Riscul de infertilitate

22-01-2012
gabriela23
Nu este medic/terapeut
gabriela23
Buna ziua! Am si eu o intrebare care ma macina de ceva vreme! Acum am 25 ani iar la 18 ani am facut un avort care nu a fost bine facut si s-a ajuns la un al doilea. mi s-a dat o injectie/vaccin dupa al doilea avort si dr a zis ca e pentru ca sa pot face copii in continuare! fiind mica nu am inteles, acces f mult la informatii nu aveam, acum tot citind pe internet vad ca riscul acesta chiar exista si ma ingrijoreaza! pb majore nu am avut...am avut o raceala de atunci, ciclul vine regulat, o diferenta foarte mare nu este. credeti ca ar trebui sa imi fac griji? intentionez sa ma duc si la un control dar totusi, am nevoie de o parere, un sfat bun! va multumesc
1 comentarii
0
22-01-2012, ora 06:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte adevărat că mai multe studii asociază infertilitatea cu numărul de avorturi. Asta, însă, nu înseamnă că, dacă aţi avut un avort, gata, acuma sunteţi infertilă.
Fiindcă, din câte relataţi, numărul de avorturi avute este: 1. Nu orice raclaj este un avort. Avort înseamnă întreruperea unei sarcini.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul