Riscurile unui soc anafilactic indus de Moldamin

30-11-2010
chitzu_cosmin
Nu este medic/terapeut
chitzu_cosmin
Buna ziua,

Am 23 de ani si la ultimele analize am depistat un ASLO 300. Se pare ca am niste afectiuni reumatice din aceasta cauza iar medicul internist care m-a consultat mi-a prescris un tratament cu Moldamin 1 200 000, 1 flacon/zi timp de o saptamana pentru ca apoi sa continui timp de un an - 1doza/luna. Problema este ca asistenta medicului de familie a refuzat sa-mi administreze o doza atat de mare la un interval atat de scurt cerand si opinia medicului care a confirmat posibilitatea de a face soc anafilactic. Mentionez ca nu sunt alergic la Moldamin deoarece am mai facut doua tratamente cu ceva ani in urma. Va rog sa-mi spuneti si opiniile dumneavoastra deoarece ma aflu in imposibilitatea de a incepe tratamentul.
4 comentarii
0
30-11-2010, ora 15:42
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Se face in prealabil testare, soc anafilactic se poate face si de la o jumatate de fiola nu conteaza foarte mult doza sau nu asta e factorul primordial ci natura substantei. Oricum sa aveti pregatita fiola de Adrenalina si Hidrocortizon Hemisuccinat ca cu saracia asta nu se stie ce au prin cabinete.
Oricum eu n-am auzit niciodata de 1 fl/zi timp de 7 zile si pot spune ca am vazut destule. :)
0
02-12-2010, ora 05:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce disgnostic e scris pe biletul de la medic de ai de facut asa doze zilnice de Moldamin ? ASLO nu este chiar asa de mare, doar aceasta valoare nu justifica acest tratament agresiv. Pe langa manifestarile alergice pe care le poate da Moldaminul la supradozare, mai poate fi afectat si sistemul nervos, poti face reactii la nivel cerebral. Daca spui ca ai mai facut Moldamin si nu s-a intamplat nimic, inseamna ca, la doze obisnuite, nu esti alergic la acesta. Eu te sfatuiesc sa faci o luna cate 1 fl./saptamana, apoi 1 fl/ luna un an.Daca stii cum se cheama boala reumatica de care suferi, te rog sa ne scrii.
0
09-02-2011, ora 09:35
cristina tihanney
Nu este medic/terapeut
cristina tihanney
buna ziua,

am un baietel de 6 ani si 10 luni. anul trecut a fost diagnosticat cu scarlatina. am inceput sa-i fac de la sfarsitul lui octombrie moldamin: 600 000 unitati/saptamana. as dori sa stiu daca ii mai fac mult timp si la ce interval, deoarece am citit mai sus raspunsul pe care-l dati barbatului in ceea ce priveste dozele de moldamin.
eu nu am mai facut analize in ultimul timp copilului, dar ultima data in decembrie a avut valori normale la ASLO, VSH, FIBRINOGEN dar nu am facut analiza la proteina C.
de ce va intreb. multe asistente mi-au recomandat sa-i fac timp indelungat moldamin, pentru a se steriliza bine si pentru a nu avea probleme mai tarziu.
va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
0
10-02-2013, ora 03:03
niconico1
Nu este medic/terapeut
niconico1
Nu va faceti moldamin inainte de a face testul alergologic inainte. Eu am zis ca mor de la el. Terminasem penicilina injectabila pt streptococ si in urmatoarea zi prima doza de moldamin ca aveam aslo 400. dupa ce mi-a facut injectia seara am inceput sa ma simt rau, n-am putut sa dorm toata noaptea si dimineata febra 38 si o durere ingrozitoare de oase, frisoare, voma, ma durea si carnea de pe mine.Trei zile m-am chinuit ca un caine, plangeam noptile de durere.Nimeni nu m-a putut ajuta. Acum mi-am dat seama cati medici incompetenti exista in tara asta. Nu voi mai face moldamin in veci. Nu va mai lasati traumatizati de medici incompetenti care recomanda atat chin sa te intepi ani de zile cu otrava asta si apoi sa constati ca te-ai intepat degeaba.Cu siguranta exista tratamente mai bune. Medicina a avansat. Cercetati. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: