Accident rutier, operatie mana. Suruburile le pot tine in mana sau trebuie scoase?

11-10-2010
lorand 29
Nu este medic/terapeut
lorand 29
Buna Ziua!In 2008 august am avut un accident rutier si am fost operat la mana dreapta cu fractura luxatie monteggia 2 cot si fractura cominutiva paleta humerala am puse suruburi in paleta humerala si hobanaj olecran drept si osteosinteza cu placa si suruburi ulna dreapta As dori sa va intreb daca suruburile le pot tine in mana sau trebuie scoase
10 comentarii
0
11-10-2010, ora 22:13
lorand 29
Nu este medic/terapeut
lorand 29
Sau este deja prea tarziu
0
12-10-2010, ora 16:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei hobanajul este scos la 6-9 luni dupa operatiepentru ca deranjeaza pacientul. daca functia cotului si pro-supinatia este completa nu este absolut necesar scoaterea materialeleor de osteosinteza, desi celor tineri le recomandam (depinde si de substanta din care sunt facute suruburile si placa). consultati-va cu medicul care v-a operat
0
13-06-2012, ora 13:49
youraz
Nu este medic/terapeut
youraz
buna ziua puteti sa imi spuneti si mie am avut piciorul in ghips dupa o entorsa mai urata si acum l-am dat jos cum se procedeaza dupa scoaterea lui ce trebuie sa fac ca sa isi dea drumul sa calc calumea in el exista unguente ceva va rog raspuns va multumesc
0
14-06-2012, ora 08:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La ce nivel anatomic a fost entorsa, ce articulatie a fost afectata??
Prin ""picior""se intelege formatiunea anatomica situata mai jos (distal) de glezna, pentru a evita confuzia cu membrul inferior, compus din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Care sunt datele personale: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice si de alta natura??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-01-2013, ora 22:56
lazarbabauu
Nu este medic/terapeut
lazarbabauu
am genuchiul uflat dupa operatie menisc de 1 luna de zile ce trebue sa fac ca nul pot andoi.
0
08-01-2013, ora 00:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cel mai bine ar fi sa-l aratati medicului operator
0
16-04-2014, ora 11:12
Kvote
Nu este medic/terapeut
Kvote
Buna ziua,

este normal ca in urma unei operatii de olecran, sa se coloreze degetele in mov-verzui la baza? Degetele sunt si umflate. Umflatura si coloratia au devenit vizibile la 2 zile de la schimbarea ghipsului, 4 de la operatie.
Daca nu este normal, ce trebuie facut?

Va multumesc pentru raspuns.
0
16-04-2014, ora 12:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre hematomul post-operator, care a migrat de-a lungul tendoanelor.
Ar fi excelent sa va examineze chirurgul operator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-06-2014, ora 11:52
cuturgcostel
Nu este medic/terapeut
cuturgcostel
upa o accidentare mai grava la glezna, am fost sfatuit sa fac un RMN, pe care insa nimeni nu mi l-a luat mai apoi in seama. As putea sa vi-l trimit pe o adresa de e-mail? Ma intereseaza daca se impunea sau nu o interventie chirurgicala. Fisierul are 29 MB.
0
03-06-2014, ora 12:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Indicatia de interventie chirurgicala nu depinde de RMN, ci de examenul clinic direct.
RMN este un examen valoros pentru alte regiuni anatomice (encefal, abdomen, torace), insa nu pentru glezna, unde se recurge la Computer-Tomograf.
Prin urmare, esentiala este numai examinarea directa a gleznei, ocazie cu care se pot studia eventual si imaginile RMN.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: