Rog recomandare medic reumatolog Cluj Napoca

15-07-2010
iulia_400
Nu este medic/terapeut
iulia_400
Ma intereseaza cabinet / clinica private ( nu sunt angajata momentan). Mentionez ca in Cluj nu am fost la nici un reumatolog. Am 30 ani, 1, 62 m, 51 kg. Nu stau in picioare mult.

Prima oara reumatismul s-a manifestat acum 13 ani cu o umflatura la articulatia degetului mare de la picior. Facut analize la spitalul municipal din Slatina, unde totul a iesit in valorile normale pt un om care nu are nici o infectie...Antibiotice, unguente, repaus la pat, penicilina si moldamin. Refacut analize, iarasi totul normal, refacut moldamin primavara. De cand ma stiu am avut probleme cu amigdalele, toti ma tratau ca pe vremuri cu injectii si atat, fara nici o analiza. Plimbat pe la alti medici, ba la streptococ, stafilococ nu imi dau grupa din care face parte, ba nu imi fac analize complete de sange, nici unul nu mi-a facut FR, etc, numai aslo, vsh.acum 1, 5 ani am mers la ORL privat in Cluj datorita unor dureri de gat si candida. Am rugat sa mi se faca analize de sange mai detaliate, pentru ca simt in permanenta o oboseala si dureri articulare. Rezultat streptococ, stafilococ ( fara grupa), aslo=200, proteina C valoare putin marita, si la tabloul sanguin putin peste; urina a iesit ok, Tratament antibiotice cateva zile, 2-3 moldamine si stamicina pt candida ( de care nu scap nicicum). Am si probl cu vasele de sange, in 2009 am fost la dermatologie, primit medicamente pt intarirea vaselor de sange si imbunatatirea circulatiei, in plus 2 sedinte laser pt scoaterea vaselor mici de sange care se sparsasera. De asemenea picioarele imi sunt pline de celulita, desi fac miscare multa si folosesc creme si masaj. Parintii mei au probl articulare si cu circulatia, posibil sa fie pe undeva si factorul genetic. De la prima manifestare a bolii nu am mai avut recidive in ce priveste inflamarea articulatiilor, dar resimt o durere permanenta in oase, in plus imi e teama de acel streptococ. Articulatia cu ex-probleme e mobila dar nu cea de la piciorul celalalt. Evit tocurile foarte inalte, expunerea la frig, nu merg desculta nici pe gresie, fac plimbari zilnice cu catelul si inot din cand in cand. Obisnuiesc sa dau detalii cat mai multe medicilor la care merg, legat de istoricul medical al familiei, stil de viata, obiceiuri alimentare, etc. Nu iau antibiotice fara sa imi fie prescrise de medic ( si asa am intalnit care dau antibiotice dupa un consult ochiometric).

Nu doresc nici un tratament "dupa ureche" si nici naturist. Singurul lucru pe care il cumpar din farmacie fara reteta este un unguent antiinflamator. Doresc doar sa gasesc un medic reumatolog bun, sa imi fac analize complete. Va rog sa ma ajutati cu un sfat -

Va multumesc,
Iulia
3 comentarii
0
15-07-2010, ora 14:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va pot recomanda un medic reumatolog bun in Cluj, daca imi cereti acest lucru pe e-mail (aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele sau fotografia mea).
Nu se pune problema analizelor, ci a unui consult clinic atent si competent.
Nu cred ca este o problema reumatologica (cea de la degetul mare), cat mai curand o problema de statica a ante-piciorului, ce trebuie atent analizata clinic.
Cat despre candida, aceasta se datoreaza 100% abuzului de antibiotice (asa dupa cum relatati).
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Dr Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
0
16-07-2010, ora 10:12
iulia_400
Nu este medic/terapeut
iulia_400
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspunsul promt. Legat de articulatia respectiva, dupa ce am intrat pe situl d-voastra, tind sa va dau dreptate: dupa informatia si pozele de acolo tind sa cred ca ma incadrez aici " Exista anumiti anumiti factori favorizanti: # bolile inflamatorii precum poliartrita reumatoida creeaza un aspect tipic, piciorul reumatoid". Sa rezolv in prima faza cu problemele reumatismale si va voi contacta ulterior pentru monturi ( si mama mea are aceeasi problema la ambele picioare). Bucurestiul nu e capat de tara :)

Va doresc o zi buna,
Iulia
0
18-07-2010, ora 22:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Un consult reumatologic este util, mai ales ca poate decela cu precizie sursa suferintei.
O singura grija: sa refuzati cu strictete orice infiltratie articulara cortizonica ( de tip Diprophos) vi s-ar propune. (va veti inrautati enorm situatia actuala).
Va stau oricand la dispozitie.
Cu stima,
Dr Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.