Ruptura de tendon distal al bicepsului ?

26-06-2011
Ivan Alin
Nu este medic/terapeut
Ivan Alin
Buna ziua, in dimineata acestei zile tatal meu in varsta de 56 de ani isi vedea de treburi in curte, cand incercand sa mute o scandura mare, uda, grea, din cauza unei rafale de vant, incercand sa o tina pe pozitie a suferit o leziune a bicepsului. Acesta s-a deplasat spre umar, durerea fiind destul de mare, acum sta intins in pat, cu alifii incercand sa aline din durere. problema e ca eu am citit cate ceva pe net, si se pare ca pt ruptura de tendon durerile ar fi foarte mari, el poate misca bratul, poate roti antebratul iar durerile nu sunt foarte mari. mama vrea sa ii puna fasa, eu ii spun sa se duca la medic sa vada, el nu prea vrea...ce poate fi ?

va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sau o parere !

cu respect, Alin Ivan !
24 comentarii
0
26-06-2011, ora 21:26
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
DIN FELUL CUM ISI MISCA MANA SI ANTEBRATUL NU PARE SA FIE O RUPTURA. DACA NU ARE NIMIC RUPT, TOTUL SE DATORESTE STRIVIRII BICEPSULUI SI PROBABIL CA SI MANA ESTE UN PIC UMFLATA SI DOARE. CAUTA PE GOOGLE IN ORASUL TAU UN TERAPEUT BOWEN CARE IL VA REZOLVA IN CATEVA SEDINTE
0
27-06-2011, ora 11:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ruptura tendonului distal al bicepsului brahial are adesea o solutie chirurgicala (sutura tendonului).
Problema este mai mult una estetica din functionala, insa poate si suficient de suparatoare incat sa puna problema interventiei chirurgicale.
Este necesar un consult clinic la ortoped, pentru alegerea solutiei terapeutice optime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glzna si Picior
0
27-06-2011, ora 11:17
Ivan Alin
Nu este medic/terapeut
Ivan Alin
Va multumesc frumos ! Urmeaza sa mearga la medic maine.
0
27-06-2011, ora 19:22
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ruptura tendonul distal al bicepsului este o raritate. se intampla la barbati intre 40-60 de ani, cu o masa musculara buna insa tendoane deja inbatranite. sansa este de cam 1, 2 cazuri la 100.000 de oameni intr-un an.
ruptura se produce cel mai des la punctul de insertie a bicepsului pe tuberozitatea radiala, o ruptura in masa a tendonului este o raritate literara, eu inca nu am vazut nici una, desi am vazut si am operat cateva cazuri in ultimii ani.
pierderea functiei bicepsului duce la o slabire cu 30% a flexiei cotului si la o slabire cu cel putin 40% a supinatiei (rotirea antebratului spre exterior). reconstructia operativa este singura metoda de vindecare si este recomandabil daca pacientul vrea sa lucreze cu bratul respectiv o munca fizica grea.
cine recomanda pentru aceasta leziune terapia Bowen habar nu are de aceasta boala, aceasta leziune nu se vindeca fara operatie (daca are leziunea respectiva)
ar trebui un consult ortopedic. deobicel examinarea fizica este suficienta, daca sunt dubii se poate face o examinare cu ultrasunete sau RMN. operatia trebuie efectuata in prima saptamana, o reconstructie dupa 1 luna este aproape imposibila
operatia consta intro incizie in Z (sau 2 incizii mai mici) pe partea anterioara a cotului, trebuie cautat tendonul si reinserat pe tuberozitatea radiala (daca ar fi o ruptura in masa rezultatele de reconstructie sunt mult mai rezervate)
eu la pacienti sub 100 de kg si nu foarte musculosi fac reinsertia cu ancora mitek (sau pushlock, swivel lock cine care prefera), peste 100 de kg sau la pacienti foarte musculosi cu 2 suruburi KFI cu saiba pentru tendoane
0
29-06-2011, ora 21:28
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
D-lui Adamantium.
Nu sunt suparat daca vreti sa ma puneti la punct. Din comentariul dvs. rezulta ca sunteti foarte cunoscator privind aceasta problema. Sunt doar un pic suparat (cititi amuzat) ca nu ati citit cu atentie comentariul meu. CITEZ:
"DIN FELUL CUM ISI MISCA MANA SI ANTEBRATUL NU PARE SA FIE O RUPTURA. DACA NU ARE NIMIC RUPT, TOTUL SE DATORESTE STRIVIRII BICEPSULUI SI PROBABIL CA SI MANA ESTE UN PIC UMFLATA SI DOARE. CAUTA PE GOOGLE IN ORASUL TAU UN TERAPEUT BOWEN CARE IL VA REZOLVA IN CATEVA SEDINTE "
Chiar dvs. in comentariu spuneti:"...o ruptura in masa a tendonului este o raritate literara, eu inca nu am vazut nici una, desi am vazut si am operat cateva cazuri in ultimii ani."
O ultima intrebare va pun : - Ce stiti despre terapia Bowen?
0
29-06-2011, ora 23:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
de acea am scris ce functiuni sunt pierdute prin ruptura tendonului distal a bicepsului, dupa cum observati nici o functie nu se pierde in totalitate numai o parte din forta bratului se pierde.
"o leziune a bicepsului. Acesta s-a deplasat spre umar" acesta este un semn destul de patognomonic pentru aceasta leziune
am ceva idei despre terapia bowen, insa din moment ce o ruptura de ligamente, per moment, nu se prea vindeca fara o metoda invaziva (mai ales ca in acest caz cele doua bucati de tendoane / tendon si os nici nu sunt in contact direct) este singura metoda de vindecare, o metoda care are la baza "un numar de miscari delicate, practicate cu degetele, asupra muschilor si tesuturilor articulare" ce imbunatatire poate sa aduca? indeparteaza si mai mult capatul tendonului de insertie? fara nici o suparare. probabil are rolul ei in societate si in vindecare insa nu in cazuri chirurgicale
0
30-06-2011, ora 19:32
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
D-lui adamantium.
Multumesc pentru raspunsul dvs. Fara nicio indoiala terapia bowen este o terapie noninvaziva si la baza au acele miscari pe care le-ati pomenit. Aplicarea acestei terapii, in cazul domnului de 56 ani, era prescrisa in cazul unui diagnostic inca necunoscut. De aceea am dat solutia numai daca: DACA NU ARE NIMIC RUPT.
Sunteti chirurg si am toata stima pentru dvs. si ceea ce faceti, desigur pacientul suspomenit trebuie sa faca intai consultatii de specialitate pentru a i se stabili diagnosticul.
0
18-08-2011, ora 21:36
vladcrispy
Nu este medic/terapeut
vladcrispy
Domnul Adamantium
Am ridicat la sala mai mult decat a trebuit.Mi am facut un RMN.
Concluzia a fost:
ruptura completa recenta cu retractie de 9, 4 cm tendon biciptal si portiunea insertiei radiale.Hematom de 1, 8 cm si important edem de parti moi.

M i s a imibolizat mana in ghips; recomandat sa l port 3 saptamani.

Dumneavoastra ce parere aveti?
Multumesc
0
18-08-2011, ora 21:48
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
buna ziua
in prima faza ar trebui un examen amanuntit, daca diagnosticul se confirma, nu se va vindeca in ghips, nici nu are cum din moment ce intre tendon si punctul de insertie sunt 9, 4 cm (ceea ce mi se pare cam mult, insa nu imposibil).
ghipsul stabilizeaza starea actuala, si anume muschiul si tendonul se vor lipi in locatia actuala, bratul va pierde destul de mult din functie si aspectul estetic va suferi (daca faceti culturism nu este ultimul lucru ce trebuie luat in considerare)
operatia nu este o urgenta majora insa trebuie efectuata in prima saptamana
eu v-as propune sa cautati cineva care se pricepe la acest lucru si daca vati ajunge la operatie trebuie sa calculati un timp de recuperare de 6+6 saptamani
0
18-08-2011, ora 22:02
vladcrispy
Nu este medic/terapeut
vladcrispy
Am fost diagnosticat de dnul doctor Nicolae, la clinica din Eforie.
Nu conteaza timpul de recuperare, deoarece voi avea rabdare. Vreau doar sa stiu ce trebuie facut in asa fel incat sa mi pot folosi, ca inainte, bratul afectat.
0
18-08-2011, ora 23:50
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate nu il cunosc, eu pe vremuri am lucrat in vestul tarii. interesati-va la o clinica universitara
0
22-08-2011, ora 19:22
vladcrispy
Nu este medic/terapeut
vladcrispy
Multumesc mult pentru raspuns. Urmeaza sa vad si alt doctor, dar inainte de asta as dori sa va mai intreb cate ceva, asta daca se poate.
Din punct de vedere strict medical (independent de pacient si sistemul lui imunitar) un tendon rupt se poate "lega", suta la locul lui, daca mana este tinuta pentru o perioada, in ghips, la 90 de grade? Sau un tendon odata rupt asa ramane? Sau apare altul in locul celui vatamat?
Va multumesc.
0
22-08-2011, ora 19:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
teoretic un tendon care este rupt si cele doua capete (sau tendonul si punctul de insertie) sunt tinute in contact 6 saptamani se poate vindeca (este o metoda pentru ruptura de tendon Achilian, sau calcanean dupa noua momenclatura, cand cele doua capete sunt tinute in contact cu ajutorul unui ghips plantigrad si o buna parte se vindeca insa cu o sansa de recidiva mai mare ca la cele operate) acest lucru nu se va intampla la tendonul distal a beicepsului pentru ca dupa cum ati si scris intre tendon si punctul de insertie pe tuberoitas radii sunt 9 cm.
muschiul are tendinta de a disloca si mai mult tendonul, odata ajuns intr-o pozitie de unde miscarea bicepsului nu il mai disloca se va lipi cu structurile din apropiere pe brat - asta este problema ca se va lipi pe brat si nu pe antebrat, deci nu va avea rol in miscarea cotului
tendoanele nu cresc din nou, sau nu formeaza un "pod" intre cele doua capete, cel putin nu la adulti
0
22-08-2011, ora 20:55
vladcrispy
Nu este medic/terapeut
vladcrispy
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Dumnevoastra va ocupati si cu operatii de genul?
0
22-08-2011, ora 21:22
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate nu mai lucrez de cativa ani buni in romania. operatia in sine nu este complicata insa trebuie sa cautati pe cineva care se pricepe la anatomia zonei, pentru ca sunt cateva posibile complicatii
0
22-08-2011, ora 21:30
vladcrispy
Nu este medic/terapeut
vladcrispy
Nu ati avea din intamplare numele unui (sau mai multor)doctor bun, priceput din Romania?
PS: Cred ca este mult mai bine in afara decat aici; deci fara regrete.
0
28-05-2012, ora 21:08
calin21
Nu este medic/terapeut
calin21
buna am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva.specific ca sunt sportiv si practic culturismul, in urma unei pauze de o luna am revenit la sala am fortat tare la antr am facut febra musculara mare, dupa 2 zile am dat la sac si am simtit o durere mare si mi sa ridicat bicepsul la mana stanga fosrte sus langa umar, dupa cateva zile m am prezentat la spital la cluj la sectia chirurgie plastica si am fost diagnosticat cu ruptura totala de biceps.am decis sa ma operez la sfatul medicului dar am fost total dezamagit cand a 2 zi dupa operatie mi am vazut taietura care e de la incheietura maini de jos pana sus langa umar pe interiorul bratului, ma asteptam la o taietura mai mica, oare e normal sa fie asa mare?acum trebuie sa stau 6 saptamani in atela gipsata. la 2 saptamani mi a scos firele dupa care a tot curs un lichid galben din operatie dupa care sa oprit dar observ cand i mi schimba pansamentul ca la nivelul cotului si antebratului am o umflatura mare si cand apas i mi intre degetul ca in plastelina si ramane gropita unde am apasat, doctorul spune ca e bine, am stat doar 3 saptamani in atela si mai am inca 3 de stat ma lamureste si pe mine cineva despre taietura aia mare daca e normala sa fie asa mare si despre umflatura care e foarte ciudata si ce ar trebui sa fac in cazul de fata.specific ca am 37 de ani 105 kg si o masa musculara destul de mare si vreau sa stiu daca o sa mai pot continua viata de sportiv in sala de forta dupa acest incident la aceiasi capacitate ca si inainte...va multumesc anticipat
0
04-11-2012, ora 11:09
25 madandra11
Nu este medic/terapeut
25 madandra11
am fost diagnosticata de ceva timp cu: Sindrom conflict subacromial dr.Tendinita biceps humeral (lunga portiune).Tendinita calcica supraspinos dr.si dupa trtament cu antiinflamatorii si infiltratii locale s-a decis interventia chirurgicala la care am si fost supusa.Intraoperator s-a practicat decompresia artroscopica a umarului cu debridare articulara si tenotomia lungii portiuni a bicepsului humeral. Ce sanse de recuperare a membrului dr sunt si cam cat timp dureaza?Mentionez ca dg a fost pus pe investigetii RMN, ECHO, radiologice si clinice intrun interval de 6 luni
0
04-11-2012, ora 22:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
a fost facuta o simpla tenotomie (taierea tendonului)? sau o tenotomie cu tenodeza (taierea tendonului si refixarea lui in tuberculum maius)?
daca prima atunci deobicei nu exista limitare de mobilitate, se incepe cu kinetoterapie a doua zi postop, in primele 2 saptamani nu trebuie suprasolicitat umarul. flexia cotului pierde un pic din putere si bicepsul nu va mai fi simetric (acesta este deobicei o problema estetica)
daca s-a practicat a doua varianta (mai moderna si mai complicata) trebuie sa evitati unele miscari in primele 6 saptamani, munca fizica este interzisa in aceasta perioada si veti avea nevoie de kinetoterapie. nu se pierde din puterea de flexie a cotului, si bicepsul ramane simetric
in ambele cazuri kinetoterapie este esentiala cu o analgezie adecvata, daca mobilitatea umarului nu este sustinuta prin kinetoterapie, acesta are tendinta sa piarda masiv din mobilitate din cauza cicatrizarii, sansa pentru acesta il apreciez la 20-30% din pacientii nostri operati cu decompresie subacromiala
0
06-11-2012, ora 12:14
25 madandra11
Nu este medic/terapeut
25 madandra11
Multumesc pt raspuns.Este vorba doar de tenotomie, doar cu umarul este in continuare inflamat si dureros nu numai la palpare ci si in repaos.Cu antiinflamatorii generale nu prea cedeaza iar dupa prima sedinta de kineto intrun centru specializat durerea a crescut in intensitate.Cat de des ar trebui facute sedintele de kineto? Ar trebui sa mai iau antibiotic?(am facut in spital cefort 1 g /6 ore 1 zi si apoi 5 zile augmentin 1g/12 ore)
0
08-11-2012, ora 00:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in mod normal la asemenea operatii nu este necesara nici un tratament cu antibiotic, eventual o doza intraoperatorie.
intr-o oarecare masura inflamatia, edemul si durerea sunt normale dupa asemenea interventii, insa daca cazul Dvs se incadreaza in limitele normalului sau este infectat de exemplu, nu se poate spune numai cu un examen fizic amanuntit. in mod normal recomandabil este dupa operatie o analgezie medie (de ex: ibuprofen 4*600mg, pantoprazol 1*40mg, algocalmin 4*500mg) si kinetoterapie 3 ori pe saptamana, insa fiecare caz este special. daca aveti dubii cum ca poate fi o infectie locala, trebuie sa va prezentati la medicul operator
0
07-01-2013, ora 09:08
25 madandra11
Nu este medic/terapeut
25 madandra11
Buna ziua. Au trecut deja 2 luni de la interventia chirurgicala si recuperarea mea nu este intrun stadiu multumitor. Persista durerile in articulatie si pe toata lungimea bratului. Am facut un RMN de control si iata rezultatul: Bursita subdeltoidiana cu edem si acumulare fluida de 5mm, cu hipersemnal STIR. Sinovita la nivelul articulatiei scapulo-humerale, cu enhancement postcontrast insotita de o acumulare fluida intraarticulara de 8mm. Am fost la control la medicul curant care spune ca nu trebuie sa-mi fac probleme, dar eu intreb de ce doare ? Mentionez ca local in afara de denivelare in 1/3 proximal brat nu se evidentiaza nimic.Nu este rosu, nu este cald, doar durere difuza din umar pana in cot. Ce ar trebui sa fac? multumesc pt raspuns
0
26-09-2018, ora 09:36
Tufan
Nu este medic/terapeut
Tufan
Buna ziua, am suferit un accident la sala de sport și sunt in aceeași situație ca și domnul Călin21 (comentariul văzut mai sus ). După op mi s-a spus ca tendonul era complet dispărut respectiv capătul de insectie!! Deci a trebuit sa mi ia tendonul mic și sa mi-l asocieze cu un ancar ceva neobișnuit după spusele chirurgului.. Întrebarea mea este dacă o sa mi pot relua viața normala inclusiv sportiva...Merg la terapie de 3 ori pe săptămâna etc...Dr de aici ( elvetia) îmi vorbește de 5-10 kg maxim pe live time ceea ce pt mine ar fi o invaliditate totala atât pe plan profesional și personal..Sunt intr-o situație disperata
Va mulțumesc anticipat
0
29-09-2018, ora 17:41
Tufan
Nu este medic/terapeut
Tufan
??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: