Se mai poate scurta nasul prin rinoplastie?

03-02-2012
mke
Nu este medic/terapeut
mke
Buna ziua, as dori sa imi fac si eu o rinoplastie.. am o 'cocoasa' inestetica la nas si este si putin lung (mai mult decat ar trebuii) stiu ca de 'cocoasa' pot scapa prin rinoplastie, dar intrebarea mea este urmatoarea, Se mai poate scurta nasul prin rinoplastie ? Astept un raspuns cat mai repede, va multumesc !
40 comentarii 12 Înainte ›
0
03-02-2012, ora 10:01
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Bună dimineaţa! Da, scopul rinoplastiei este un nas estetic. Numai bine
0
03-02-2012, ora 13:50
mke
Nu este medic/terapeut
mke
multumesc pentru raspuns ! Acum, un medic mai bun asa aveti ceva recomandari ? Am vazut pe forum ca multa lume il lauda pe Dr Daniel Popescu, mie imi e cam frica de operatie si mai ales de rezultatul final.
0
13-02-2012, ora 17:18
Elena72
Nu este medic/terapeut
Elena72
buna
tot am auzit de doctorul popescu.in c eoras?cum se cheama clinica?eventual aveti un nr de tel?eu vreau sa mi indrep nasul si sa il scurtez un pic..as vrea sa stiu exact care este suma care se plateste la acest doctor popescu si cum dau mai exact de el...eu sunt din vaslui.multumesc
0
15-02-2012, ora 00:26
mke
Nu este medic/terapeut
mke
Rinoplastia la dansul costa 2.500 euro, un nr de telefon ce am gasit si eu pe un site nu cred ca pot sa il postez aici -*

(*modificat de admin)
0
21-02-2012, ora 10:18
iarina88
Nu este medic/terapeut
iarina88
Eu m-am operat la dr Totir si sunt foarte bine chiar daca primele zile a fost mai greu iar operatia mea a costat 1500 euro.
Clinica este super si personalul este la fel de OK.
0
26-02-2012, ora 13:21
carmaw
Nu este medic/terapeut
carmaw
Iarina buna
Am vazut iarasi ca este promovata rinoplastia doctorului TOTIR pe siturile cu vauchere(cupoane)
Imi poti spune te rog mult cum a mers ca as fi f tentata sa fac si eu aceasta corectie...macar acum la batrinete(am 54 de ani)
Daca vrei poti sa mi scrii pe privat.Te rog mult.O zi buna!
Esti multumita de forma nasului?
0
08-05-2012, ora 10:00
amalia28
Nu este medic/terapeut
amalia28
Eu m-am operat in aprilie la domnul dr Stan Constantin, la Bacau.A meritat toti banii si tot "chinul", ma rog, disconfortul postoperator.Sunt f multumita.Mare atentie insa la cit de convingatoare sunteti la consultatie, pentru ca e f selectiv, nu accepta pe oricine.Dupa mine dr Stan e mai mult artist decit medic.Nasurile facute se incadreaza f bine in figura, nemodificind fizionomia, nu sunt niste nasuri facute dupa un anumit sablon.
0
01-06-2012, ora 14:43
Mirela Georgiana M
Nu este medic/terapeut
Mirela Georgiana M
Buna ziua,

Eu am apelat la Dr. Nicolae Antohi, care m-a operat pe data de 10 mai. Rezultatul este unul de exceptie, si nu nu este numai parerea mea (pt ca poate as fi avut tendinta de a fi subiectiva). Adica, prietenii care stiau ca m-am operat cautau semnul taieturii. Inca nu l-au gasit. :) Recuperarea a fost foarte rapida, si usoara. Nu am avut nici un fel de durere. Inainte de a merge la consultatie, imi era foarte frica de interventie in sine, dar, mai ales de scosul meselor. Ei bine, mitul a fost desfiintat de dr. Antohi inca de la consultatie, care mi-a explicat foarte clar toti pasii, atat ai interventiei cat si ai recuperarii. Referitor la scosul "meselor": In cazul meu, acestea nu au existat, au fost inlocuite de tuburi de silicon. Nu am avut niciun discomfort la scoaterea lor.
Am consultat mai multi medici, iar factorul de decizie a fost in mare parte increderea pe care mi-a inspirat-o DR. Antohi. Am primit raspunsuri realiste si pertinente la absolut toate intrebarile. Cat despre rezultat, JOS PALARIA! Dr. Antohi!

Va doresc tuturor recuperari usoare si rezultate exact asa cum va doriti!
0
13-08-2012, ora 21:27
paula willmann
Nu este medic/terapeut
paula willmann
Buna Mirela. Te rog spune-mi cat costa operatia de rinoplastie la Dr. Antohi? Ms.
0
11-09-2012, ora 12:44
rraluka
Nu este medic/terapeut
rraluka
Buna ziua,

Va recomand cu mare placere si cu mare siguranta dr. Kasem!!!!! Eu mi am facut rinoplastie iar prietena mea rinoplastie si implant mamar. a iesit ceva perfect!!!!! O consultatie nu cred ca ar strica :)...ci repara.!!! Va doresc succes !!!!
0
14-11-2012, ora 21:44
oana ella
Nu este medic/terapeut
oana ella
in urma cu cativa ani mi-am facut o lipoaspiratie la dna Adina Alberts in zona coapselor interne si externe si m-am ales cu un picior mai gros si unul mai subtire, diferenta de 4 cm. Dupa ce a vazut rezultatul final dna doctor a fost de negasit, in sensul ca n-am reusit sa mai stau de vb cu dansa pt ca mereu era plecata si ocupata... Iar acum 1an am cunoscut o fata care isi facuse o rinoplastie la ea si spunea ca a suportat degeaba operatia ca nu a vazut nici o diferenta...
0
15-11-2012, ora 17:41
iarina88
Nu este medic/terapeut
iarina88
Oana imi pare rau pt tine. Fetelor nu mai mergeti la doctorii care stau mai mult la tv decat in sala de operatie.
Kasem este un impostor acum se vede.
1
22-11-2012, ora 15:52
oana991
Nu este medic/terapeut
oana991
Buna. As vrea sa imi fac operatie de rinoplastie insa nu ma pot decide la ce doctor sa apelez.Puteti va rog sa ma sfatuiti cu un doctor bun. Multumesc
0
25-12-2012, ora 04:07
stefan8632
Nu este medic/terapeut
stefan8632
Neata tuturor si Craciun Fericit.Sunt barbat am 26 de ani si ma intereseaza o interventie de rinoplastie.Tot caut pe net de ceva timp pareri despre medici, nu ma pot hotari intre dr Calin Dobos care op in galati, buc si dr Serban Porumb in oradea voi pe cine ati alege?multumesc
0
17-01-2013, ora 16:31
kti
Nu este medic/terapeut
kti
Salut pe toata lumea si va urez un an bun.
Incep prin a multumi din suflet Dr-ului Antohi care m-a ajutat sa privesc cu fruntea sus, in sfarsit, lumea.
In acelasi timp, multumesc celor care isi exprima pareri de tot felul pe acest forum. Mi-au fost de un real ajutor, nu atat in a alege chirurgul, cat in a-mi face o idee catre care medici sa imi indrept atentia. Lista mea la inceput cuprindea 3 medici la care urma sa merg la consultatie. Primul la care am mers este un nume foarte des intalnit in discutiile voastre, foarte amabil si atent la detalii, dar tanar, cu putine interventii la activ datorita varstei si cu un cost destul de piperat, m-a facut sa merg la al 2-lea. Un medic foarte mediatizat, cu un cost acceptabil, dar cu o atitudine care m-a facut sa ma simt doar un portofel care de preferat era sa se deschida la el si cam atat. De la acesta am fugit invartindu-ma la propriu. Astfel am ajuns la Dr-ul Antohi, o persoana extrem de blanda si receptiva la suferinta mea, dupa o zi in care avusese 3 operatii (din cate mi-a spus asistenta), a avut rabdarea sa ma asculte si sa imi raspunda la toate intrebarile care parca nu se mai terminau. M-a convins atitudinea profesionista, dar in acelasi timp umana(lucru rar in zilele noastre) pe care a avut-o pe parcursul celor mai bine de 30 de minute. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a purtat pasii catre dumnealui. M-am operat la sfarsitul lunii octombrie 2012 la spitalul de arsi. Am avut ocazia sa cunosc pe perioada recuperarii foarte multi pacienti operati de dumnealui si nu numai rinoplastii (sani foarte multi). Majoritatea mult mai norocosi ca mine in sensul ca au venit la Dr-ul Antohi prin recomandari de la persoane deja operate si multumite. Asa am inteles de ce de foarte mult timp nu am mai vazut postari despre dumnealui. Au venit la sigur, s-au operat si duc vorba mai departe prin viu grai. Pe mine acest forum m-a ajutat sa triez din multimea de posibilitati, dar hotaratoare au fost consultatiile. Sper sa ajute comentariul meu.
Multumesc inca o data Dr-ului Antohi ca m-a ajutat sa ma simt in sfarsit bine in pielea mea, iar voua va urez succes si prudenta in alegeri.
0
18-01-2013, ora 12:47
nexa
Nu este medic/terapeut
nexa
Ma bucur sa aud de fete multumite de operatii la dnl dr Nicolae Antohi, dar din pacate eu NU ma numar printre ele.
Nu-mi place deloc rezultatul si dl Antohi s-a purtat indiferent cu mine dupa aceea. Nu am asteptam, sincer :(
0
21-01-2013, ora 12:54
kti
Nu este medic/terapeut
kti
Nexa, apropo de sinceritate, imi pare rau ca tocmai comentariul meu te-a facut sa intervii. Cunoscandu-l pe dr-ul Antohi, indiferenta categoric nu ii sta in caracter. Asa ca da-mi voie sa ma indoiesc de tine.
0
21-01-2013, ora 15:04
nexa
Nu este medic/terapeut
nexa
Citesc de cativa ani forumurile acestea de rino si nu am simtit vreodata nevoia sa scriu ceva. Nu as vrea insa ca textul tau cu, , Dumnezeu mi-a purtat pasii.etc, , sa lase impresia ca dr caruia ii faci tu reclama este atat de perfect! Stiu asta pe pielea mea din pacate.
Stiu ca rinoplastia este o operatie foarte grea si rezultatul depinde de multi factori uneori necontrolabili.
Stiu ca dr Antohi are si rezultate frumoase dar si multe paciente nemultumite. Ce m-a deranjat pe mine este ca nu s-a comportat la fel de profesionist dupa operatie cand a vazut ca rezultatul nu este chiar bun
0
31-03-2013, ora 15:48
Sweezy
Nu este medic/terapeut
Sweezy
Buna Ziua, as vrea sa ma operez si eu la nas, doar ca as vrea in Cluj, a auzit cineva despre Clinica Lipoline si dr. Argentina Vidrascu ?Daca da va rog sa imi raspundeti cat puteti de repete.Multumesc anticipat
0
06-06-2013, ora 17:05
ioanamaria08
Nu este medic/terapeut
ioanamaria08
buna ziua, imi poate spune cineva cu aproximatie cat costa o rinoplastie la dl. doctor Antohi? Multumesc
0
09-06-2013, ora 22:46
Sweezy
Nu este medic/terapeut
Sweezy
Salutare tuturor!M-am decis sa merg la cluj la dr. Argentina Vidrascut, mi-am facut rinoplastie si deja pe 14 iunie fac o luna de la operatie.Totul a decurs perfect.Personalul clinicii Lipoline de exceptie, medicul de exceptie si la un pret foarte mic fata de ce este in Bucuresti.Pot spune ca rezultatul este exact cum m-am asteptat.Perfect!Un nas mai mic si mai frumos plus deviatia de sept care m-a deranjat atata timp s-a rezolvat.Pot spune ca deja ma simt alt om.Recomand dr. Argentina Vidrascu.Mult noroc celor care nu s-au hotarat inca sa faca acest pas.Eu l-am facut si nu regret nici un moment.Bafta!
0
04-12-2013, ora 11:32
bratu cristina
Nu este medic/terapeut
bratu cristina
buna ziua, am scris si mai devreme dar cred ca undeva unde nu trebuia, vreau sa fac si eu o astfel de operatie, am un nas destul de maricel am cocoasa si este prea mare in lungime.as dori si eu sa aflu mai multe in legatura cu aceasta operatie cum decurge si cam, cat ar costa.va multumesc
0
25-02-2014, ora 23:53
Mel_23
Nu este medic/terapeut
Mel_23
Vreau sa va impartasesc putin din experienta mea cu operatie de rinoplastie pe care mi-am facut-o la Dr. Antohi in urma cu 6 luni. Am urmarit ft multi ani toti chirurgii posibili si cei de care auzisem de pe la cunostinte si prietene. Munca Dr. Antohi am urmarit-o mult si bine si am studiat toate pozele si tot ce se putea despre dansul, mai ales ca recent o prietena de a mea se operase la el si mi-a placut ft mult cum a iesit.

Cum eu nu locuiesc in Romania, mi-am luat o vacanta de o luna jumate si m-am hotarat ca acesta era momentul. Am avut noroc ca dl. Dr. era disponibil si am rezolvat totul intr-o saptamana. Cu o zi inainte de operatie am fost la consultatie unde dl. dr. mi a explicat tot procesul si pasii pe care trebuia sa ii urmez. Operatie mea a fost si estetica si am avut si o mica deviatie de sept iar tot varful nasului meu a fost remodelat, cum acesta nu avea forma de piramida ci oarecum de trapez. Operatia a durut cam 3 ore jum- 4 si a iesit mai mult decat perfect. Nici nu ma asteptam sa iasa atat de frumos mai ales ca dl. dr. m a avertizat ca nasul mi l va modela in functie de forma fetei si de structura osoasa. Dl. dr. m a avertizat de dinainte ca ma voi umfla si invineti ft tare deoarece tenul meu este ft deschis si sensibil asa ca m am pregatit psihic pt ceea ce urma dupa operatie. Daca stii la ce sa te astepti nu vei avea surprize. Evident ca am vomitat ft mult dupa ce m am trezit din anestezie. Acesta este un efect secundar normal dupa aceasta operatie. Am fost ft multumita ca am putut respira pe nas imediat ce m am trezit deaorece dl. dr. Antohi foloseste tuburi de silicon in loc de tuburile acelea din tifon care se lipesc de nari din cauza sangelui care se scurge dupa operatie. Doar 10% din chirurgii plasticieni folosesc aceste tuburi de silicon. Pt mine era ft important deoarece mi era groaza cand ma gandeam ca nu voi putea respira pe nas si doar pe gura.

Dl. dr. Antohi si dl. dr. Ivan au fost extrem de profesionisti si au fost tot timpul alaturi de mine. Am stat 2 seri internata deoarece m am umflat ft tare si dl. dr. a vrut sa ma tine sub supraveghere, in schimb n am avut absolut nicio durere. Aratam ft rau si vanata in jurul ochilor dar ma simteam total opusul. M am vindecat extrem de repede, a 3-a zi deja ma desumflasem si a 5-a zi deja vanataile se retrageau. Nu am simtit nicio durere sau discomfort, nici macar cand mi s au scos firele si tuburile de silicon.
Este o operatie care merita facuta, iti va da multa incredere in tine. Dupa operatie se vor lua timp de o saptamana niste medicamente si picaturi, spray nzazal, etc, iar modul de administrate trebuie efectuat intocmai.
Repet: rinoplastia nu doare!

Succes la nasucuri cat mai frumoase!
0
12-03-2014, ora 11:10
Ioana1984
Nu este medic/terapeut
Ioana1984
Practic te duci la o consultatie unde doctorul face o analiza atenta a nasului, s-ar putea sa descoperi ca ai si deviatie de sept de exemplu. In ceea ce priveste estetica, va incerca sa discute foarte mult cu tine, sa afle ce iti doresti si dorintele tale sa fie realiste, cum ar trebui sa arate nasul dupa operatie. Apoi ti se va explica in detaliu ce se va intampla in timpul operatiei, cum va fi internarea, ce se va intampla dupa iesirea din clinica. Cel putin asa a fost in cazul meu si eventual ti se va face si o simulare pe calculator pentru a avea o imagine exacta asupra modului in care va arata nasul tau dupa operatie. Dupa aceasta consultatie urmeaza analizele medicale pe care trebuie sa le faci pentru ca lucrurile sa fie ok pentru operatie. In caz pozitiv, se va programa data operatiei.

Rinoplastia se face sub anestezie generala cu sedare intravenoasa, timp de aproximativ o ora. In timpul operatiei, pielea nasului se separa de os si cartilaj, care sunt apoi sculptate in forma dorita. Vei sta in clinica pana a doua zi, sau chiar si 48 de h daca este nevoie. Dupa operatie vei fi foarte ametita pana iti revii din anestezie, o sa respire greu dar o sa stai numai intinsa si nu o sa ai voie sa bei apa. O sa iti umezeasca asistentele buzele, dar imediat dupa operatie nu bei apa. Ah si era sa uit, in dimineata operatiei nu bei si nu mananci nimic. vei avea o atela pe piramida nazala care de regula se mentine cateva zile, dar cred ca depinde de fiecare caz in parte. Vei lua antibiotic si vei folosi niste crème pentru reducerea vanatailor si umflaturilor, pe care ti le va recomanda docorul. Timp de cel putin doua saptamani trebuie sa eviti activitatile solicitante care ar putea provoca tensiune la nivelul nasului si in general pana la intarirea cartilajelor trebuie sa il protejezi. Ulterior, nasul se va desumfla incetul cu incetul, iar cam in doua luni vei vedea exact forma lui, insa va continua sa se desumfle pana la un an dupa operatie.

Cam asta e ce iti pot spune din proprie experienta.
0
12-05-2014, ora 21:56
coryiri
Nu este medic/terapeut
coryiri
Buna seara tuturor, acum 9 luni mi-am facut operatie de rinoplastie si marire de sani. A fost destul de greu sa ma decid la cine sa merg... am cautat pe net pe medicii recomandati din Cluj, Timisoara si Bucuresti, in cele din urma m-am operat la Cluj la dr. Fodor Lucian, pretul nu a fost enorm iar doctorul este un bun profesionist.
0
18-09-2014, ora 20:08
Andrutza2me
Nu este medic/terapeut
Andrutza2me
Am tot citi mesajele/discutiile voastre din dorinta de a afla cat mai multe informatii privind rinoplastia.
Vreau sa ma operez in acesta toamna si nu stiu catre ce medic sa ma orientez. Este pe aici cineva care s-a operat la Dr Dobos sau Marek Valcu? Initial optam catre Dobos apoi am dat de acel scandal cu tipa care a murit in urma operatiei la el si m-am cam speriat... Help, la ce medic sa merg? :D
0
19-09-2014, ora 14:20
ramona popescu
Nu este medic/terapeut
ramona popescu
Andrutza2me, eu m-am operat la domnul doctor Stana Mihael, clinica Efigia.Nu ti-as recomanda sa te duci la Marek, am fost si eu la el la consultatie si nu-si dadea deloc interesul, nu mi-a placut atitudinea. In plus, mai avea paciente care asteptau, si nasurile facute de el sunt toate in vant, gen miss Piggy. L-am ales pe dr Stana, deoarece este un adevarat profesionist. Eu m-am operat la inceputul lunii septembrie, dupa operatie am stat internata o noapte, dna asistenta era foarte draguta si atenta, a venit sa ma verifice de cateva ori pe noapte.Ce este mai dureroasa este branula, pe care o tii toata noaptea in mana, pentru administrarea calmantelor.A doua zi insa am scapat de branula, ce trebuie sa stii e ca vei respira pe gura, avand mese in nas.M-a durut si gatul, dar la fel scapi in 2 zile de aceasta durere. In cateva zile, mai precis joi(eu m-am operat luni), am fost la consultatie mi-a scos mesele.Apoi sambata mi-a schimbat pansamentul, gen mai gros il tii pe nas pentru modelare.Am fost vanata dupa operatie in jurul ochilor, dupa o saptamana s-au mai atenuat, si am devenit galbena(am inteles ca de la sange).Am luat tratamentul cu antiinflamator, ketonal, algocalmin, si antibiotice, timp de 7 zile. Dureri nu sunt, doar disconfort din cauza bandajului pe care il tii pentru sustinere pe nas. Contraindicatii: sa nu stranuti, sa nu suflii/ sa te scarpini in nas, si trebuie sa dormi cu fata in nas, nu intr-o parte.Dar sa stii ca merita toate astea, eu aveam si probleme cu sinuzita si deviatia de sept(am suferit o operatie de deviatie de sept in 2011), si acum mi-am facut cocoasa(am un nas perfect drept din profil, in sfarsit ies perfect in pozele din profil), si mi-a ridicat putin varful, pe care il aveam lasat(astfel pot respira mai bn, am inteles ca s-au eliberat niste canale, ceva de genul).Dupa 2 saptamani, scapi de vanatai si de bandaje, dar in fiecare seara trebuie sa-ti pui acel pansament mai dur, se inmoaie in apa pentru modelare.Rezultatul operatiei a fost extraordinar, nu-mi venea sa cred ca am un nas asa superb. Ti-l recomand din tot sufletul pe Dr Mihail Stana, clinica Efigia.
0
19-10-2014, ora 11:42
dr3amer
Nu este medic/terapeut
dr3amer
Vreau sa fac operatie pentru nas si sept si oscilez intre doctorii Popescu si Antohi. La ambii am vazut persoane operate. La Popescu am doua cunostinte cu nasuri operate foarte frumoase. La Anohi am auzit deasemenea de rezultate bune. S-a operat cunevavde aici recent la dansii? Cum as putea sa fac ca sa-l alege pe doctorul potrivit pentru mine? Multumesc!
0
28-10-2014, ora 23:13
szabo_t
Nu este medic/terapeut
szabo_t
Draga mea, cel mai indicat este sa mergi si sa vorbesti cu ambii doctori. Amandoi sunt foarte buni si supraspecializati in operatii la nas. Eu pot doar sa-ti spun ca operatia a meritat foarte mult in cazul meu.
Nu am avut dureri si recuperarea a decurs bine. Este totusi o operatie, daca nu ai mai trecut prin asa ceva, o sa vezi ca o sa-ti explice la clinica ce trebuie sa faci si cum sa ai grija de nas dupa aceea.
Mult succes si sa ai rezultatul dorit :)
0
08-11-2014, ora 11:42
Andrutza2me
Nu este medic/terapeut
Andrutza2me
Va multumesc tare mult pt faptul ca v-ati "rupt" din timpul vostru pt a imi raspunde! In continuare sunt in dubii si nu prind odata curaj sa fac acest pas :(
Szabo_t, tu la cine te-ai operat? Multumesc frumos, va pup!
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  •