Rinoadenoidita la copil de 3 ani

11-03-2012
Alexandrina1980
Nu este medic/terapeut
Alexandrina1980
Buna ziua,

Am o fetita de aproape 3 anisori, nu pot spune ca am avut probleme de sanatate cu ea (doar cateva raceli minore), merge in colectivitate de 1 an de zile, si eu zic ca sta destul de bine cu imunitatea.
Problema pe care o avem insa este nasul infundat. Mai mereu...Nu face bronsite, sinuzite, nu a avut niciodata otita, insa nasul asta infundat nu ii mai da pace.
La varsta de 2 anisori, dupa o serie de muculeti care nu se mai terminau am mers la ORL si mi s-a spus ca are polipi obturanti si ca ar trebui operata pe la 2.6 ani. Mi se spusese la momentul respectiv ca are un fond alergic si face rinoadenoidita pe fond alergic.
Insa am mers si am facut un tratament homeopat, care a dat foarte repede rezultate si dupa cca 1 luna jumatate s-au retras complet polipii. La momentul respectiv, i s-a refacut timpanograma si mi s-a spus ca e normala si sa continui cu tratamentul respectiv pt ca este f eficient.
Acum de aproximativ o saptamana iar este ff infundata. Am mers iar la ORL zilele trecute si i-a facut timpanograma si mi s-a spus ca nu are secretii pe trompe, ci doar presiunea nu este buna in ureche (timpanograma de tip C)...diagnostic rinoadenoidita partial obturanta.
Acum suntem iar sub tratament homeopat de vreo 3 saptamani, insa nu stiu cum sa mai fac sa ii desfund nasul. Mentionez ca acum nu are deloc secretii, e ff curat nasucul.
Mi s-a recomandat cura in salina de o saptamana. Problema este ca serviciile nu ne permit deocamdata sa plecam o saptamana insa ne gandeam sa mergem cateva weekend-uri la rand, si sa stam cam 4-5 ore pe zi.

Ce inseamna aceasta presiune care nu este buna in ureche?
Afecteaza auzul?
Credeti ca salina ne poate rezolva aceasta problema de nas infundat in permanenta?
Va rog sa ne dati un sfat.

Va multumesc.
3 comentarii
0
11-03-2012, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cumparati aparat de aerosoli si apart salin.. il folositi acasa.
2. cautati farmacie care prepara colargol faceti cure cate 10 zile lunar
0
11-03-2012, ora 22:52
Alexandrina1980
Nu este medic/terapeut
Alexandrina1980
Va multumesc pentru raspunsul d-voastra prompt.
Aparat de aerosoli avem si il folosim. Pana acum i-am facut inhalatii cu ser fiziologic.
Imi puteti spune cum se administreaza Colargolul? Se pun picaturi in nasuc? De cate ori pe zi?

Va multumesc.
0
12-03-2012, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ser. fiziologi este apa cu sare,..si atat.
ma adaugati cateva picaturi de ser. efedrinat + cateva picaturi de prospan solutie
colargo 3 pic la 8 orte inpozitie cuilact pe spate 10 zile lunar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.