Rog din suflet, explicati-mi diagnosticul

02-07-2008
acona
Nu este medic/terapeut
acona
Port de mult timp ochelari, pe care-schimb cam la doi ani.Anul trecut i-am schimbat din nou dar am observat la un moment dat ca nu mai vad bine.Mentionez ca port ochelari cu lentila progresiva, pentru distanta (OD+1.5;OD+1.0 si CYL+0.75) iar pentru aproape(OD+3.5;OS+3.0 si CYL+0.75.Problema mea este aceea ca atunci cind inchid ochiul drept, cu cel sting vad totul miscat.Am crezut ca ochelarii trebuiesc schimbati dar la control mi s-a spus ca nu dioptria este problema ci un mic punct alb situat pe cornee.Nu m-am lovit la ochi niciodata dar intotdeauna cind am citit mai mult, ochiul sting m-a jenat(senzatie de nisip in ochi)Diagnosticul pus pe retaeta este SDR.Sicca sau LIcca, nu pricep prea bine.Mi s-au dat niste picaturi (Systain??)sa le folosesc atunci cind ma jeneaza ochiul si sa merg la control peste un an.Nu stiu ce sa fac?Sa folosesc picaturile, sa consult si alti oftalmologi?Va rog din suflet sa-mi dati un sfat profesionist, daca nu cer prea mult.Cu mii de multumiri anticipata!
1 comentarii
0
03-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ce varsta aveti dumneavoastra?Este important sa stim pentru un diagnostic corect; Din prescriptia pentru ochelari, am inteles ca aveti la AO( amandoi ochii)/ Hipermetropie mica, Presbiopie( apare dupa 40 de ani, aveti si o corectie pentru citit, adica o lentila + mai mare) iar la OS( ochiul stang) si un mic astigmatism;Nu stiu exact ce valoare are cilindrul dupa efectuarea autorefractometriei, de cand purtati ochelari cu cilindru;este posibil sa nu tolerati o valoare a cilindrului de + 0, 75, poate ar fi mai bine un +0, 50, asta in functie si de valorile date de autorefractometrie; Mai aveti un sindrom de ochi uscat(sau keratoconjunctivita sicca) care de asemenea este frecvent dupa 40 de ani; in astfel de situatii se recomanda lubrifianti oculari( ca de examplu Systane-cum puneti dumneavoastra), lacrimi artificiale;eu prescriu frecvent lacrimi artificiale unidoze, pe baza de acid hialuronic, fara conservant, 1 picatura in sacul conjunctival inferior, la nevoie( ochi rosu, senzatie de uscaciune, de corp strain); de exemplu, Lubristil, Eyestil; in cazul in care simptomatologia nu se amelioreaza sau seara, inainte de culcare, este preferabil un gel, ca de exmplu eyestil gel( tot pe baza de acid hialuronic) 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior in AO;Ce este punctul alb de pe cornee?( daca nu este un corp strain cornean vechi, bine tolerat, as crede ca o macula, o mica opacitate sechelara dupa o leziune corneana); numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.