Rosu la fata permanent

27-05-2013
Malovi
Nu este medic/terapeut
Malovi
Salut comunitate
Vin la voi cu o problema care ma macina de multa vreme cam de cand m-am nascut!
Am 20 de ani si numele meu e Nicu

Problema mea consta in inrosirea fetei permanent! Deci fata mea e tot timpul rosie asta cam de 1 an maxim si inainte roseam dar mai rar,.. pe stare de stres sau emotivitate!
Am fost la dermatolog mia dat 2 geluri.. fara nici un efect..
Am facut analizele de sange au iesit ok!
Acum am citit de ceva vreme ca aceasta roseala la fata permanenta ar putea indica o boala cardiovasculara! (de inima)
Si eu cam am acele simptome! De ex mie cald tot timpul.. obosesc repede(practic culturism de 2 ani) imi tremura mainile uneori cand sunt epuizat.. am dureri in zona inimi.. uneori intepaturi dureroase..!!

Ce imi recomandati sa fac analizele care arata daca am vreo boala cardio? si daca da care ar fi acele analize?
mULTUMESC
9 comentarii
0
27-05-2013, ora 20:58
Malovi
Nu este medic/terapeut
Malovi
Precizez ca atunci cand joc fotbal sau alerg sau joc basket sau sunt la sala! fata mie atat de rosie si transpirata incat parca mias da duhul parca ar exploda...
0
27-05-2013, ora 23:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tre sa mergi la un medic Cardiolog care sa iti prescrie analizele pentru inima.
Posibil sa ai o anxietate dar nu cred ca vrei si nu cred ca merita sa iei acum medicamente de la psihiatrie doar pentru ca ti se inroseste fata.
Nu face eforturi foarte mari, peste puterile tale. Fii moderat si temperat in viata, ca e posibil sa se agraveze si chiar sa ai nevoie de medicamente, lucru care nu e de dorit.
0
28-05-2013, ora 10:12
Malovi
Nu este medic/terapeut
Malovi
Nu as putea sa merg sa fac aceste analize? http://sanatate.bzi.ro/9-analize-de-sange-utile-in-diagnosticul-bolilor-de-inima-5704
0
28-05-2013, ora 22:17
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună mergi la medicul de familie pentru bilet de trimitere, iar dacă nu există o problemă vasculară atunci ai beneficia de o intervenţie psihologică pentru controlul anxietăţii şi conştientizare somatică. Se poate realiza chiar şi online.
Numai bine
0
31-05-2013, ora 18:35
Malovi
Nu este medic/terapeut
Malovi
Doamne nimeni nu ma intelege!

Deci sa o luam asa.. eu stau in casa de ex si ma uit la un film - fatza mea e rosie si mie cald la fata? cum explicati asta? fara sa fac nimic ganditiva daca fug sau daca fac exerciti..
0
01-06-2013, ora 08:25
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Dacă nu te-ar înţelege, nu ţi-ar răspunde chiar nimeni.
Aici doar atât ţi se poate spune, există n posibilităţi, de la o hiperactivare locală, la o predispoziţie genetică. Mergi la medic dacă nu ai mers până acum.
Numai bine
0
26-02-2014, ora 20:10
Malovi
Nu este medic/terapeut
Malovi
Salut! De curand am mers la medicul dermatolog pentru ca nu mai rezistam sa agravat roseala si na.. A spus ca nu am cuperoza si am doar tenul foarte sensibil si mi-a dat o crema de la Bioderma Sensibio AR si o lotiune Micelara a zis sa urmez tratamentul asta 3 luni (de 2 ori pe zi dimineata si seara)!! Deja am aproape o luna de cand ma dau si nu sunt mari schimbari doar am cateva pete albe in unele zone de pe fata! Iar la efort si la emotii si la sursa de caldura revine la fel de rosie fata! sau daca ma spal pe fata dimineata cu apa e rosie la loc...! Ce sa mai fac?
0
05-03-2014, ora 09:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeţi la piscină împreună cu soţia ?

Când ?
0
12-08-2014, ora 23:59
cartof
Nu este medic/terapeut
cartof
Salut frate.
Poti sa-mi spui te rog daca ai rezolvat ceva ?
Te rog mult si eu sunt in aceeas problema si sunt disperat.
Raspunde-mi te rog mult...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Piele roșie pe față (înroșirea feței) - cauze și tratament
  • Fața roșie
  •