Ruptura LIA cu leziune corn post. menisc extern - gen stg

16-03-2010
salin
Nu este medic/terapeut
salin
Intrebarile mele :
Examinarea RMN la 2 zile de la incident este precoce ?
Poate exista un rezultat fals pozitiv de ruptura LIA la RMN ?
Este indicat un al doilea RMN si la ce interval fata de primul ?
Daca testul sertarului nu este prezent iar rezultatul RMN este ruptura LIA, care este atitudinea terapeutica imediata ?
Imobilizarea gipsat este de ales ; sau o orteza mobila este preferabila ?
Am ales o proteza mobila si un tratament conservator, pentru moment. Desi varsta pacientului este27 ani, posibilitatea unor nereusite ale chirurgiei si a unor complicatii ma face sa evaluam solutia chirurgicala in rastimpul de 2 luni de la incident.



-
2 comentarii
0
16-03-2010, ora 22:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsuri punctuale:
- RMN -ul este un examen valoros, dar niciodata nu trebuie intervina in decizia unui tratament chirurgical pentru leziunile LIA;
- examenul "rege" este cel clinic, examinarea directa. Daca RMN-ul arata leziune iar clinic este ok, inseamna ca RMN-ul a dat un examen fals. De nenumarate ori apar rezultate fals-pozitive, din simplul motiv al limitarilor intrinseci acestui examen.
- prin urmare, nu mai insistati atat pe un al doilea, ale treilea sau al patrulea RMN. Este infinit preferabil sa consultati unul sau doi ortopezi bine specializati in patologia genunchiului. Este mult mai util.
- tratamentul conservator este o optiune reala, dar trebuie luati in considerare neumarati factori, si mai ales preocuparile de tip sportiv. O operatie bine executata este de obicei dezirabila, cu conditia sa nu faceti imprudenta sa mai jucati vreodata foot-ball.
Aveti timpul necesar sa evaluati optiunea terapeutica chirurgicala, preferabil cu8 2-3-4 ortopezi diferiti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-03-2010, ora 19:29
salin
Nu este medic/terapeut
salin
Buna seara domnule doctor,
Am doua saptamani de la accident si pana acu am purtat orteza flexibila.
La primul consult efectuat de medicul ortoped care m-a vazut a doua zi de la accident mi s-a indicat RMN si imobilizarea in orteza elastica cit mai mult timp. la citirea RMN mi s-a spus ca ruptura LIA este partiala ;
Am mers la un alt medic ortoped care mi-a explicat ca trebuie sa-mi faca artroscopie ca exista cheaguri de sange si ca trebuie curatat in interior si imi va pune un tub de dren pentru o zi.
Eu nu mai am dureri, pot sa merg cu piciprul flectat la la aprox. 110grade cum ni s-a spus, nu por face extenia completa a piciorului.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa aleg ?
daca exista in articulatie cheaguri de sange acestea nu se pot resorbi singure ca la orice hematom?
In cat timp ar trebui sa ma ingrijorez ca nu mi-am reluat mersul normal cu tratamentul conservator ?
Dupa aceasta interventie oare se rezolva acest blocaj ?
Cu stima, Salin
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul