Rispolept consta, cipralex, torendo

10-08-2008
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,
fac tratament cu Rispolept consta de 37, 5 si cipralex si uneori torendo de aproape 2 ani.As vrea sa stiu care sunt efectele secundare ale acestor medicamente fiindca de cam doua luni am probleme cu somnul noaptea, adica adorm greu, uneori dorm foarte putin noaptea.
Va multumesc.
7 comentarii
1
11-08-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua, mary,
Nu, somnul nu ar trebui sa fie afectat de medicamente- Consta e Consta, adica il faci injectabil o data, nu influenteaza cu nimic, Torendo cind il iei ar trebui sa il iei dimineata (fii atenta sa nu iei torendo cind esti pe consta decit daca iti spune psihiatrul, altfel e doza prea mare), iar cipralexul ia-l dimineata, daca cumva il iei seara. Altfel, cam asta despre tratament. Nu e un efect secundar. Poate fi un simptom al bolii tale; oricum parerea mea este ca ti-ar trebui un ajutor cu somnul, mergi la psihiatru. Probabil sa iti dea o benzodiazepina: Dormicum, Anxiar, Diazepam, Lexotanil ceva. Poti sa iei o perioada de timp, de ex cam 2 sapt fara dependenta. O alta idee este sa iei intermitent doar in noptile cind nu poti dormi. O alta idee ar fi sa incerci ceva gen Stilnox sau Zopiclon; sint niste hipnotice (inductoare de somn) mai noi, nu dau dependenta asa de mult. Vorbeste cu psihiatrul
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
1
11-08-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua doamna doctor Ileana Constantin,
va multumesc din suflet pentru raspuns. Mentionez unele aspecte referitoare la tratament : cipralex l-am luat numai dimineata dar torendo l-am luat seara si s-ar putea ca am luat cam mult (15 pastile intr-o luna si faceam si rispoleptul )- asa a zis medicul.De altfel ma sperie ca lipsa de somn poate fi simptom al bolii. Medicul mi-a dat sa iau anxiar si am luat cam 2 saptamani dar tot nu dormeam dupa.Mentionez ca am dat un examen de titularizare in invatamant pentru care invat din luna ianuarie anul acesta, deci am fost cam stresata. Dar acuma de 2 saptamani dorm bine.Medicul meu a zis ca va trece.Sper sa fie asa,

Va multumesc,
Mariana.
1
12-08-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Si daca lipsa de somn este simptom al bolii, se poate trata??
Adica sa dispara complet?Fiindca pana acum 2 -3 luni dormeam foarte bine, aveam un somn foarte odihnitor si dormeam chiar si la amiaza.
Va multumesc.
1
10-09-2008, ora 00:00
ionel1978
Nu este medic/terapeut
ionel1978
Buna ziua! Ma aflu si eu in aceasi situatie cu atac de panica si depresie, am fost la un psihoterapeut si mi-a dat cipralex, eglonyl 200 mg si neural. Pana aici este bine dar la cipralex la interactiuni scrie ca nu trebuie sa ma aflu sub tratament cu omez, i-au acest medicament de 2 ani, am ulcer si esofagita. La eglonyl la efect. adverse scrie ca provoaca tahicardie ceea ce in cazul meu am zilnic aceste palpitatii. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, pentru a putea incepe tratamentul. Va multumesc
1
10-04-2009, ora 11:08
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Salutare! As dori sa intreb daca Cipralex-ul este bun de ceva...Medicul mi-a spus ca abia cam dupa 1 luna de tratament cu Cipralex incep sa apara imbunatatiri la atacurile de panica...
1
02-07-2009, ora 21:56
biencutza_j
Nu este medic/terapeut
biencutza_j
buna ziua am si eu o intrebare... ce efecte adverse pot avea romparkin torendo si deparkine?
1
19-01-2010, ora 19:13
vasile _cali
Nu este medic/terapeut
vasile _cali
Am facut tratament cu rispolept consta de 25 mg timp de un an si 6 luni. Timp in care nu au intarziat si efectele adverse . Unul din efectele adverse la mine a fost acela ca mi se misca din cand in cand involuntar mana dreapta chiar si acum dupa ce am intrerupt tratamentul...cam ciudat acum ma tratez cu Abilifi 15 mg , iar efectul advers a ramas acelasi mi se misca chiar mai rau mana "involuntar" Astept raspuns...multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.