Rinita si reflux gastroesofagian

15-04-2010
ciprian B
Nu este medic/terapeut
ciprian B
Buna ziua! Am 29 ani si sunt din Iasi. De aproximativ 10 ani folosesc Bixtonim Xylo sau Olynth (alternant) deoarece nu pot respira nici ziua si nici noaptea sunt practic dependent de picaturi. Am o deviatie de sept si am avut si sinuzita. Acum aprox 4 ani am fost la spitalul CFR si mi s-a facut si punctie deoarece aveam o punga de puroi sub ochiul stang care ma durea ingrozitor. Mentionez ca am secretii de puroi si chiar uneori urat mirositoare. Doctorii m-au sfatuit sa ma operez de deviatie de sept dar mi-e cam frica de dalta si ciocan. Acum 2 luni am avut o raceala puternica, ameteli si dureri de gat ingrozitoare care m-au tinut cam o luna. Acum 10 zile am tras iarasi un curent si timp de 5 zile am fost numai ametit, senzatie de nod in gat care o am si acum si aciditate marita, reflux gastroesofagian.Am fost la Orl ist si m-a diagnosticat cu rinita alergica, faringo-amigdalita, cu sinuzita mi-a zis ca nu e foarte grav deoarece nu am respectivele dureri dar sa ma operez de deviatie de sept peste aprox 6 saptamani si am facut tratament pana ieri cu diclotard si aerius. Ingrijorat fiind de acele ameteli bruste am fost si la un neurolog si mi-a zis ca as suferi de sindromul vertiginos si acum fac tratament timp de o luna cu betaserc si bilobil. Intrebarile mea la dvs este: se poate ca aceste raceli dese si mai ales aceste senzatii descrise(ameteala) sa fie cauzate de rinita sau de acele picaturi? Sa incerc sa renunt la picaturi fara de care nu pot respira zi si noapte si ce tratament sa urmez ca sa scap de ele? Si probabil daca reusesc sa merg la operatie de cornete si deviatie de sept?
1 comentarii
0
17-04-2010, ora 23:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa vii la pascani sa vad nasul ca sa pot da un sfat concret.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.