8/35mm la nivel tibial.
Recuperarea postoperatorie a decurs fara probleme, am facut sedinte de recuperare pt intarirea musculaturii si redobandirea mobilitatii.
In momentul de fata inca simt uneori dureri usoare la mers dar sper ca sunt normale tinand cont ca pe 6 iunie fac 4 luni de la operatie.
Problema la piciorul stanga aparut la jumatatea lunii aprilie in urma alergarilor usoare care mi-au fost recomandate. Alergarile le-am facut seara iar a doua zi m-am trezit cu o mobilitate redusa a genunchiului si cu dureri la mers dar fara ca genunchiul sa se umfle. Am ajuns la urgenta si acolo mi-au prescris o reteta care continea Mydocalm si Arcoxia. In urma tratamentului durerile au scazut dar nu au disparul in totalitate dar mi-am recapatat mobilitatea genunchiului. In momentul de fata am dureri in stanga genunchiului, uneori in spate si sub genunchi, cateodata simt si unele intepaturi in genunchi.
Mi-am facut un RMN si la genunchiul drept iar rezultatele sunt:
- edem osos platou tibial si codil femura lintern, cu leziune meniscala corn posterior menisc intern;
- ligament incrucisat anterior cu semnal edematos, cu intreruperi fibrilare partiale;
- fluid minim retinacul patelar medial.
Ma intereseaza sa stiu daca se pune problema unei interventii chirurgicale si la piciorul drept, asta bineinteles daca va puteti da seama din diagnosticul RMN-ului si simptome.
Sunt derutat deoarece am fost la doi doctori si fiecare a dat un diagnostic diametral opus.
Primul dintre ei a pus diagnisticul entorsa genunchi si mi-a dat o reteta. Precizez ca diagnosticul a fost pus doar in urma citirii rezultatelor RMN-ului si in urma unor teste specifice facute asupra genunchiului fara vizualizarea RMN-ului.
Al doilea doctor (cel care m-a operat la genunchiul stang) a dat diagnosticul in urma vizualizarii si citirii rezultatelor RMN-ului: menisc rupt sau alunecat intre oase si ligamentul incrucisat antrerior rupt 2/3 pe toata lungimea lui existand posibilitatea ruperii totale in orice moment.. Recomandarea dumnealui este o noua interventie chirurgicala la genunchiul drept pentru menisc si in functie de gravitatea leziunilor o interventie la ligamentul anterior incrucisat.
Va multumesc pentru timpul acordat!
1 comentarii
0
30-05-2013, ora 09:46
CRISTIAN.ZGRIPCEA
Nu este medic/terapeut
CRISTIAN.ZGRIPCEA
Mentionez ca am 30 ani, 1.75 inaltime, 70 kg. Nu am practicat sport de performanta, dar jucam destul de des fotbal inainte de operatie. Prin natura meseriei majoritatea timpului o petrec la birou, din cand in cand avand si activitate de teren (mers pe jos foarte mult).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  •