Rog interpretare analize Sumar de urina - Posibil infectie? | Forumul Medical ROmedic

Rog interpretare analize Sumar de urina - Posibil infectie?

05-07-2010
ingerul_danutz
Nu este medic/terapeut
ingerul_danutz
Buna ziua,
Sambata am apelat la o clinica particulara din zona Favorit-Bucuresti pt un sumar de urina, ca urmare a faptului ca in ultimele zile imi vine sa urinarez des si se manifesta o usoara usturime; astazi am ridicat rezultatul, acesta fiind atasat mai jos; in prezent iau parca cistenal (ii zice ceva din plante) pt infectii urinare;


Densitate: 1025
PH: 5.5
Proteinurie: ABSENT
Glicozurie: ABSENT
Corpi cetonici: ABSENT
Urobilinogen: NORMAL (1 mg/dl)
Bilirubina: ABSENT
Nitriti: ABSENT
Leucocite: 75/UL
Hematii: ABSENTE
Sediment urinar: RELATIV FRECVENTE LEUCOCITE IZOLATE,
PREZENTA FLORA BACTERIANA
10 comentarii
0
06-07-2010, ora 08:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai infectie urinara.e nevoie si de antibiotic.mergi cu rezultatul la medicul de familie.
0
07-07-2010, ora 14:46
ingerul_danutz
Nu este medic/terapeut
ingerul_danutz
Multumesc pentru raspuns dna. doctor
Am fost la medicul de familie, mi-a zis ca-mi trebuie si analiza urocultura, asa ca am repetat analizele la cabinetul ei; Numai ca or sa vina saptamana viitoare rezultate, nu inteleg de ce dureaza asa de mult, in fine; mi-a zis sa beau ceai de. nu mai stiu ce; a cam inceput sa devina sacaitoare senzatia de urinare si usturime, ce medicament as putea lua?! ce antibiotic pot lua?
0
07-07-2010, ora 21:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deci sambata, cand te-ai prezentat la clinica particulara, deja aveai probleme la urinat.sa stai doua saptamani cu infectie urinara, fara tratament.se putea da un antibiotic cu spectru pe patogenii cailor urinare.cumpara-ti doua cutii de Uricol - citesti in prospect modul de administrare si 20 comprimate de Zanocin 200 mg - se ia 1 cp dimineata si unul seara.
0
08-07-2010, ora 13:21
ame2005
Nu este medic/terapeut
ame2005
Buna ziua,
Acum am primit rezultatul sumarului de urina si a uroculturii cu antibiograma.
Va rog ma puteti ajuta si pe mine cu interpretarea acestora deoarece la medicul de familie ajung saptamana viitoare.(atunci am programarea) si stau cu grija.
Va multumesc anticipat.

Urocultura : 100000 UFC E. COLI/ML URINA
Sumar de urina: - GLU absenta
- PRO absenta
- BIL absenta
- URO normal
- PH 6.5
- BLD absente
- KET absenti
- NIT 2+
- LEU absente
- DENSITATE: 1.021
- Sediment urinar: rare epitelii plate, prezenta flora bacteriana
0
08-07-2010, ora 18:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu sta cu grija, daca ai pus corect numarul de zerouri, atunci este o usoara infectie urinara , probabil simptomatica...mai poti astepta intalnirea cu MF.
0
09-07-2010, ora 09:28
ame2005
Nu este medic/terapeut
ame2005
Va multumesc frumos doamna doctor.
De luni (05.07) sunt sub tratament: ciprinol 500mg, flamexin si urinex.Tratamentul este primit de dr. ginecolog, deoarece intai am fost acolo, crezand ca este vb de o problema ginecologica.
Era vb si despre o raceala, dar dr gineco a banuit ca e posibila si o infectie, motiv ptr care am facut aceste analize.
Va multumesc inca o data, va doresc o zi cat mai buna si sanatate multa.
0
12-07-2010, ora 14:12
angryman
Nu este medic/terapeut
angryman
Buna ziua doamna doctor,

Am un baietel de 1 luna si o saptamana al carui sumar de urina nu prezinta leucocite dar la urocultura i-au iesit peste 100000 de e.coli.

Imi este teama ca nu este ITU ci pur si simplu o proba contaminata.
Ma sperie gandul ca i se fac antibiotice, de vreme ce el nu are leucocite in urina si nici nu s-a dat o noua recoltare inainte de a stabili tratament. De fapt, la antibiograma nici nu a aparut ca e.coli ar raspunde la tratamentul care i se aplica.

Din experienta dumneavoastra, exista infectie urinara fara leucocite in urina?
0
04-03-2011, ora 12:09
c1a2t3a4
Nu este medic/terapeut
c1a2t3a4
am facut sumar urina si au iesit urmatoarele rezultate:Acid asorbic 0, 2g/l corpi cetonici neg. dens. urinara 1.025 glucoza norm. hematii prez. leococite prez nitriti neg ph 5 pigmenti biliari neg proteine urinare nor fin sediment urinar frecvente epitelii plate 1-2leococite 5-6 hematii uribilinogen norm sa ma ingrijorez, multumesc
0
08-03-2011, ora 19:16
ciolpan viviana
Nu este medic/terapeut
ciolpan viviana
Buna seara.Am o rugaminte la d-voastra, sa-mi spune-ti daca trebuie sa ma ingrijorez in legatura cu rezultatele la analizele facure fetitei mele de 4 ani pana cand merg la dr.bilirubina -neg, urobilinogen- norm.corpi cetonici-neg. acid ascorbic-20. glucoza-norm. proteine-neg.eritrocite-neg. ph-6. nitriti-neg.leucocite-neg. greutattea specifica 1010. va multumesc.
0
15-03-2016, ora 17:15
BirisAlina
Nu este medic/terapeut
BirisAlina
Buna ziua! V-as ruga si eu daca puteti sa-mi interpretati si mie urocultura!
>100.000 ufc/ml
Escherichia coli...mi-a fost recomandat sa iau ciprofloxacin pt ca e sensibil <=1
Densitate urinara:1010
Leucocite:75leu/ul
Nitriti:negativ
Ph urinar:5
Hematii:10
Proteine:negativ
Glucoza:normal
Acid ascorbic:negativ
Corpi cetonici:negativ
Urobilinogen:normal
Bilirubina:negativ
Sediment urinar..epitelii plate:rare
Epitelii rotunde:relativ frecvente
Bacterii:rare
Hematii:relativ frecvente
Leucocite: numeroase
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •