Rog frumos un ajutor...atasez si rezultat RMN.hernie disc cervicala

12-12-2007
utilizator2
Nu este medic/terapeut
utilizator2
Evolutie :
Faza 1: dureri mari omoplat sting, cu coborirea in timp a durerii pe mina stinga. Amorteala partiala a degetelor miini stingi, durerea cedeaza temporar la caldura (baie fierbinte sau aplicare caldura punctuala in zona dureroasa -sticle cu apa caleda)
Efectuat 10 zile fizioterapie ( masaj, ultrasunet cervical, curenti interferentiali, infuzii xilinia la incheitura mina stinga) si luat regulat Meloxican 15gr 2 ori /zi.
Efectele din faza 1 se diminueaza, amorteala din degetele de la mina stinga se reduc doar la nivelul policelui ( degetul mare), durerile devin mai suportabile si mai rare. Capacitatea de efort pe mina stinga este redusa ( de exemplu la stringere)
Efectuat RMN, rezultatele arata asa :
1) MRI coloana cervicala
Hemangiom vertebral ( hipersemnal T1, T2) situat la nivelul coruplului vertebral T3
Corpii verticali cervicali cu inaltime normala si semnal omogen
La nivelul spatiului C5-C6 :
-spatiul intervertebral cu inaltime normala
-protuzie discala intraligamentara postero laterala stinga cu diametrul 10/8 mm cu efect compresiv extrinsec asupra sacului dural si a radacinii C6 staingi in portiunea intraforaminala
La nivelul spatiului C4-C5:
-spatiul intervertebral cu inaltime normala
-protuzie discala posterioara mediana intraligamentara, cu efect compresiv extrinsec aspura sacului dural, fara efect compresiv radicular

CONCLUZII:
Hernie disc intraligamentara postero laterala stinga C5-C6
Prolaps discal C4-C5

Ce rezolvare ar avea aceasta situatie ?
Este posibila o actiune de tip osteopat prin masaje specifice pentru remedierea
problemei, fara a fi nevoie de operatie ?
Ce medicatie s-ar potrivi acestei situatii ?
Ce recomandari pentru activitatea zilnica implica aceast diagnostic ?

Multumesc din suflet celor care vor avea amabilitatea sa ma ajute cu un raspuns.
8 comentarii
0
20-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
rezolvarea este interventia chirurgicala.Se poate fece tratament antiinfliamator si fizioterapie dr doar pentru intretinere.Nu recomand tratament osteopat zona fiind foarte importanta si sensibila si poate exista riscul unei scapari mai accentuate a discului spre maduva cu cresterea compresiunii.Si eu am hernie de disc cervicala si preconizez sa ma operez in primavara.Eu am obtinut rezultate foarte bune prin purtarea unui guler crevical(se gasesc la magazinele de tip tehnicomedicala mai multe modele pproduse se diferite firme, eu am ales unul mai moale de la "sana"pentru ca am gatulmai scurt)si il port de cate ori nu ma simt bine chiar si la servici.Incercati si purtati-l cat mai mult, rezultatele vor fi bune.
0
05-05-2009, ora 09:12
adina mirea
Nu este medic/terapeut
adina mirea
si eu am fost diagnosticata cu hernie de disc cervicala, numai ca eu am trei asemenea hernii, la nivel c5-c6, c6-c7 si c7-c8 si un angiom sub t1.Am inteles ca o interventie chirurgicala pentru toate cele trei hernii ar fi contraindicata.Dar am auzit ca se practica in bucuresti un tratament cu un aparat numit elongator...poate cineva sa-mi ofere mai multe informatii despre acest tratament?Tot ce stiu e ca foloseste ultrasunetele, dar nu stiu in care clinica se intampla asta, sau in ce conditii si cu ce rezultate
0
18-06-2009, ora 09:03
why_not109
Nu este medic/terapeut
why_not109
nu stiu din ce localitate sunteti, dar va pot spune ca d-na doctor Matei din Braila face tratamente cu elongator...daca doriti amanunte, va pot pune la dispozitie...
0
18-06-2009, ora 23:00
adina mirea
Nu este medic/terapeut
adina mirea
sunt chiar din braila, asadar v-as fi foarte reunoscatoare daca mi-ati putea da mai multe detalii despre d-na doctor Matei si terapia pe care o practica.va multumesc mult
0
13-01-2010, ora 21:58
bejenarucatalin
Nu este medic/terapeut
bejenarucatalin
am un prieten f bun iar an urma unui accident a ramas imobilizat la pat /diagnosticu e sumbru, tetraplegie flasca/a fost operat la bucuresti/acum face khinetoterapie, dupa 15 sedinte poate misca mainile din umar.si simte pana la ancheeturi f bine, are mici simturi si la picioare.dar ffff mici.ce as putea sa fac pt el sal ajut????datimi un sfat va rog din suflet/
0
13-05-2011, ora 14:26
elenaacsinte34@yahoo.fr
Nu este medic/terapeut
elenaacsinte34@yahoo.fr
SINT DEJA OPERATA DE 2 ORI DE HERNIE DISCALE CERVICALA.CE AS PUTEA SA FAC SA NU MAI AM DURERI DE CAP CIND RIDIC MAI MULT DE 2 KILOGRAME.NU AS VREA SA MA MAI OPEREZ A 3 OARA...
0
18-05-2017, ora 18:17
MARINA-MARA
Nu este medic/terapeut
MARINA-MARA
Incercați și Terapia Bowen - Bowtech!
La mine a dat rezultate foarte bune!
Există în Brăila terapeuți care practică această alternativă medicală!
0
31-01-2018, ora 17:05
Popescu Adrian Ionut
Nu este medic/terapeut
Popescu Adrian Ionut
Si eu ma chinui de un an de zile sa gasesc un tratament si din pacate nimeni nu recomanda tratamentul cu ozon pe care eu l-am inceput si pe care-l recomand tutoror celor ce au orice fel de hernie de disc sau probleme cu coloana. Tratamentul nu este foarte costisitor in jur de 50 de lei sedinta si eu dupa prima sedinta am inceput sa-mi misc gatul si capul si durerile au inceput sa scada. Cititi despre el si imi pare rau ca eu nu l-am descoperit mai devreme si nu inteleg de ce medicii neurologi nu-l recomanda inainte de a te trimite la operatie.Mentionez ca am fost operata de hernie de disc cervicala si am facut alta deasupra. Va recomand tuturor si multa sanatate cititi despre tratamentul cu ozon.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: