Rinosinuzita - tratament?

02-09-2010
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua d-nul doctor,
as vrea un sfat in legatura cu o problema. Am mai scris pe forum, atunci spuneam ca am rinita si septul deviat. Acum am fost la orl si mi-am facut o radiografie si a reiesit ca nu am septul deviat, in schimb d-na doctor mi-a spus ca am rinosinuzita. Intrebarea mea este: ce tratamente se fac pt o astfel de problema, fiindca am inteles ca de operat nu se poate opera, si nici altceva nu se poate face. Mi s-a recomandat bioparox folosit 10 zile de 3 ori pe zi si altceva...nimic. Un tratament homeopat... Dumneavoastra ce imi recomandati? Ce ar fi mai bine sa iau?
Si inca ceva: in fiecare toamna cand da frigul eu trebuie sa fac o infectie-in gat sau la plamani. Acum de exemplu am viroza. Are vreo legatura cu aceasta rinosinuzita?? Am inteles ca din cauza virozei nu pot respira pe nas...
In fine.. astept un sfat. Multumesc.
9 comentarii
0
05-09-2010, ora 01:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. diagnosticul de deviatie de sept se pune.. dupa un consult ORL.. NU dupa radiografie, findca poate fi o deviatie de sept in partea cartilaginoasa a septului.. si NU se vede la radiografie.
2. Pentru rinosinuzite cel mai bun tratament este sa aveti acasa un aparat de aerosoli si sa faceti tratament local.
sau Inhalatii si spalaturi nazale cu ceaiuri +uleiuri volatile
0
05-09-2010, ora 15:42
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,
doamna doctor de la ORL la care am mers la consultatie mi-a spus ca nu am septul deviat. La ea am mers si cu radiografia si a zis ca septul nu e deviat. Celalalt medic(de la ORL) la care am fost anul trecut a zis ca da, ca am septul deviat. Atunci nu facusem radiografie. Eu ce sa cred?
Aparat de aerosoli era in reclama pe acest site parca si costa cam 7 milioane (lei vechi).Se numeste irigator pulsatil nazal si pentru sinusuri. Cred ca despre acesta e vorba, nu?
Va multumesc.
0
07-09-2010, ora 23:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu sunt aparate de aerosoli cu pompita. la 200 ron ( 2 milioane) pe medicarom.ro
0
07-12-2010, ora 20:44
iuliany
Nu este medic/terapeut
iuliany
buna seara, domnul doctor azi am fost la control la orl si d-na doctor mi-a zis ca nu am nevoie de audiograma si timpanograma, mi sa facut insuflati tubare si urmeaza sa mai fac, problema este ca dupa aceste insuflatii a inceput urechea dreapa sa ma doara si mentionez ca eu de 3 luni de zile simt urechile uscate si nu au nici un pic de cerumen si cand stau in picioare simt ca ametesc si simt ca ceva in interiorul urechi ma preseaza, care este cauza sau ce ma sfatuiti sa fac?
Astept raspuns si va multumesc mult.
0
07-12-2010, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la alt cabionet si sa faci audiograma + timpanograma
sa te consulte nas, gat, urechi si sa ei tensiune aarteriala.
scrii varsta, inlatimea Kg.
0
28-10-2013, ora 16:14
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
buna ziua dl doctor,
am o rinosinuzita f chinuitoare, am luat aerius pastile si un spray avamys, dar efectul este atata timp kt administrez tratamentul, iar dupa ma simt f rau, imi curge nasul toata ziua, mi se infunda, mi se inrosesc ochii si ma ustura si in gat.
va rog mult ajutati-ma k orice k sincer va spun nu mai pottttttttttttt :( :( :(.
rinosinuzita se poate opera ??? ma chinui de f multi ani cu ia, si as vrea sa ma operez daca se poate face asa ceva in cazul acesta.
va multumesc!
cu tot respectul,
alina
0
30-10-2013, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pe forum gasesti sfaturi utile la toate intrebarile...
2. rinita alergica.. are cauza la distanta.. este vorba de o digestie cu probleme. incapacitatrea organismul i de elimina toxinele din organism.. de aici si reactiile la multi alergeni alimentari si externi
trebuei schimbat si stilul de viata si de alimentatie..de facut cure de detoxifiere de durata
3.local in nas.. da se pot opera.. cornetele nazale.. cu scopul de a respira mai bine.. dar NU se modifica cantitatea de secretii
daca nu eviti alimentele alergene si nu faci tratamentul naturist corespunzator. rinita poate sa revina
0
04-11-2013, ora 10:12
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
buna ziua d-le doctor,
va multumesc mult pt raspuns.
ca si tratament de detoxifiere a organismului ce-mi puteti recomanda?
va multumesc !
o zi placuta !!!!!
alina
0
04-11-2013, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul personalizat se face pe adresa personala pe hotmail
www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru aici gasesti conditiile consultatie online
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •