Ruptura Gastrocnemian Medial - Sfaturi

29-07-2012
Mihail1668
Nu este medic/terapeut
Mihail1668
Buna seara

Am o problema si v-as ruga sa -mi dati cateva sfaturi.
Concret: am 44 ani, 186cm, 96kg, am practicat incepand cu varsta de 8 ani, 3 ani gimnastica, 6 ani rugby, 5 ani fotbal si 7 ani karate iar iarna merg 1 saptamana la ski in fiecare an, fara problema majore de sanatate cauzate de aceste sporturi sau accidentari majore..Acum sunt in continuare practicant de karate dar am avut (din motive de timp) o pauza de aprox 4-5 luni de activitate sportiva.Si din acest motiv m-am ingrasat aprox 7 kg eu avand in mod normal cam 87-89 kg.
Bine, am ceva probleme cu coloana, discopatie, niste spatii intervertebrale ingustate, un disc ciobit bilateral (aflate tot in urma unui RMN) dar daca sunt activ si fac miscare nu ma deranjeaza decat episodic iar atunci cu repaus si antiinflamatoare imi trece in 4-6 zile.-
Iar acum 3 ani am avut si niste crize de Epicondilita la ambele brate(datorita efortului de la servici) care mi-a trecut cu acupunctura si cu recidive foarte usoare doar in anul urmator.
Acum 15 zile m-am dus sa joc o partida de tenis( o fac rareori, cam de 2-3 ori pe luna) si, inainte de a incepe partida, adica ajungand de la vestiar catre linia de fund a terenului m-am intors catre fileu si am simtit o durere crunta in gamba stanga ca si cand m-ar fi lovit cineva cu o bata. Am plecat - schiopatand- acasa, am pus gheata si Sindolor, a doua zi am fost la medicul de familie care m-a trimis la ortoped care m-a trimis la ecografie suspect de contuzie. Gamba se umflase global (nu punctual) dar nu prea mult si nu am avut nici o vanataie.Nu am facut ecografie ci un RMN iar rezultatula fost, citez:
Ruptura cvasicompleta miotendinoasa gastrocnemian medial cu retractie
Colectie lichidiana locala cu dimensiuni de 6, 8/3, 6 cm
Hipersemnal STIR difuz la nivelul muschiului gastrocnemian medial
Edem de parti moi fata interna gamba stanga.
Problema e ca rezultatul de la RMN a venit dupa 4 zile si in a 5-a am fost cu el la medic Acesta mi-a recomandat imobilizarea in gips lucru pe care l-am facut a doua zi deci in a 7-a zi de la ruptura.Ghipsul il voi tine 3 saptamani adica pana pe 8 august.
In cele 6 zile pana am pus ghipsul am stat primele 4 acasa cu piciorul ridicat si am pus gheata si unguente + Midocalm iar urmatoarele 2 zile am fost la servici cu deplasari dificile dar incercand sa solicit cat mai putin gamba (calcam pe toata talpa fara flexare) si nu am avut dureri importante in acea zona.
Precizez ca nu am sesizat deficiente in miscarea piciorului adica pot indoi genunchiul, intinde si retrage talpa...
V-as ruga sa imi explicati mai pe intelesul meu ce anume inseamna diagnosticul, ce s-a rupt si unde.Daca se mai lipeste si cat de bine se lipeste.
Ce trebuie sa fac dupa ce scot ghipsul, am voie sa calc pe picior sau trebuie sa mai merg in carje?
Foarte important ar fi daca puteti sa-mi indicati cateva motive pentru care s-a intamplat evenimentul, daca se poate repeta la acelasi picior sau la celalalt.
Ce ar trebui facut pentru a evita recidiva.
Voi mai putea sa practic (fara griji) activitati sportive daca fac, sa zicem, 1 an de pauza sportiva.
Ce sporturi sau tipuri de solicitari (miscari) ar trebui sa evit?
Acum 3 ani am suferit o operatie de reparare a unei hernii inghinale si dupa 6 luni am reluat treptat antrenamentele de karate si nu au mai fost probleme.
Sunt destul de ingrijorat.

Va multumesc din suflet, anticipat, pentru raspuns.
9 comentarii
0
30-07-2012, ora 08:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- ruptura gastrocnemianului medial este un diagnostic frecvent in cazul jucatorilor de tenis, mai ales in cazul a 15 kg in plus;
- trebuie sa intelegeti ca nu veti scapa de cele peste 15 kg in plus prin miscare, ci 100% prin dieta corespunzatoare;
- trebuie sa intelegeti ca exista sporturi deosebit de agresive, cum sunt jogging-ul, tenis, foot-ball, rugby, arte martiale; daca doriti totusi sa le practicati, trebuie sa va asumati si consecintele acestora, si mai ales distrugerea rapida si grava a articulatiilor.
- diagnosticul este 100% clinic si nu este nevoie nici de RMN si nici de vreo alta investigatie;
- tratamentul este functional si exclude complet orice imobilizare, care determina complicatii majore;
- prin urmare, trebuie sa eliminati imediat gipsul, sa va reluati progresiv mersul, in conditiile unui repaus relativ;
- se pune problema reluarii cvasi-normale a efortului numai dupa 2 luni de la incidentul traumatic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-07-2012, ora 10:13
Mihail1668
Nu este medic/terapeut
Mihail1668
Buna ziua
Domnule doctor, va multumesc mult pentru raspuns.Mi-ati lamurit multe dintre incertitudinile care ma framantau.Acum, am totusi o mare dilema pe care va trebui sa o rezolv singur, care deriva din raspunsul dumneavoastra, si anume:inainte de a-mi imobiliza piciorul am fost la control la 2 medici ortopezi, unul in policlinica, iar acesta mi-a recomandat deplasarea cu carje fara a pune piciorul in pamant timp de 3 saptamaniiar celalalt doctor, la Spitalul de Ortopedie de la Eforie Sud mi-a recomandat imobilizarera ghipsata tot 3 saptamani continuata cu recuperare, fizio si kineto-terapie.Astfel am decis ca daca ambii medici au zis sa nu il folosesc, pentru mai multa siguranta sa il pun in ghips."A fi sau a nu fi" (in ghips) este a mea dilema!
Dar raspunsul dvs. m-a luminat si in privinta sporturilor pe care NU ar mai fi indicat sa le practic(ufff, ce lovitura!) si daca ati fi amabil sa-mi sugerati cateva sporturi pe care as avea voie sa le practic deoarece nu vreau sa renunt la miscare ( am 2 baieti iar exemplul personal este foarte important) dar nici cu sanatatea mea nu vreau sa ma joc.
Si va mai rog sa- mi "traduceti" expresia "tratamentul este functional".
In cea ce priveste treaba cu slabitul si dieta... offf ce greu e !Dar o voi face daca nu am incotro.
Inca o data va multumesc pentru lamuriri.
Cu stima
0
30-07-2012, ora 10:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Conceptul terapeutic functional (interzicerea imobilizarii, mers cu sprijin total, repaus relativ) poate fi regasit in toate tratatele, lucrarile, articolele moderne, nu este deloc contestat sau controversat si eu l-am aplicat in sute de cazuri. Imobilizarea este nu numai inutila, dar mai ales daunatoare: determina cicatrizarea in pozitie vicioasa a muschiului, determina complicatii redutabile (tromboza venoasa, ankiloza articulara, etc etc).
Puteti practica chiar acum inotul (in perioada vindecarii si recuperarii), si in general puteti practica sporturi 'nedistructive'cum sunt inotul, ciclismul, ski-ul, patinajul, rolele etc.
Cat despre slabit, doar dieta este utila, miscarea provocand efect absolut contrar (produce foame, deci veti manca mai mult).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-07-2012, ora 10:22
Mihail1668
Nu este medic/terapeut
Mihail1668
Multumesc frumos, sunteti un om deosebit, sa va dea Dumnezeu SANATATE!
0
30-07-2012, ora 13:42
Mihail1668
Nu este medic/terapeut
Mihail1668
Buna ziua
Indraznesc sa va mai deranjez cu o intrebare deoarece imi e greu sa ma hotarasc asupra ideii daca sa scot sau nu ghipsul:care pot fi complicatiile majore (despre care mi-ati scris in primul raspuns) care pot aparea daca pastrez ghipsul inca 10 zile?
Va multumesc.
0
30-07-2012, ora 14:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Deja ati tinut prea mult timp gipsul si veti afecta vindecarea si recuperarea.
Decizia insa va apartine 100%.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-07-2012, ora 14:59
Mihail1668
Nu este medic/terapeut
Mihail1668
Multumesc, probabil ca il voi scoate dar dupa aceea ce trebuie sa fac sau sa nu fac? Fizioterapie, kinetoterapie, sprijin total sau partial(cu carje) pe acel picior? El se vindeca de la sine fara sechele doar prin solicitari moderate ale lui?
0
30-07-2012, ora 15:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu aveti mare lucru de facut, cel putin pana la 6-8 saptamani de la incident. Kineto-terapia nu este utila in acest moment, iar fizioterapia nu va ajuta.
Va veti relua mersul absolut normal, evitand totusi eforturile medii-mari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-07-2012, ora 16:04
Mihail1668
Nu este medic/terapeut
Mihail1668
Din nou, MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai frecvente accidentări la alergatori (și cum să le eviți)
  • Procedee chirurgicale în tratarea herniei inghinale
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  • Cum recunoști hernia inghinală și cum evaluezi gravitatea ei
  • Riscul de accidentare în practicarea sporturilor (studiu)
  •