Rog o parere avizata:e coli-klebsiella-e coli

22-01-2009
amac
Nu este medic/terapeut
amac
Buna ziua.
As dori sa stiu cum as putea scapa de e-coli, inrucat in ultimii 1-2 ani am avut parte de cateva recidive..sunt casatorita, sotul meu este plecat de cateva luni.si am trecut de la un antibiotic la altul din antibiograma pana sa le elimin mai imediat pe toate...pana cand in urma unei uroculturi a rezultat klebsiella, dovedita ulterior cu tavanic 1/zi/10 zile, tador 2/zi, iar dupa repetarea uroculturii, in acest caz negativa, mi s-a zis sa fac tratament de intretinere 1 luna cu biseptrim 2/zi, efectuat si acesta.La ecografia renala starea acestora a fost perfect normala.Dupa acest tratament la 2 luni, repetand urocultura a iesit din nou e -coli...in conditiile in care ma chinui sa beau cat mai multe lichide, igiena riguroasa, manac iaurturi cu lactobacili.pastile pt intarirea imunitatii.
1:Ce investigatii pot face sa aflu cauza?
2:Care ar fi tratamentul eficient si complet pt eradicarea e coli?
3;E adevarat ca odata inlaturata una apare cealalta?
Va multumesc anticipat pt intelegere.
2 comentarii
0
19-10-2010, ora 11:05
Ancailiescu
Nu este medic/terapeut
Ancailiescu
Buna ziua,
Am o nepotica de 1 an si 4 luni, de aproximativ 6 luni ne luptam cu o infectie urinara cu E-coli. Am incercat diverse tratamente cu antibiotice, printre care Cedax(2administrari), Amikacina(1), Cefort(2), si acum avem tratament cu Cefotaxim(1), bine inteles la indrumarea medicului cu internari. Acum la ultimul examen de urina am avut leucocitele marite putin peste 23 de mii si bine inteles acesti E-coli. In prezent suntem internati la spitalul de pediatrie din Craiova sub tratament cu Cefotaxim la 12 ore cate 0, 500 gr. Tratamentul se administreaza prin flexura. Suntem disperati, nu stim ce tratament sa ii mai administram, rabdarea deja este pe sfarsit, plus ca ne gandim la ce efecte negative o sa aiba toate aceste antibiotice pentru cea mica. Vrem sa mergem sa efectuam si un ecograf si mai mult ne gandeam sa mergem pt tratament la Bucuresti. Imi puteti spune va rog ce este de facut in aceasta situatie pentru a trata eficient copilul? Multumesc.
0
21-10-2010, ora 09:52
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Pt. Amac: puteti face cistoscopie si urografie la serviciul de urologie, daca sunteti din Bucuresti v-o recomand pe dr. Manu Ruxandra, Sp. Fundeni.
Luati Urinal forte zilnic 1-2 cp/zi, inhiba aderarea bacteriilor, in special E. Coli, de caile urinare si Urovaxom 1/ zi, 10 zile/luna, minim 3 luni.
Cine a facut 1 infectie urinara, poate face mai usor alta, dar nu obligatoriu. Bacteriile sunt cantonate in tubul digestiv si de acolo ajung in zona perineului si datorita uretrei scurte in vecinatate, avanseaza in tractul urinar. Trebuie sa aveti grija cum recoltati urocultura: dupa 4 ore in care nu ati urinat, cu toaleta locala cu apa si sapun si clatire cu apa oxigenata, fara sa atingeti recipientul de recoltare in interior. Riscul de contaminare cu germeni de pe piele e mare; se trateaza doar uroculturile cu.100000 UFC/ml.
Pt. Ancailiescu: la copil infectia urinara se dovedeste greu.Pe langa problemele de recoltare descrise, trebuie 2 uroculturi pozitive cu acelas germen si aceeasi sensibilitate la antibiotice pentru a fi siguri ca este itu, iar copilul sa aiba neaparat semne de boala: febra, mictiuni frecvente, dureroase-plange cand face pipi, analize de sange modificate(leucocite si neutofile crescute, VSH marit). Daca asa este la nepotica, trebuie investigata la pediatrie pt. a vedea daca are reflux vezico-ureteral.
Sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.