Ruptura coafa rotatori umar drept

10-12-2009
Die Flavius
Nu este medic/terapeut
Die Flavius
Buna seara.Fac sala de 3 ani, in ultimul an avand o problema cu umarul.Intr-un final am ajuns sa fac un rmn si rezultatul a fost:
-Arie de hipersemnal T2 si Stir localizata adiacent tendonului muschiului supraspinos dretp adiacent insetiri humurale-determinand un sindrom de impingement
-ruptura partiala de coafa a rotatorilor
-Arie de hipersemnal T2 si Stir de tip edem osos localizat la nivelul extremitatilor articulatiei acromioclaviculare-modificari artrozice incipiente la acest nivel
-minima bursita subcoracoidiana
-fisura a lamburului glenoidian anterior de tip Slap 2.
As dori sa stiu daca voi mai putea face sala si timpul de refacere.Va multumesc
1 comentarii
0
19-08-2010, ora 14:37
gianinacalimanescu
Nu este medic/terapeut
gianinacalimanescu
In urma unei plimbari cu parasuta pe mare si a unei partide de tenis de masa, am facut o ruptura partiala de muschi supraspinos. Acum 7 saptamani am fost operata la spitalul de ortopedie Foisor, am tinut bratul imobilizat in esarfa 2 saptamani si jumatate, la 3 saptamani mi-a scos firele si a doua zi, deci dupa 3 saptamani de la operatie am inceput fizioterapia(laser, ultrasunet si curenti interferentiari), masaj sedativ usor si kinetoterapia. Binenteles, antiinflamatoare AINS, mydocalm, ketonal, paracetamol. Merg zilnic la kineto pt recuperarea miscarilor umarului. Am dureri foarte mari de umar si brat, mai exact muschiul deltoid. Durerile le simt intense la aer conditionat sau vreme rece. Stiu ca recuperarea este de durata, totusi as vrea sa stiu mai multe detalii, cat dureaza si cam tot ce presupune. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.