Rujeola sau rubeola ?

24-07-2011
Jivee
Nu este medic/terapeut
Jivee
Buna ziua, in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca postez unde nu trebuie, dar nu am gasit forumul despre "boli infectioase".
Ieri mi-au aparut pe intreg corpul mici pete rosii, foarte abundente care insa nu conflueaza, febra moderata, care nu a trecut de 38 de grade, ganglioni mariti in volum la nivelul gatului si in spatele urechii drepte, durere in gat suportabila, mai mult fiind o jena, nasul infundat, mucoasa bucala de culoare roza, limba usor albicioasa iar pe margini rosie, iar gingiile ma dor foarte tare mai ales cele de jos.
Avand in vedere ca e weekend, medicul de familie e inabordabil, iar la urgenta nu ma duc deoarece am o stare generala buna si vreau sa evit sa stau 2-3 ore degeaba, va rog frumos sa va dati cu parerea :).Va multumesc !

PS:Nu stiu daca are vreo relevanta, insa cu 1 zi inainte de a-mi aparea petele am fost la tenis si am jucat pe ploaie. iar din cate tin eu minte, nu cred ca am intrat in contact cu un bolnav de rujeola/rubeola :)
PS2: Sunt baiat si am 21 de ani :)
1 comentarii
0
24-07-2011, ora 14:50
miruna68
Nu este medic/terapeut
miruna68
Afectiunea ta este de la ploaie si este cunoscuta in medicina. Ca si frigul, apa rece sau hainele ude duc la boli diferite. Nu ai in nici un caz cele mentionate mai sus. Daca astepti ceva timp iti va trece de la sine. Medicamentele vor fi contraproductive si.ti vor intoxica ficatul. Ai rabdare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.