hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala medie la adolescent

30-04-2009
ela47
Nu este medic/terapeut
ela47
Baiatul meu de 17 ani a fost diagnosticat anul trecut cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala medie. Este protezat auditiv de 6 luni (dar din pacate poarta aparatele doar la scoala). Ultima audiograma -aprilie ac- arata astfel:
pentru urechea dreapta: 125(0), 250(10), 500(30), 1000(45), 2000(60), 4000(60), 8000(50) iar pentru urechea stanga:125(10), 250(10), 500(35), 1000(50), 2000(50), 4000(55), 8000(40). Fata de cele precedente sunt mici diferente, dar nesemnificative.
Intrebarile mele pt. dvs. sunt urmatoarele:
1) nu ar trebui sa i se prescrie si niste medicamente pentru ameliorare / intretinere nerv auditiv?
2) ce se intampla daca nu poarta permanent aparatele? - el spune ca nu are dificultati de intelegere ; eu pot sa spun doar ca am observat ca nu aude foarte bine afara - la anumite zgomote iar intr-o conversatie normala intelege tot.
3) tratamentele bioenergetice pot ajuta la ameliorarea auzului? - va spun ca am incercat si asta iar baiatul este super incantat spunand ca aude mult mai bine - la ultima audiograma a fost ceva mai bine la 1000Hz. NU STIU CE SA CRED!!!!
4) pentru datele din audiograma prezentata, care sunete / zgomote nu le percepe? - pentru a-l urmari sa vad daca le aude sau nu
Va multumesc pentru rabdarea cu care raspundeti la intrebarile de pe forum.
3 comentarii
0
02-05-2009, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.da, se poate. sermion 1 pe zi cate 3 luni. cu pauza 3 luni.
2.nu se intampla nimic dac nu poarta pernmanent
3.bioenergia imbunatateste circulatia sangvina si metabolizmul.
4percepe bine vocea joasa(groasa) si nu percepe vocea cubtire si sunetele inalte !
0
09-05-2009, ora 10:03
sunset899
Nu este medic/terapeut
sunset899
am o mare problema, ieri am mancat seminte si mi-a ramas o coaja de la seminte in gat..ma jeneaza cand inghit, am incercat cumva s-o scot dar nicio sansa..am vomat azi dimineata cand m-am trezit...inca mai simt coaja ca fiind acolo..trebuie neaparat sa ma duc la doctor sau mi se va duce in cateva zile coaja din gat? va multumesc...
0
09-05-2009, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU are cum sa ramana o coaja in gat.
Gatul este alcatuit din muschi.. asezati in forma de palnie.. numai un os poate sa ramana infipt... o coaja.. nu cred.
pentru linistea Dvs. o sa mergeti luni la ORL !
Cred ca ati avut o iritatie faringiana si coaja a traumatizat mucoasa.. provocand o inflamatie, cu edem si durere.. lucru care il si simtiti.
2. Faceti Gargara cu ceai de musetel cald+ 4-5 pic de Alcool iodat!!!
Tantum verde tab de supt 4-5 pe zi !
3. Regim alimentar.. fara rece, acru, acidulat, nimic uscat gen cipsuri, seminte.. 7-10 zile!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: