Micoza aparuta in urma unui tratament cu antibiotice

13-01-2011
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
Buna ziua,

Aceasta problema persista de cateva luni, la inceput a fost o iritatie intre labiile mici insotita de mancarimi, o secretie alba abundenta fara miros, niste punctulete de piele alba cremoasa care se pot vedea in vagin si pe penisul partenerului dupa contact sexual, uneori usturime la sapun si f rar usturime la urinare, urinez mai des, in vreo 2 zile secretia a fost mai galbuie si mai neplacuta. Logodnicul meu a observat acum cateva luni o bulina inrosita ca o piele mai subtiata la decalotare care i-a trecut dupa o zi.
Am fost la ginecolog [unul dintre cei mai buni din Bucuresti] si mi-a spus ca este o micoza fara sa o numeasca in vreun fel si fara sa-mi recolteze secretie, a spus ca nu este bts si ca a aparut in urma unui tratament cu antibiotice [Zinnat], deci ptr partener mi-a recomandat doar sa se spele cu apa si sapun, iar mie mi-a prescris Gynofort crema ptr prima seara si Canesten ovule ptr urm 3 seri.
Mentionez ca in lunile in care s-a manifestat aceasta micoza mi-a intarziat menstra mai mult decat de obicei.
Acum nu mai am simptomele de la inceput doar secretia alba care contine acea piele cremoasa si un discomfort, dar nu chiar mancarime; dupa un contact neprotejat prietenul meu s-a ales cu o iritatie ca niste asperitati rosii, piele subtiata, la decalotare observa ca i se descuama o pielita alba cremoasa asemanatoare cu a mea, mancarimi.
Pana acum nu am urmat tratamentul ptr ca sunt nesigura de el din moment ce mi l-a dat numai ptr mine si mai am o nelamurire: este normal ca un medic sa prescrie un astfel de tratament fara analiza secretiei? Precizez ca atunci cand am fost la control eram imediat dupa ciclu si simptomele nu se manifestau.
As ruga un medic sa-mi confirme daca tratamentul este corect sau sa-mi recomande altceva mai bun. Mi-e teama ca daca urmez doar eu un tratament imi va recidiva dupa contactul cu logodnicul meu.

Va multumesc ptr timpul acordat,
Numai bine!
37 comentarii 12 Înainte ›
0
15-01-2011, ora 18:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Urmeaza tratamentul prescris.nu inotdeauna se recolteaza pentru analiza secretiei , mai ales daca simptomatologia este clara si elocventa pentru o anume infectie genitala.partenerul tau sa faca spalaturi cu bicarbonat si sa foloseasca Nidoflor sau Clotrimazol pentru uns dupa toaleta genitala , seara.Fara relatii sexuale pe perioda tratamentului, nici macar cu prezervativ.
0
15-01-2011, ora 22:20
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
Dna. dr. va multumesc mult ptr sfaturi, am vorbit si cu medicul ginecolog, i-am explicat ce simptome avem acum si mi-a schimbat putin reteta si anume mi-a dat Gynofort crema si Klion ovule, iar ptr partener Canesten crema. Am aplicat crema aseara, iar din seara aceasta voi continua cu Klion comprimate vaginale [cred ca este acelasi lucru cu Klion ovule ?] ; iar logodnicul meu s-a uns cu Nidoflor crema si se pare ca nu mai are nimic.
In aceasta afectiune ovulele Klion sunt mai eficiente decat Canesten? In prospect am vazut ca sunt mai mult ptr tricomoniaza decat ptr micoze.
Contactul sexual trebuie evitat doar pe perioada tratamentului sau si cateva zile dupa?
O seara frumoasa va doresc!
0
16-01-2011, ora 18:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Foloseste Klion, cum a aspus medicul.Ar trebui si cateva zile dupa sa stai cuminte.doar doua -trei zile...
0
16-01-2011, ora 19:00
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
Am incercat aseara sa-mi introduc primul ovul Klion, insa nu am reusit deloc sa-l imping inauntru desi l-am udat bine, mi se pare cam mare si are o forma nepotrivita; sper ca in seara aceasta sa reusesc, are vreo importanta daca partea mai lata a comprimatului este pe orizontala sau pe verticala, este mai usor de introdus in vreunul dintre aceste feluri?
Si daca am facut pauza o zi intre aplicarea cremei Gynofort si a ovulelor nu-si vor mai face efectul chiar cum trebuia?
A si inca ceva a doua zi dupa ce am aplicat Gynofort cand am fost la toaleta a iesit cam jumatate din crema, asa e normal?

Multumesc inca o data si sper ca nu v-am sacait prea tare :).
0
16-01-2011, ora 20:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Introdu Klion pe lungine.partea mai lata pe verticala.seara, cand esti sigura ca nu te vei mai ridica pentru nimeni si nimic, inainte de a te culca, intri in pat si incerci sa-ti introduci cat mai adanc acest ovul...il ghidezi cu degetul spre interior, pe langa col, spre fundurile de sac vaginale...te stergi cu un servetel umed pe mana si nu te mai ridici.pui absorbant pe chilot caci vei avea scurgeri.nu te speli pana a doua zi dupa pranz.scugerile de a doua zi sunt normale.mergi la toaleta inainte de a-ti aplica crema si ovulul ...
0
16-01-2011, ora 21:09
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
Am inteles, ma gandeam eu ca trebuie pe verticala si probabil cu varful inainte... sper sa pot sa-l introduc cat mai aproape de col...

Va multumesc mult de tot si va doresc multa sanatate!
0
17-01-2011, ora 15:48
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
Am introdus aseara primul ovul Klion si de dimineata cand am fost la toaleta mi s-a facut rau, eram palida la fata si aveam stare de ameteala, de lesin, mainile erau albe si imi tremurau, urechile infundate [iar in timp ce se desfundau auzeam un fasait], am transpirat aproape in tot corpul si fruntea mi-a devenit rece... acum nu stiu daca este din cauza unui ovul sau pur si simplu a fost o stare de rau ptr ca m-am ridicat brusc din pat si ptr ca am cam trait niste emotii zilele trecute cu gandul la eventualele efecte ale acestui tratament.
Am mai patit sa fiu aproape de lesin si sa am stari asemanatoare cand am fost la control in legatura cu niste noduli la san si la fel am trait si atunci niste emotii puternice.
Credeti ca este un efect al ovulelor sau sa pun aceasta stare pe fondul stresului?
Sa continui tratamentul macar inca o seara ca sa vad daca voi pati la fel?
Va multumesc anticipat.
0
17-01-2011, ora 17:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru niste noduli la san sa mai zicem ca stai in stress si te apuca lesinul, dar de la un banal ovul.sa fim seriosi!!!!!ne rad si copiii !!!!.ce se poate intampla de la un biet ovul si de la un tratament atat de simplu ???? Nimic rau, tratamentul va ajuta sa elimini o infectie si atat, medicamentele pe care le-ai primit sunt inofensive d.p.d.v. al efectelor nocive, adverse, nu te speria caci aceste reactii negative nu se declanseaza chiar atat de usor, la doze obisnuite si in conditii normale... Mai iei si alte medicamente ? Ai consumat alcool ieri ? Fii mai curajoasa si continua tratamentul.astept pe maine sa-mi spui cum te mai simti...
0
17-01-2011, ora 17:54
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
Sa inteleg ca dvs. sunteti de parere ca doar emotiile au fost de vina ptr ce mi s-a intamplat...
Alte medicamente nu mai iau, doar Gynofort crema am aplicat acum 3 seri, iar aseara cand am introdus ovulul am observat ca aveam degetul uns putin de crema, nu cred ca a fost o reactie intre cele 2 nu?
Nu am consumat alcool, de obicei nu consum si cu atat mai putin acum, mai ales ca am respectat prospectul cu strictete.
Am sa continui tratamentul si maine va voi da de stire cum ma simt :). Va multumesc mult ptr atentie!
0
18-01-2011, ora 17:40
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
A fost in regula, nu am mai avut niciun simptom, asa ca voi urma tratamentul cu cele 10 ovule :).
Am citit pe internet ca aceste ovule trebuie sa se elimine a doua zi ptr ca nu are cum sa ramana in vagin, dar la mine nu a iesit nimic, am avut o secretie mai galbuie, lichida si atat; sa se fi topit complet ovulul si se elimina sub aceasta forma si culoare? Cand l-am introdus pe al doilea nu l-am mai simtit pe primul deci cred ca se topise in totalitate.
Trebuie sa am un regim alimentar anume in aceste zile? [fara dulciuri, lactate etc.]
Va multumesc inca o data!
0
18-01-2011, ora 19:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e nevoie de nici un regim...Cum sa se elimine aceste ovule a doua zi ?????Atunci pentru ce le mai introduci daca ele stau ca o piatra acolo ????.Nu ai cum sa-l mai gasesti a doua zi, el se topeste si-si face treaba, substantele terapeutice din el actioneaza acolo, in vagin si acea secretie ce se elimina este formata din secretie vaginala, reziduri medicamentoase, mucoase si microbiene..
0
18-01-2011, ora 19:45
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
Va multumesc mult dna. dr. ptr toate raspunsurile... m-am dezinformat ptr ca asa citisem pe internet de la cele care au mai folosit aceste ovule.
Numai bine va doresc!
0
28-01-2011, ora 20:47
nycole1
Nu este medic/terapeut
nycole1
Buna seara. Acum 2 saptamani am fost la Dr ginecolog si mi s-a spus ca am vaginita nespecifica. Mi-a dat un tratament care consta in spalaturi timp de 5 zile, ovule cervugid, pastile Ofloxacin, iar dupa terminarea tratamentului cu cervugid, urmeaza sa iau viviflor, dar problema este ca duminica pe 30.01.2011 urmeaza sa imi vina ciclul. Pe prospect scrie ca in timpul acesta tratamentul cu viviflor trebuie intrerupt si continuat dupa, insa eu am terminat ovulele cervugid si vreau sa stiu daca in seara asta si maine seara pot lua viviflor, sau iau direct dupa ciclu. Nu stiu daca e mai bine sa intrerup sau sa iau tratamentul dupa terminarea ciclului. Daca se poate sa imi raspundeti la intrebare cat mai rpd, as fii foarte multumita. Va multumesc mult. O seara buna.
0
29-01-2011, ora 13:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Era bine daca incepeai Viviflor in acea seara si continuai dupa menstra..
0
16-02-2011, ora 20:17
ionela06
Nu este medic/terapeut
ionela06
Buna seara. Am 17 ani si mi sa spus ca am chist ovarian si ca trebuie sa fiu operata. As dori sa stiu daca ma operez mai pot ramane insarcinata pe urma? Sau daca nu ma operez ce tratament as putea urma (avand in vedere ca nu am avut viata sexuala). Va multumesc mult. O seara buna.
0
17-02-2011, ora 17:18
rodicastroe
Nu este medic/terapeut
rodicastroe
buna ziua! va rog daca puteti sa imi spuneti si mie ce inseamna;am facut un tomograf si scrie: uter cu structura neomogena, cu zona de necroza centrala. multumesc anticipat!
0
23-02-2011, ora 15:32
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
@ionela: cine ti-a spus ca trebuie sa te operezi la varsta asta? ce dimensiuni are chistul?
parerea mea este sa mai consulti si un alt medic inainte sa iei decizia de a te opera. eu cred ca se poate rezolva si doar cu un tratament adecvat.
sanatate!
0
06-03-2011, ora 22:25
ddaniela_2007
Nu este medic/terapeut
ddaniela_2007
buna ziua

in urma cu 3 luni am fost operata de histerectomie totala cu anesectomie dreapta.am in continuare dureri dar in partea stinga in urma unui ecograf abdominal mi sa spus ca am chist ovarian sting de 6cm este posibil ca medicul cind ma operat sa nu fi vazut chistul de pe ovar mi sa spus ca necesit o alta interventie chirurgicala va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca un chist sa creasca asa de repede si daca trebuie sa fac din nou interventia chirurgicala
0
21-03-2011, ora 14:00
rodicastroe
Nu este medic/terapeut
rodicastroe
buna ziua! va rog frumos daca vreti sa imi interpretati si mie rezultatul papanicolau. frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice- vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica. sunt prezente celule metaplazice normale. notam prezenta de scaune keratinizate cu nucleu picnotic. concluzie. frotiu actual negativ pr o leziune intraepiteliala sau maligna. modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia si de tip parakeratozic. am facut si un ecograf si am endometru de 17mm, si pe 11 aprilie sunt programata pt histerectomie. este posibil sa fie ceva mai grav? multumesc anticipat!
0
28-03-2011, ora 21:27
qui
Nu este medic/terapeut
qui
am nascut acum 7 luni iar de aqtunci nu mi sa reglat menstruatia am inceput sa iau yasmin anticonceptional care il luam si inainte de sarcina iar in aceasta periada aveam menstruatie atata timp cat luam pastilele...acum am renuntat la ele si am luat janin din prima zi de menstruatie care a fost normal iar dupa prima pastila am scurgeri putine si maronii si sanii foarte mariti credeti ca este din cauza pastileleo sau ar fi o posibila sarcina..din aceasta seara am renuntat la pilula...as dori opinia unui medic...va multumesc
0
29-03-2011, ora 07:55
SIC
Nu este medic/terapeut
SIC
BUNA DIMINEATA !AM NISTE MANCARIMI INSUPORTABILE IN JURUL ANUSULUI SI CATRE VAGIN.NU AM SCURGERI URAT MIROSITOARE.AM FOST LA UN MEDIC DERMATO SI S-A LUAT PROBA DIN VAGIN, SI DIN ZONA ANUSULUI.PE BULETINUL DE ANALIZE SCRIE ASA;SECRETIE VAGINALA-NEGATIV
EXAMEN BACTERIOLOGIC-NEGATIV(CUTANAT)
FUNGIGRAMA-AMPHOTERICIN B-REZISTENT
NYSTATIN-REZISTENT
FLUCYTOSIN-REZISTENT
ECONAZOL-REZISTENT
KETOKONAZOL-REZISTENT
MICONAZOL-REZISTENT
FLUCONAZOL-REZISTENT
MI S-A PUS DIAGNOSTIC DE VULVOVAGINITA IAR CA TRATAMENT GEL ALOE, CEVA DE IMUNITATE, ALERTAME, OVULE VIVIFLOR, AM 1 LUNA DE TRATAMENT... SI NU ESTE NICI O AMELIORARE, MANCARIMILE PERSISTA, ACEST TRATAMENT CRED CA NU ESTE BUN MI S-A SPUS SA AM RABDARE CA SUNT DESTUL DE GRAV.VA ROG AJUTATI-MA CU UN SFAT SI CHIAR CU UN TRATAMENT
AS DORI UN RASPUNS DE LA DOAMN(A) DOCTOR.MULTUMESC!
0
04-04-2011, ora 16:24
SIC
Nu este medic/terapeut
SIC
Buna ziua.Stie cineva unde trebuie sa ma adresez cu o intrebare legata de raguseala ?
De ceva timp mi se schimba vocea la cel mai mic efort vocal, daca ridic tonul mai mult decat ar trebui, daca trag aer rece, daca beau ceva putin mai rece...etc.intr-un cuvat sunt foarte sensibila la corzile vocale.Nu am dureri in gat.
As dori un sfat unde anume as putea merge pentru investigatii sau nu mi-ar prinde rau si cateva sfaturi.
Multumesc!
0
12-04-2011, ora 10:35
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
buna ziua, am 37 de ani si in urma cu o luna am fost internata la urgenta din cauza unui chist eclatat; in urma examinarilor s-a constatat ca as avea ovare polichistice dar desi am fost la doi medici ginecologi tratamentul prescris se cam contrazice: unul mi-a prescris meleva 35 iar celalalt mi-a recomandat tratament cu azitrox, fara anticonceptionale pentru ca sunt trecuta de 35 de ani; uitandu-ma pe net am citit ca problema mea s-ar rezolva mai degraba la un endocrinolog...asadar sunt foarte bulversata si va rog tare mult sa ma ajutati
multumesc
0
05-05-2011, ora 22:47
Hadasa
Nu este medic/terapeut
Hadasa
Buna ziua!!Am 26 de ani si 130 de kg.De 6 luni nu am mai avut menstruatie. Inainte de a mi se intampla aceasta am fost slabit15kg iar in momentul cand nu mi-a mai venit menstruatia am inceput sa pun rapid pe mine kilograme.
Am fost la medic am facut analize si mi-a dat doar 4tablete de utrogestant si in termen de 14-16 zile trebuia sa-mi vina menstruatia ceea ce nu s-a intamplat.Imi puteti spune care este cauza????Vreau sa mai mentionez ca prima menstruatie am avut-o la 14ani si niciodata nu am avuto regulat, au fost pauze de 3-6luni si chiar o perioada de 2ani cand nu am avut.Sunt virgina si intotdeauna am fost grasa.As dori si eu sa-mi da-ti un sfat!!!Va multumesc!!!
0
03-06-2011, ora 21:32
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
ai fost la endocrinolog?
0
08-06-2011, ora 00:58
onnyx
Nu este medic/terapeut
onnyx
Buna seara Doamna Doctor!va rog frumos sami raspundeti si mie.am observat de ceva timp ca am niste pete mici si albe prin zona vaginala, care ar putea fi cauza?tin sa mentionez ca m-am epilat cu aparatul in urma caruia mi-au crescut si fire pe sub piele si am incercat sa le scot, de aici sa fi aparut semne?asa cred eu, acum parca am mai multe.dati-mi un sfat, cu ce sa imi dau??multumesc anticipat!
0
22-06-2011, ora 18:46
anghel mirela
Nu este medic/terapeut
anghel mirela
buna ziua, am 20 de ani ji in urma unui ecograf mi s-a descoperit un mic chist la ovarul drept!Mi s-a spus k nu e nimic grav, dar dupa ce m-am operat de apenticita am o scurgere maronie, nu miroase, nu e abundenta, cand si cand imi apare in special seara !M-am tratat cu METRONIDAZOL ARENA [250 MG] si cu CIPROZONE [500MG] TIMP DE 5 ZILE. dupa tratament tot am aceasta scurgere si mancarime usoara, uneori. CE POT FACE ????astept ras dnv urgent va rog
0
22-06-2011, ora 22:50
onnyx
Nu este medic/terapeut
onnyx
va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la intrebarea de mai sus!
0
05-07-2011, ora 19:57
floreadaniel
Nu este medic/terapeut
floreadaniel
buna ziua!ma numesc ALEX am 24 anii in luna februarie a, c am fost diagnosticat cu varicocel, am facut operatie si la nici 3 luni de la operatie am fost diagnosticat cu hidrocel.la fel am facut operatia dar nu sunt complet convins de ce am vazut.testicolul stang este umflat in interior si atarna foarte mult chiar si dupa operatie, este normal asa ceva?din cate stiu ar cam trebui sa fie aman2 la aceeasi dimensiune nu?va rog ajutati-ma
0
19-07-2011, ora 23:08
carmen43
Nu este medic/terapeut
carmen43
Buna seara, ma infrunt cu o problema si nu stiu ce sa fac? Acum o luna in urma am facut un chiuretaj, si la ecografie mi sa descoperit si un fibron cat o sarcina de 3 luni asa mi-au spus, acum mi-a venit menstruatia exact la o luna, dar curge abundent si cu cheaguri mari care ma sperie.ce sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: