Rivotril poate sa dea dependenta?

05-08-2013
sanda_dance
Nu este medic/terapeut
sanda_dance
Buna ziua. Am 28 de ani. De ceva timp ma confrunt cu probleme destul de grave de somn(nopti la rand cate 1-2 ore doar de somn). Anul trecut, pentru ca se apropia un eveniment in familie si pentru ca ma simteam foarte rau din cauza lipsei de somn, un medic mi-a recomandat pentru scurt timp urmatorul tratament: 1 zi 0, 5mg rivotril + melatonina seara la culcare, 1 zi 0, 5 stilnox + melatonina seara la culcare. Timp de 2 saptamani am luat acest tratament dupa care am intrerupt si am inceput un tratament naturist bazat pe tincturi, bai, ceaiuri, etc la recomandarea unui medic naturist. Odata cu inceperea acestui tratament am inceput sa fiu mai bine dar pana cand mi s-a descoperit adevarata cauza a insomniilor mele(toxicitate de mercur provenita din plombele de amalgam), din cand in cand mai aveam nopti in care nu puteam sa dorm decat foarte putin si mai luam cate o pastila de rivotril 0, 5mg ocazional(2-3 ori pe luna). In cele din urma, dupa ce medicul a gasit adevarata cauza a problemelor mele de somn si am inceput tratamentul de eliminare a metalelor grele din corp am inceput sa fiu mult mai bine(am ajuns sa dorm si 9 ore pe noapte), iar rivotril nu am mai luat decat rar(am incercat sa reduc doza la 0, 25mg de rivotril), deobicei daca situatia era de asa natura incat eram nevoita sa dorm altundeva decat acasa si doar in prima noapte luam medicamentul(pentru ca am aceasta problema cand schimb locul de dormit). Am constatat ca o perioada, aprox 1 saptamana, dupa ce iau iarasi rivotril sunt foarte bine in privinta somnului, dar revin noptile in care nu ma odihnesc suficient. Inca sunt sub tratament de eliminare a metalelor grele dar faptul ca s-au repetat insomniile ma preocupa daca este posibil ca in felul in care am adimistrat rivotril poate sa dea dependenta. Daca da, va rog sa imi spuneti cum pot sa scap de aceasta. Multumesc!
3 comentarii
0
05-08-2013, ora 19:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu sunteti dependenta de Rivotril.
Insomniile sunt pentru ca nu vi s-a vindecat insomnia.
Trebuie sa luati rivotril mai mult de 2-3 luni zilnic ca sa faceti dependenta.
Dv. ati luat cand si cand.
0
27-03-2015, ora 21:00
crisalina
Nu este medic/terapeut
crisalina
Am intr-un fel aceeasi problema! Am luat aproximativ 5 luni Trittico, la recomandarea medicului psihiatru pt tulburare anxioasa si insomnie! Mi-a zis la nevoie pot lua si Rivotril, 0, 5_mg seara la culcare! Am luat f f rar in cele 5 luni! Am intrerupt progresiv trat cu Trittico pt ca ma simteam bine insa dupa cateva sapt iar au inceput insomniile si am mai luat din cand in cand, cam o data pe saptamana Rivotril! Insa in ultima perioada cam o data la 3 nopti nu reusesc sa adorm,.alte simptome in afara de insomnie nu am..mi-e frica ca an devenit dependenta de rivotril.....
0
14-04-2015, ora 20:53
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
in cazul in care in cele 5 luni ati utilizat Rivotril cam 4 saptamani (deci cel putin o data la 4-5 zile) exista posibilitatea sa fie vorba de simptome de sevraj la intreruperea tratamentului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.