Ruptura de tendon rotulian - cat de complexa este operatia?

28-01-2013
alexdan38
Nu este medic/terapeut
alexdan38
Dupa mai multe investigatii am fost diagnosticat cu ruptura de tendon rotulian. As vrea sa stiu cat de complexa e operatia si cam dupa cat timp pot pune piciorul in pamant. Sunt convins ca imi vor pune piciorul in ghips dar vreau sa stiu cam dupa cat timp ma pot deplasa si cam ce perioada voi avea ghipsul.
6 comentarii
0
28-01-2013, ora 22:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pot sa intreb ce a trebuit investigat la aceasta leziune?
leziunea in sine este una rara, presupune ruptura totala a tendonului dintre rotula si tibie, astfel forta quadricepsului nu putand fi transpusa pe tuberozitatea tibiala si extensia genunchiului este imposibila. diagnosticul este una clinica si dureaza 1 minut.
in prima faza merita facuta o radiografie laterala despre genunchiul neafectat ca sa stim unde sta patela in mod normal
operatia consta intr-o incizie de 10-15 cm longitudinal intre rotula si tuberozitatea tibiala. se face o gaura transversa in rotula si una in tuberozitatea tibiala si se ancoreaza rotula de tuberozitate cu o sarma groasa cam in pozitia unde este pe partea cealalta (acesta poate fi controlata cu radiografie intraoperatorie). mai apoi se sutureaza tendonul cu fire groase, neresorbabile (fiberwire 5 de ex). eventual se poate augmenta tendonul cu un graft de semitendinos prin technica pulverthaft - in cazuri extreme, sau ruptura degenerativa.
pacientul necesita cel putin 6 saptamani orteza fixa in extensie (eventual se permite 15-20 de grade de flexie) teoretic cu genunchiul in extensie, pacientul poate sa puna greutate totala pe membru, in extensie tendonul nefiind sub tensiune.
dupa 6 saptamani se incepe cu marirea flexiunii treptat. daca vindecarea merge bine atunci sarma de ancorare se poate scoate dupa 3-6 luni (nu merita lasata prea lung pentru ca oricum se rupe cu timpul)
din pacate leziune se vindeca des cu scurtarea tendonului (de acea este importanta ajustarea perfecta a lungimii in timpul operatiei). tendonul scurt cauzeaza o pozitie inferioara a patelei (patela baja) care duce la o artroza retropatellara rapida
0
28-01-2013, ora 23:09
alexdan38
Nu este medic/terapeut
alexdan38
multumesc mult, dar nu inteleg faza cu artroza, voi face artroza si ce inseamna asta. si cam cat ar dura operatia
0
28-01-2013, ora 23:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
operatia dureaza cam 60-90 de minute daca totul merge in ordine
daca se modifica geometria genunchiului, acesta are efect negativ asupra cartilajului, care are sanse sa se distruga
deci dupa o leziune de acest gen aveti sanse mai mari pentru artroza articulatiei
0
28-01-2013, ora 23:31
alexdan38
Nu este medic/terapeut
alexdan38
genunchiu nu ma doare si nu este umflat, dar cand il indoi rotula ramane sus iar sub rotula un gol.multumesc
0
06-02-2013, ora 13:11
alexdan38
Nu este medic/terapeut
alexdan38
buna ziua.am fost si ma operat, mi sa montat 2ancore cat de eficiente sunt.
0
06-02-2013, ora 13:23
alexdan38
Nu este medic/terapeut
alexdan38
si daca pot merge dupa 4 sapt.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul