Rog interpretare RMN COLOANA LOMBARA

26-10-2015
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
Buna ziua,
Numele meu este Elena si am 38 de ani, profesie cadru didactic (prof. educatie fizica si sport). In urma cu cateva luni (martie 2015) am simtit o durere in partea lombara, durere care se accentua in momentul cand ridicam ceva mai greu, daca stateam prea mult in picioare intr-un singur loc, daca stateam mai mult de 2-3 minute aplecata, imi intepenea spatele in zona lombara. In zona cervicala, eram mai tot timpul intepenita, cand roteam capul aveam impresia ca aveam niste bile de rulment si ma durea foarte tare, plus ca noaptea imi amorteau mainile. Asta m-a facut sa merg sa-mi fac un RMN. Rezultatul este urmatorul:
1. Accentuarea lordozei lombo-sacrate.
2. Discreta scolioza dextroconvexa.
3. Hiposemnal T2 de deshidratare discala L4 si L5.
4. Hernie intraspongioasa platou superior L1.
5. Protruzie mediana T8 necompresiva.
6. Debord discal circumferential L4 necompresiv radicular.
7. Debord discal mediolateral L5 cu amprenta pe sacul dural in contact cu radacina S1 stanga la emergenta.
8. Rectitudine cervicala in plan sagital.
9. Protruzii discale C4, C5, T4, T5.

Cu acest rezultat am fost la medicul neurolog, care mi-a recomandat Ketonal injectabil (10 zile), si unguent antiinflamator.
Dat fiind faptul ca au trecut deja 2 saptamani de cand am terminat tratamentul, durerea inca persista, va rog mult sa ma sfatuiti sau sa ma indrumati ce pot sa fac ?
Va multumesc mult si in asteptarea unor raspunsuri la solicitarile mele, va doresc multa sanatate ca-i mai buna decat toate!
8 comentarii
0
26-10-2015, ora 22:30
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Prima masura care trebuie luata este sa decomprimati discurile, adica sa alungiti coloana, prin stat pe plan inclinat sau atarnat cat mai des si cat mai mult ca timp ! A doua masura este sa slabiti daca aveti cumva exces in partea de sus a corpului !
A treia masura este sa intariti muschii lombari prin exercitii specifice pe care mai mult ca sigur le cunoasteti fiind profesor de sport ! Un tonus ridicat al muschilor lombari combinat cu o greutate scazuta vor prelua din greutatea care apasa constant pe discuri, care a dus la aplatizarea lor si la hernierea (atingerea) nervilor de catre acestea !

In rest urmati tratamentele indicate de medici, dar nu va lasati numai in seama lor !

Spor la recuperare ! :)
0
27-10-2015, ora 07:09
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
Va multumesc pt promtitatea raspunsului dvs. Sa inteleg ca trebuie sa fac elongatii, mi-a mai recomdat (nu medical, ci un prieten de families), dar am inteles ca efectul lor sunt pe moment (pans la primul effort intens). In legatura cu greutatea nu cred ca ar fi problems (1, 78 si 74 kg- la 39 ani). Iar gimnastica voi face mai intens ( medicul mi-a recomandat mai mult sa inot). Am uitat sa mentionez, am practicat sport de performanta 18 ani, si copil fiind am lucrat foarte mult cu greutati (haltere). Va multumesc pt raspuns si va doresc multa sanatate.
0
27-10-2015, ora 11:20
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, efectul este de moment insa pt dureri acute este ok, mai ales ca dv aveti multiple discuri afectate nu doar unul sau doua ! Deci va trebui sa va faceti un plan complex si pe termen mai lung in care sa gasiti echilibrul potrivit intre menajarea coloanei si intarirea muschilor lombari !
Trebuie sa ne gandim la muschii lombari-discuri intervertebrale ca la sistemul arc-amortizor de la masina ! Daca arcul este prea slab atunci si amortizorul se va strica rapid pt ca va prelua automat din sarcina arcului ! Daca greutatea este constant mare (munca sau sporturi f solicitante sau greutate proprie depasita) chiar daca arcurile (muschii lombari) sunt in parametri normali de asemenea amortizoarele (discurile intervertebrale) vor suferi compresiuni prea mari si cu timpul vor pierde din elasticitate/presiunea interna (prin fisurile din inele discale la om) !

Multa sanatate !
0
27-10-2015, ora 21:07
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
Acum ati fost mai pe intelesul meu:) multumesc mult pentru raspunsuri, si trebuie sa-mi fac in plan de exercitii si pt mine (macar in pauzele de la scoala). O saptamana frumoasa sa aveti!
0
28-10-2015, ora 10:52
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Atunci putem sa o luam si mai pe scurtatura fara nici o explicatie despre ce si cum ! Doctorul Calin Marginean sustine ca flotarile executate zilnic vindeca orice lumbago in decurs de 2-3 luni ! Se incepe cu 40-50 pe zi (in serii) si trebuie sa se atinga minim 150-200 pe zi !

:)
0
28-10-2015, ora 17:17
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
Flotari?? Daca ajung sa fac 200/zi (chiar si in serii) ma inscriu la olimpiada veteranilor:)))
0
28-10-2015, ora 23:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Puteti incepe cu pozitii statice deocamdata, apoi flotari incomplete ! de pe genunchi pt inceput ! Scopul este totusi intarirea muschilor lombari nu a bratelor ! :)
Ma gandesc ca doctorul Marginean s-a gandit la simplitatea exercitiului, altfel puteti face extensii ale trunchiului sau alte exercitii specifice dar care sunt cronofage !

Recuperare cat mai grabnica va doresc !
0
29-10-2015, ora 08:14
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  • Tratamentul în hernia de disc - medicație vs operație
  •