Rinosinuzita si faringita

15-04-2011
nicu barbu
Nu este medic/terapeut
nicu barbu
Buna ziua" am 40 de ani si de 1 an si jumatate trebuie sa tusesc mereu si sa i-mi dreg vocea ( incerc sa i-mi dreg vocea ptr. a rupe ceva de pe gat). Aceste simptome sunt mai accentuate in special cand stau culcat.In timpul somnului nu se manifesta.Am fost la un ORL-ist si mi s-a pus diagnosticul de rinosinuzita, faringita cronica, deviatie de sept, si mi s-a prescris Tantum verde si Paracetamol.Suplimentar eu am luat si Bioparox dar fara nici un rezultat.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ptr. a ma vindeca? Mentionez ca sunt operat de hernie de disc lombara de 7 luni si aceasta tuse (dres al vocii ) ma deranjeaza la operatie. Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
15-04-2011, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa va schimbati stilul de viata si Alimentatie ; produsele acre, citrice si bauturile acidulate irita faringele si stomacul provocan un reflux gastroesofarian cu iritatia mucoasei faringiene
2. sa invatati sa facti inhalatii, gargara aromoterapie dupa fiecare masa si inainte de culcare
3 un aparat de aerosoli la domiciliu ar ajuta mult la tratament
0
16-04-2011, ora 12:02
nicu barbu
Nu este medic/terapeut
nicu barbu
Multumesc d.lui Doctor.
0
24-01-2012, ora 11:30
nicu barbu
Nu este medic/terapeut
nicu barbu
Ptr. acelasi subiect:rinosinuzita si faringita va rog sa-mi spuneti daca medicamentul Fluimucil are efect benefic sau nu?
0
24-01-2012, ora 13:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca citeai prospectul.. intelegeai ca el fluidifica secretiile vascoase.. indiferent unde se afla ele.
0
24-01-2012, ora 17:44
nicu barbu
Nu este medic/terapeut
nicu barbu
Multumesc, o sa-l citesc mai cu atentie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: