Analize copil 8 ani

09-11-2007
elaelf
Nu este medic/terapeut
elaelf
Buna !
Numele meu este Ela.
Am observat pe acest forum ca ati oferit raspunsuri la intrebarile privind analizele medicale.
Va rog frumos sa interpreati analizele baietelului meu de 8 ani.
Nr leucocite:6, 06 mii/microL; Nr eritrocite:4, 64 mil/microL; Hemoglobina:13, 5 g/dl; Hematocrit:38, 0%; Vol. mediu eritrocitar:81, 8 fl; HEM:29, 1 pg; CHEM:35, 6 g/dl; Deviatie std RDW:10, 8%; Trombocite:287 mii/microL; Volum mediu trombocite:7, 9 fl; Trombocrit: 0, 23%; Distributie trombocitara:12, 3 fL; Limfocite:42, 9%; Monocite: 7%; Neutrofile:44, 1 %; Eozinifile:5, 3%; Bazofile:0, 7%; Limfocite atipice:0.67 ( UM 10*9/L); Celule atipice:0, 47( UM 10*9/L); Nr limfocite:2, 6 ( UM 10*3/microL); Nr monocite: 0, 4 ( UM 10*3/microL
Nrneutrofile:2, 7 ( UM 10*3/microL); Nr Eozinofile :0, 32( UM 10*9/L); Nr bazofile:0, 04 ( UM 10*9/L); Nr Limfocite aticipe:0, 04( UM 10*9/L); Nr celule atipice:0, 03( UM 10*9/L);
Ce semnifica termenii limfocite si celule atipice?
Este ceva in neregula? Trebuie facute investigatii amanuntite?
Va multumesc anticipat pt ajutor
4 comentarii
0
09-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Probabil ca nu este nimic in neregula. De obicei la copii, cand apare o infectie oarecare in organism, acestia se apara diferit de un adult, prin limfocite care isi schimba oarecum morfologia si se numesc limfocite activate sau reactive. Probabil laboratorul unde ati facut analiza detine un aparat performant care reuseste sa faca aceasta diferentiere intre limfocite. Celulele atipice ar putea fi celule care s-au distrus in timpul prelucrarii si aparatul nu a stiut unde sa le incadreze.
In rest analizele sunt bune.
Pentru siguranta si linistea dvs, ati putea sa mergeti cu buletinul de analiza chiar la medicul din acel laborator care sigur stie despre ce e vorba avand in vedere ca isi cunoaste aparatul pe care lucreaza. El va va spune daca este asa cum am spus eu sau daca este nevoie sa se faca un frotiu pentru celularitate.
Numai bine!
0
09-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Si inca ceva. Eozinofilele sunt putin crescute. Puteti face un examen coproparazitologic sau sa observati daca baiatul este alergic la ceva (situatie in care acestea mai cresc).
0
12-11-2007, ora 00:00
elaelf
Nu este medic/terapeut
elaelf
Multumesc mult pentru raspuns.
O sa urmez sfatul dvs.
Cu respect,
Ela
0
25-08-2008, ora 00:00
Mihaela Raciu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Raciu
c
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analizele medicale uzuale
  • Cum ne monitorizǎm sǎnǎtatea?
  • Aplicația pentru smartphone care depistează neinvaziv anemia
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Leucocite scăzute - când / de ce scad leucocitele
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  • Leucocitoza (când cresc leucocitele)
  •