Rosu in gat, usturime in gat, durere musculara... recomandari

02-08-2013
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Buna ziua, revin cu o veche problema care si-a facut iar simtita prezenta... Este vorba despre un rosu in gat, sau laringita, nu stiu exact ce e, sau daca e vreo diferenta intre astea doua. Ei bine, eu de mic am sensibilitate, la vreo 2-3 ani am facut prima mea criza de laringita. In fine, ultima problema de sanatate de acest gen am avut-o acum 2 ani, intr-o iarna, cand am avut temperatura 40 si a trebuit sa fac injectii pentru ca la augmentin nu ceda.
Iata ca de 2 ani nu am mai avut nici o problema cu gatul pana acum doua saptamani, cand am baut ceva cu gheata, la care s-a acumulat si frigul de afara cand am fost iesit si am facut iar rosu in gat.
La inceput am incercat cu remedii traditionale, gargara, frectii cu otet, sosete cu otet pentru febra, pentru ca o aveam aproape de 39 si mi-era teama sa nu ajung iar la 40. Pana la urma m-am dus la doctorul de familie, de fapt o doctorita care ii tinea locul doctorului de familie. Nici nu s-a uitat in gatul meu, m-a pipait putin in jurul gatului, m-a controlat la plamani si hai sa imi dea medicamente...
Mi-a dat Zinnat dar mi-a fost frica sa il iau, pentru ca am mai luat odata, atunci cand aveam febra 40 si parca nu ma simteam prea bine de la el. Am luat in schimb augmentin, dar febra nu ceda nici dupa a doua pastila. Am mai incercat cu gargara si otet, nimic. Pana la urma, am pus un prosop umed pe spate si de atunci mi s-a dus febra. Imi trecuse pentru o zi doua, apoi iar ma luase durerea in gat. Asa ca m-am gandit sa iau augmentin vreo 3 zile sa scap de infectie. Am luat 3 zile, timp in care nu am mai baut absolut nimic rece, am mai fumat intr-o seara, in fine, durerea in gat mi-a trecut. Asta intamplandu-se marti.
Ieri iar a revenit durerea in gat, iar azi-dimineata m-am trezit din somn pentru ca ma ustura in gat si ma dureau si muschii de la picioare. Am inceput iar sa beau niste ceaiuri, sa fac gargara, dar nimic. Nu stiu ce naiba sa mai fac, ce imi mai recomandati sa fac?
5 comentarii
0
03-08-2013, ora 17:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa mergi la un medic ORL...sa afli un diagnostic corect, atunci o sa stii ce si cu ce tratezi
este mare diferenta intre amigdalita, faringita si laringita
sunt la nivel diferit, cauze diferite si tratament diferit
0
04-08-2013, ora 14:43
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Pai eu pana acum am facut numai laringite.
0
05-08-2013, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rosu in gat si laringita nu are nimic in comun
simptomele laringitei sunt Raguseala, pierderea vocii, din cauza inflamatiei coardelor vocale.
0
05-08-2013, ora 18:43
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Ultima data cand am fost la medic nu mi-a facut nimic, nici macar in gat nu s-a uitat.
0
06-08-2013, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •