Roseata ochi

25-07-2010
andreeaandre
Nu este medic/terapeut
andreeaandre
Buna. Sunt purtatoare de lentile de contact de 8 ani, iar de curand am avut o conjunctivita acuta purulenta cu care m-am pomenit peste noapte. Am fost la medicul meu oftalmolog si mi-a prescris floxal picaturi si unguent. Dupa aproximativ o saptamana, ochiul drept ( doar la un ochi am avut ) mi s-a vindecat complet, iar doctorita mi-a confirmat acest lucru. Zilele trecute a fost curent in casa si ochiul drept mi s-a inrosit puternic aproape instantaneu. Am scos lentila, ochiul si-a revenit un pic, insa nu de tot, iar astazi mi s-a inrosit si ochiul stang. As vrea sa stiu daca poate fi vorba de o conjunctivita alergica pentru ca nu inteleg motivul pentru care se inrosesc. Acum evit curentul cat pot de mult, imi pun picaturi ( Hyabak - gen tears naturale ), insa roseata imi trece foarte greu, iar apoi sunt momente in care reapare. Tin sa mentionez ca nu am niciun discomfort in timpul purtarii lentilelor, atat doar ca mi se inrosesc ochii.
4 comentarii
0
25-07-2010, ora 23:32
andreeaandre
Nu este medic/terapeut
andreeaandre
As vrea sa stiu daca exista cumva riscul de a nu mai putea fi purtatoare de lentile de contact. Va multumesc
0
26-07-2010, ora 14:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Tratamentul pentru conjunctivita se face la amandoi ochii, daca a fost o conjunctivita purulenta, ar fi indicat sa se faca tratament 10 zile; ar fi bine sa aruncati lentilele pe care le-ati avut cand a debutat conjunctivita ; daca acum ochii se inrosesc, nu purtati inca lentile de contact; daca nu este secretie, puteti pune Ocuflas- 1 picatura de 5 ori pe zi, in amandoi ochii, 10 zile si apoi sa incepeti sa purtati o noua pereche de lentile; numai bine
0
06-08-2010, ora 20:06
cristinaalex
Nu este medic/terapeut
cristinaalex
Buna! am si eo o problema, sunt purtatoare de lentile de 5 ani, acum ma sa inrosit ochiul stang, ma doare cand apas pe ochi sau clipesc, si am si un fel de secretie alba dar foarte putin!!! CINE MA POATE AJUTA? VA ROG.MULTUMESC
0
18-08-2010, ora 12:40
andreeaandre
Nu este medic/terapeut
andreeaandre
dupa ce a revenit conjunctivita acuta, dupa cea purulenta, doctorita mi-a recomandat tratament cu Tobradex timp de 10 zile. In acest timp nu am purtat lentilele de contact, am stat aproximativ 2 saptamani fara lentile, iar alaltaieri am fost la control si mi-a spus ca s-a vindecat complet si ca imi pot pune lentilele inapoi. Ieri mi-am pus lentilele, iar seara am avut iar ochii un pic rosii, dar nu tare. Am scos lentilele peste noapte, iar azi dimineata roseata mai trecuse, insa nu de tot, ochii imi par putin iritati. Nu stiu ce sa mai cred, este vorba de o conjunctivita alergica? Nu mai pot purta lentile? Nu le mai suporta ochii? Tin sa precizez ca ieri cand le-am purtat am fost facuta cu rimel si creion de ochi, are vreo legatura? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FDA a aprobat lentilele de contact cu efect de protecție solară
  • De ce mi s-au înroşit ochii şi ce trebuie să fac?
  • Ochiul roșu la copil - cauze și afecțiuni posibile
  • Ochi înroșiți
  •