Ruptura coccis

06-02-2010
Kamelia Chirca
Nu este medic/terapeut
Kamelia Chirca
In urma unei cazaturi pe gheata, o matusa a fost diagnosticata cu ruptura de coccis, de catre un medic chirurg. I s-a spus ca nu exista un alt tratament in afara de calmante. imi puteti spune, va rog, carui medic trebuie sa se adreseze si ce tratamente exista pentru aceasta problema? Are dureri groaznice si nu poate sta in sezut!
Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
07-02-2010, ora 14:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ortopedul este cel care trateaza de obicei fractura coccisului, dar si neurochirurgul poate fi consultat la fel de bine.
In lipsa tulburarilor neurologice, tratamentul este unul simptomatic (combaterea durerilor, repaus).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2011, ora 00:56
magureanmihaela
Nu este medic/terapeut
magureanmihaela
in uram cu un an de revelion, dansam pe boxa iar cineva din spate m-a impins ma cazut in picoare dar pe jos fiind umed am alunecat si am cazu in fund, in acel moment durerea a fost asa de mare incat aproximativ 5 minute nu am reusit sa ma ridic de jos, abia puteam sa respir, dupa aproximativ o ora durerile au incateat pana a doua zi cand am facut o baie fierbinte, nu mai puteam sa ma misc, cateva zile am purtat corset elastic
am facut radiografie iar rezultatele mi-au aratat ca coccisul meu era farcturat, aproximativ 2-3 cm, medicul care m-a consultat mi-a spus ca nu este grav dar s-ar putea cu timpul sa apara dureri radiante in pricioare si dureri de spate, mi-a mai spus ca este posibil sa imi afecteze sarcina si ca pot aparea dureri in timpul sarcinii.
Intrebarea mea.. sete posibil ca acei 2-3 cm de coccis fracturat sa imi afecteze si releria sexuala? Pentru ca de un an de zile am dureri la contact sexual, sau in momentul cazaturii sa se fi intamplat ceva si cu organele sexuale.
Care ar fi urmatorul pas?
cazul meu este caz de operatie?
0
31-03-2011, ora 14:25
camiraza
Nu este medic/terapeut
camiraza
Buna ziua! De 3 saptamani am dureri la asezare pe sezut, in zona cocisului. Nu simt nicio schimbare la apasarea cu mana in zona respectiva. Cand merg sau stau in picioare in repaus, nu am nicio durere. In unele zile durerea este f accentuata. Am cazut pe ghiata cand eram copil, dar mi-a trecut repede(2-3 zile). In ultimii ani nu am cazut in sezut si nu am avut nici alte socuri mecanice in zona. Nu am dureri de membre sau articulare. Am 1, 67 m si 62 kg.
Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac pentru a scapa de aceste dureri. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: fisura coccis