Risc operatie hernie

02-11-2015
MMI
Nu este medic/terapeut
MMI
Bună ziua! Am nevoie de părerile / sfaturile unor neurochirurgi pentru interpretarea onestă şi cât mai reală a concluziilor unui RMN făcut la coloană de mama mea zilele acestea. Specific că a fost operată anul trecut, luna noiembre, de hernie de disc la Bagdasar - Arseni.
Concluziile RMN-ului sunt:
"Status post hernie de disc L5-S1 stânga operată (laminotomie stânga). Protruzie discală globală L5-S1, lateralizate stânga, în contact intracanalar cu rădăcina nervoasă S1 stânga, efect la care participă şi modificările fibrotice epidurale postoperatorii stângi. Minim contact disco-radicular intraforamenal, cu rădăcina nervoasă L5 stânga.
Uşoară protruzie discală circumferenţială L3-L4, lateralizată stânga, în contact tangenţial cu rădăcinile nervoase L3 stânga (intraforamenal) şi L4 stânga (intracanalar).
Protruzie discală circumferenţială L4-L5, în contact tangenţial, intracanalar, cu ambele rădăcini nervoase L5.
Fără anomalii morfologice sau de semnal, decelabile IRM la nivelul coccisului."
Ce se poate face pentru a nu ajunge din nou la operaţie? Am auzit de injecţii cu ozon: sunt utile, le recomandaţi?
Mulţumesc anticipat!
1 comentarii
0
15-11-2015, ora 19:27
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu imaginea vazuta pe RMN se opereaza ci problemele pacientei
ce probleme cauzeaza mamei Dvs cele descrise de radiolog?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul