Cam de doua saptamani mi-au aparut bubite precum urzicaturile

10-06-2014
Mihaela Moraru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Moraru
Ma numesc Mihaela, am 42 de ani si sunt o tipa foarte ocupata si stresata.Am o afacere proprie din care traim toti membrii familiei dar eu sunt foarte stresata cu toate problemele de casa, de familie, de plati, de furnizori, de clienti etc.Pe langa toate acestea am suferit si o veste groaznica legata de sora mai mica, care este bolnava f.grav psihic, are schizofrenie si este f.agresiva.
Cam de doua saptamani mi-au aparur pe brate, pe burta, pe gat, pe piept, pe pulpe si pe picioare mici bubite, precum urzicaturile, care ma mananca ingrozitor de nu mai pot sa dorm nici noaptea si nu trece cu niciun medicament.
Am ajuns de doua ori la urgenta, unde mi-a facut injectabil in vena cortizon si pentru o zi nu am mai avut nimic.Am urmat tratament cu clorocalcin, cu claritin, cu aerius; alta data mi-a recomandat alt medic tot de la urgenta fenistil gel si symphoral, cu ceai de trei frati patati, cu regim alimentar fara grasimi si carne dar tot in zadar;nu imi trec mancarimile, ma scarpin si ma mananca mai tare, chiar si pe urechi.
Astazi am fost la medicul de familie care mi-a spus ca este scabie si sa iau SCABOX.Acest medicament nu se gaseste, este retras de pe piata si TOTUSI nu imi vine a crede ca am raie.
Ce ma sfatuiti sa iau? Nu mai suport dusurile calde, ma mananca mai tare.Am tinut si regim alimentar si tot nu mi-a trecut.Numai cu cortizon injectabil am vazut ca scap de mancarime.
Va rog sa-mi dati un sfat, ma mananca pe tot corpul de nu mai pot sa-mi vad de treaba, nu pot sa ma odihnesc.Unde sa mai merg, nu stiu ce mi se intampla.
Mi-e teama sa nu am ceva din cauza nervilor, de la stres.
2 comentarii
0
11-06-2014, ora 17:07
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Cred ca faceti o urticarie pe fond de stres, daca apare imediat dupa un stres. Trebuie sa va vada un medic dermatolog sau alergolog. Urticarie e o boala greu de diagnostic etiologic- cauza ei.
O zi buna,
Dr Artenie,
medic dermatolog
0
11-06-2014, ora 18:52
Mihaela Moraru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Moraru
Multumesc mult pentru raspunsul dvoastra.
Astazi am cumparat si un unguent cu sulf, asa cum mi-a recomandat medicul de familie.Am spus sa incerc, poate este scabie.Am aplicat unguentul deja de doua ori, de dimineata si acum spre seara, dar vad ca nu este niciun rezultat;bubitele sunt tot asa, si ma mananca la fel de tare.
Maine merg la un alergolog, sper sa gasesc diagnosticul mai repede.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •