Rinita cronica hipertrofica - mucotomie (cum te simti dupa mucotomie)

08-03-2013
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Cu cativa ani in urma am suferit o operatie de "MUCOTOMIE INFERIOARA BILATERALA DIN FOARFECA".
Imediat dupa operatie mi-a aparut o senzatie de USCACIUNE NAZALA accentuata de care nu am scapat nici pana acum. Nu doar nasul este uscat, ci si gatul este uscat (mai ales dupa somn).
Cantitatea normala de mucus a scazut in mod evident.
Dupa circa trei luni de la operatie, a inceput ca narile (cand o nara, cand cealalta) sa fie infundate intr-un mod suparator. Am inteles ca aceasta infundare este manifestarea unei RINITE IN BALANS.
Uscaciunea nazala este foarte suparatoare, iritanta si stresanta, iar somnul a devenit neodihnitor.

AS VREA SA STIU CUM SE SIMT SI ALTE PERSOANE DUPA OPERATIA DE MUCOTOMIE.
De aceea rog pe cei care au suferit o astfel de operatie de mucotomie sa-mi spuna cum se simt. Ma intereseaza in special daca v-a aparut uscaciune, daca cantitatea de mucus s-a diminuat si daca ulterior a aparut infundare.
Ma intereseaza cum (cu ce) s-a facut mucotomia (in cazul meu s-a efectuat cu foarfeca).
AS VREA SA STIU CUM ATI TRATAT USCACIUNEA, CU CE REZULTATE SI DACA ATI REUSIT SA SCAPATI DE EA.
As vrea sa stiu daca dupa mucotomie v-au aparut in timp (si dupa cat timp) alte complicatii [nazale (rinita atrofica sau alte afectiuni), boli ale urechii, gatului ori alte boli respiratorii sau de alta natura].

AS VREA SA STIU SI CUM SE SIMT CEI CARE AU TRATAT RINITA CRONICA HIPERTROFICA PRIN ALTE MODALITATI DECAT MUCOTOMIA DIN FOARFECA. Ma refer la orice alta metoda: laser, radiofrecventa, medicamentos, etc.

Daca se poate, as dori de asemenea si un raspuns de la un medic ORL - ist la urmatoarele intrebari:

1. DE CE APARE SI CAT POATE PERSISTA ACEASTA USCACIUNE NAZALA POSTOPERATORIE? (eu am inteles ca uscaciunea ar ramane pe viata, dar parca nu mi se pare normal sa faci o operatie pentru ca apoi sa te alegi cu o respiratie mai suparatoare decat respiratia dinainte, iar mai apoi, in timp, cu un alt tip de rinita mai grava dupa intelegerea mea mea - ma refer la rinita atrofica)

2. De ce a scazut cantitatea de mucus?

3. Se poate rezolva problema uscaciunii nazale si a cantitatii scazute de mucus? Daca da, cum?

4. Care sunt posibilele complicatii ce pot apare in timp dupa mucotomie? (eu am aflat doar de rinita atrofica care din cate am inteles eu nu are tratament eficace, si de tulburari psihice de tip anxios-depresiv datorate disconfortului permanent produs de uscaciunea nazala)

MULTUMESC
50 comentarii 12 Înainte ›
0
08-03-2013, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. uscaciunea nazala si faringiana... nuare cauze locale
poate fi legata de probleme de indigestiw si lipsa vit A si E... din organism, hiperglicemie.s.a alte cauze metabolice
2.. poate fi de la o hidratare insuficienta...
local poatw fi o reactie pist interventie...care necesita tratament local cu vit A uleioasa
3. da.., se rezolva.. pe forum gasiti cum se fac inhalatiile, aromoterapia, salinoterapie, aerosolu, spalaturi nazale
tratament local cu vit A...
4. nu exista complicatii dupa mucotomie...corect facuta
in rest investigati tractul digestiv
acolo se ascu d cauzele a multor probleme a organismului
0
08-03-2013, ora 23:21
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Uscaciunea nazala poate apare dupa o mucotomie incorect facuta?

MULTUMESC
1
09-03-2013, ora 14:35
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Domnul DR. FLUERARU VALERIU afirmati ca "PERSONAL PREFER RADIOFRECVENTA" ca tratament chirurgical pentru RINITA CRONICA HIPERTROFICA.

Am gasit aceasta afirmatie a dvs. aici:
http://forum.romedic.ro/prod/Diferente_Rinita_cronica_hipertrofica_si_Rinita_cronica_vasomotorie_058804.html

Ati putea spune CARE SUNT AVANTAJELE RADIOFRECVENTEI IN RAPORT CU MUCOTOMIA?
0
09-03-2013, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiofrecventa... nu afecteaza mucoasa nazala si cilii care acopera cornetele nazale
pensa pentru chirurgie cu radiofrecventa este conceputa sa lucreze in interiorul cornetului nazal
0
13-03-2013, ora 01:28
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
D-le DR. FLUERARU VALERIU, legat de TERAPIA PENTRU RINITA HIPERTROFICA am gasit ca ar exista urmatoarele metode de reducere a dimensiunilor cornetelor nazale, anume prin:

1. cauterizare liniara
2. diatermie submucoasa
3. criochirurgia cornetelor
4. mucotomie TOTALA sau PARTIALA a cornetelor nazale inferior sau mijlociu
5. rezectie submucoasa a osului cornetelor

V-as ruga ca, PE SCURT si intr-un LIMBAJ CAT MAI ACCESIBIL, sa-mi spuneti cam CE INSEAMNA (in ce consta si cu ce instrumente se face) fiecare din metodele de mai sus si care sunt AVANTAJELE si DEZAVANTAJELE fiecarei metode.

Referitor la MUCOTOMIE v-as ruga sa-mi spuneti un pic mai exact ce inseamna mucotomie TOTALA (adica ce se taie si ce ramane) si ce inseamna mucotomie PARTIALA.

As vrea de asemenea sa stiu daca, prin MUCOTOMIE se intelege taierea doar a mucoasei cornetului nazal sau se poate intelege si taierea mucoasei impreuna cu OSUL cornetului.

Va multumesc.
0
13-03-2013, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eu asi alege varianta 2
0
14-03-2013, ora 22:11
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
D-le DR. FLUERARU VALERIU diatermia submucoasa este cumva acelasi lucru cu radiofrecventa?

Va multumesc.
0
19-03-2013, ora 23:10
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
CRISTI. Dl.Dr. fvaleriu nu a suportat o operatie de micsorare de cornete si nici alt medic orl ca sa poata sa-ti spuna ce se intampla cand modifici brutal avatarul cu care traversam acesta viata. Pot sa-ti spun eu acest lucru care am suportat 5 aperatii la nivelul nasului, pentru o mai, , buna respiratie, , , 2 pt.deviatie de sept si 3 mucotomii. Medicii iti dau sfaturi care nu sunt verificate de ei pe propria piele si e foarte usor sa-ti recomande fel de fel de operatii ca doar riscurile sunt ale tale, tu vei suferi. In momentul in care te vei arata nemultumit de rezultatul interventiei facute de un anumit medic a doua oara te va trimite la psihiatrie. Parerea mea : este o cruce pe care va trebui s-o duci toata viata si mai bine te-ai intreba unde ai gresit in acesta viata. FRATILOR. Nu mai umblati la cornete, asemenea operatii nu se fac. Mai mult fac rau.
Cristi, m-am adresat tie dar vreau sa transmit aceasta atentionare tuturor oamenilor suferinzi de acesta afectiune pentru ca, la fel ca in reclama cu berea in lift, , sunten multi, ,.
NU TAIATI CORNETELE, indiferent de procedeu.Reprezinta radiatorul care raceste motorul sau mai bine zis ventilatorul care raceste hardul calculatorului. Prin aceste cornete aerul circula turbinal se incalzeste se face un schimb de temperatura si raceste creierul oxigenand in acelasi timp organismul. Taind aceste cornete organismul are tendinta sa astupe orificiul creeat artificial de medicii tampiti si astupa gaura din alta parte, de unde poate si el, dar nu mai exista functie de aceasta data, tesutul nu va mai fi erectil, nara nu se va mai desfunda ca inainte si se va ingusta in alta zona. Vei respira ca printr-o teava, nu vei mai simti aerul pentru ca taind sau arzand ai distrus senzorii, receptorii, de aer, respiratia nu va mai fi turbinala, care sa loveasca peretii nazali, va fi liniara, nu te vei mai satura de aer toata viata ta si te vei ca.. pe el de nas. Lasa-l asa, ca Dumnezeu a stiut El ce a facut. Cauta sa eviti frigul, alimentatia care creeaza inflamatia, carnea in exces, cinele copioase si la ore tarzii, etc. Am 30 de ani de experienta in domeniu, am cunoscut medici de top de nu ajungi la ei nici cu interventie divina dar cei mai buni au fost cei care nu au intervenit in nici un fel asupra nasului meu. Nu vreau sa jijnesc pe nimeni, Toata stima pt.dl dr.fvaleriu si pt.accesibilitatea de care da dovada.Medicii fac si mult bine dar de multe ori isi uita menirea, sunt ispititi de bani si se dezumanizeaza recomandand de cele mai multe ori operatii pe care, daca se poate, sa le faci la ei.Deci atentie.
Multa sanatate tuturor si mai vorbim.
0
31-10-2013, ora 12:32
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Cristi,

Si eu am patit acelasi lucru, acum 2 ani, dupa inca altii 2 de la o operatie de cornete, mucotomie si indreptare de sept nazal.
M-am trezit, pur si simplu, la un moment dat ca mi-a secat nasul, iar narile mi s-au largit f. mult. Fiecare inspir era aproape chinuitor; Nu mai vorbesc de ameteli, cefalee, oboseala permanenta, etc., etc..

Dar acum ma simt mult mai bine, datorita urmatoarelor produse, pe care am sa ti le scriu si tie, si tuturor celor aflati in aceeasi situatie, ca sa va fie de ajutor: PROPOLIS; ULEI de CATINA; BEPANTHEN pt. eritem fesier la bebelusi; SOLUTIE SALINA; ULEI de PESTE; intern, pe cale bucala: Vitaminele A+D2, E si Fe (fier), dar si complexul de B-uri, in special vitaminele B3 si B5, care ajuta la refacerea mucoasei.

Dintre toate, cel mai mult m-au ajutat PROPOLISUL si BEPANTHENUL. Am mers la APIMEDICA, la dr Ruxandra Meleghi, care e are doctoratul in ORL si care e si apiterapeut: dumneaei mi-a recomandat Unguent intranazal cu propolis, care se prepara chiar in laboratorul farmaciei lor, la APIFARM. In vreo 2 saptamani deja imi mai revenisem. Singura chestie e ca, de un an incoace, am observat ca nu mai are unguentul aceeasi consistenta si e de culoare mai deschisa, banuiesc ca pun intr-o concentratie mai mica, si de aceea vreau sa rog sa revina la concentratia initiala, pt. ca era mai eficienta. Mai au acolo si Propoheliant, tot pe baza de propolis: de asemeni, se pot face si aerosoli cu propolis. La fel, aerosoli cu: APA TERMALA, SOLUTIE SALINA, inhalatii cu APA cu SARE - daca se poate, sa fie apa de mare cu sare, dar neiodata. Daca nu, se poate fierbe in apa sare grunjoasa, solutie (calduta) care sa fie aspirata pe o nara, ori turnata cu o seringa fara ac, in timp ce cealalta nara e astupata; apoi, se repeta operatia la cealalta nara. Necesita cure mai lungi. Nu sunt de neglijat nici badijonarile intranazale cu Ulei de peste, nici curele de ape sulfuroase (Herculane, Olanesti, Pucioasa, Govora, Caciulata...). Terapia heliomarina e foarte buna, mai ales in zori sau inspre seara.

In ultimul timp am descoperit si Bepanthenul, recomandat de un medic unei paciente cu rinita atrofica de cauza infectioasa; el contine acidul pantotenic, care, odat intrat in piele/ mucoasa, se transforma in Vitamina B5, regeneranta. E bine sa il folosesti pe cel pt. bebelusi, fara parabeni, caci aceia irita pielea si mucoasa, putand da si intolerante, alergii etc.. Eu il alternez cu propolisul, fiinca acesta din urma stimuleaza si glandele seroase si mucoase sa produca mai mult ser si mucus, si, mai mult, sensibilizeaza si filetele celulelor nervoase responsabile de olfactie, asa ca imbunatatesc mirosul.

Am citit pe Net ca s-ar face prin Italia, dar poate si in alta parte, poaate si la noi (asta nu stiu), operatie de refacere a mucoasei nazale, pt. cocainomani, caci si ei, din cauza prizarii, isi distrug singuri mucoasa, prin efectul puternic vasoconstrictor. Am citit ca si pri SUA si prin Europa se fac, in ultimul timp, operatii de reconstructie a cornetelor, cu silicon sau alte materiale ce nu inlocuiesc de tot tesutul natural al cornetelor, dar ajuta mult la imbunatatirea aerodinamicii, a ventilatiei la nivelul nasului. Mai mult, fiind antiseptic, previne infectiile.

Tu ai abuzat cumva, inainte sau dupa operatie, de picaturi de nas decongestionante? Eu, da, si a impietat si asta. La interventia chirurgicala propriu-zisa e posibil sa-ti fi luat di cornete mai mult decat trebuia, dar e posibil si ca scheletul osteocartilaginos al "turbileor: sa fi ramas cat trebuie, in schimb sa fi suferit o trauma (doar) mucoasa pituitara, cum se numeste ea. Trebuie vazut, concret. Eu recomand sa mergeti, cei cu problema asta, si la un profesor ORL-ist, dar si la un profesor Dermatolog, deoarece problema asta trece si prin dermatologie.
1
05-11-2013, ora 12:25
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Adaug ceva: dupa ce am scris textul, am vrut sa mentionez ca PROPOLISUL este si antibacterian, antiinfectios in general. Doar ca, din greseala, am adaugat asta in alt loc decat cel in care scrisesem despre propolis. Deci, insist asupra virtutilor propolisului de a contracara sau preveni si infectii(le).

Si inca un lucru: sunt f. hidratante ULEIURILE de MASLINE si de ARGAN. Cel de masline am inteles ca are o structura asemanatoare cu a celulei noastre, iar cel de argan are proprietati hidratante in cea mai mare masura, ca si cel de MIGDALE. iMPORTANT E, INSA, SA FIE PRESATE LA RECE, ORIGINALE, caci altfel irita mucoasa, provoaca alergii si alte probleme. Sanatate!
1
12-11-2013, ora 22:30
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Xanthippa, multumesc pentru interventia ta. Oare medicii vad ce greseli fac si cum incercam noi sa reparam aceste graseli prin alte operatii, tratamente de lunga durata sau pentru toata viata. Pacat de ceace se intampla, mai devreme sau mai tarziu vor plati pentru indiferenta, greselile si lacomiile lor. Spune-mi si mie, te rog, care este ordinea tratamentului indicat de tine, re cum le-ai administrat.
0
27-11-2013, ora 17:43
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Buna ziua! Imi cer scuze, am vazut mesajul dvs. mai tarziu si nici nu mi-am facut pana acum timp sa va raspund.

Nu e relevanta ordinea in sine a acestor remedii naturale, la mine ordinea folosirii lor a fost data de cea in care am aflat despre ele. Mai intai am incercat cu propolis si in cateva zile mi-a si imbunatatit inspirul. Propolis-unguent (Proporinol), de la Apifarm. Timp de 2 ani am folost propolis, dar am observat ca de cateva luni nu mai e la fel de concentrat, e aproape verde, in loc de maro inchis, ca la inceput, si am simtit pe pielea mea ca nu mai are aceeasi eficienta. O sa raportez medicului de acolo. Acum imi badijonez narile cu Bepanthen - pentru bebelusi, dupa cum v-am spus - si e chiar mai bine, in virtutea pro-vitaminei B5. Stiu ca la Apimedica e un doctor sirian, Nabil Khokhaba, care este si apifitoterapeut si care prepara tot felul de alifii, mixturi, creme, inclusiv pt. psoriazis. Ma gandesc ca cei cu rinita atrofica ar putea merge acolo, sa li se faca un astfel de amestec: propolis, vitaminele B3 si B5, Vitaminele A si E, vaselina lanolina si ce alte esente mai trebuie. Lanolina, fiind mai grasa, se absoarbe mai repede decat vaselina. Am citit ca Zincul ar ajuta si el la ameliorarea olfactiei.
0
27-11-2013, ora 20:45
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Dvs. cate interventii asupra cornetelor ati avut? La ce interval si prin ce procedee? Ati folosit cumva si picaturi vasoconstrictoare?
0
17-12-2013, ora 09:06
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Scuze pentru intarziere. Ieri cred ca am scris doua pagini A4 si inainte de a le trimite am vrut sa le salvez, ceva s-a intamplat si le-am pierdut. Erau toate esecurile mele medicale, pe ani si cu nume de persoane.Nu mai am rabdarea sa mai sciu din nou atat asa ca voi fi mai scurt.
Am suportat in total 5 operatii la nas. Am 46 ani. La 16 ani eram internat in spital cu diagnostic gresit de vegetatii adenoide insa mi-au facut operatie de deviatie de sept in urma careia nu am mai putut sa respir pe nara st. M-a operat dr-ul (malefic) Petrescu Marin din Spit nr.1 Craiova care chiar mi-a facut o deviatie de sept ramanand cu nasul usor bombat in sus si cu cartilajul bombat catre dr. Nu mai puteam sa dorm pe partea dreapta avand si o rinita vasomatorie (in bascula). Acest nemernic mi-a cerut bani inainte de a ma opera dupa care m-a nenorocit si de acolo au plecat toate necazurile mele. La 24 de ani am mers la Col. Dr. Cheita Nicolae care a considerat ca imi va rezolva deviatia facuta de celalalt. Esec total, m-a operat degeaba, m-a expus doar unei suferinte fizice si mi-a luat banii, dl col.al armatei romane careia ii purtam respect.
Inj continuare viata mea eraun chin, somnul tulburat deoarece nu puteam sa dorm decat pe partea st.Cum ma intorceam pe dr. nara dr. se infunda iar cea de deasupra adica st. era blocata de la prima operatie de cand ma nenorocise dr.malefic petrescu marin. M-am hotarat sa merg la medicii bucursteni ca poate sunt ei mai cu fundul in sus si-mi rezolva situatia. Am dat de un alt col.dr.la Spit.Mil.(printr-o cunostinta) Mocanu Constantin care mi-a golit nara prin 2 operatii de reductie cornete nara st. Respiratia a devenit si mai proasta, suieratoare, fara simtul aerului iar cand i-am spus nu m-a crezut. Dupa ce ma stors de niste bani, peste, pasari taiate spalate, de tara, oua, branza etc, inghitea totul ca un pelican, m-a abandonat, ca doar isi facuse treaba. Ganditi-va ca m-a operat de doua ori si consulturile mi l facea la cabinetul sau particular unde imi lua banii, produsele, iar la Sp.Mil.spaga(primire de foloase necuvenite). Nu mi-am dat seama pe deplin de consecintele acestei operatii din cauza deviatiei care ma afecta.
In urma cu 2 ani, respectiv 2011 auzind niste laude de sine, pe la televizor, cum ca prof.dr.Codrut Caius Sarafoleanu ar detine iarba fiarelor, ar cunoaste cauzele tuturor problemelor, ca nu exista boli ci bolnavi si vazand ca strainatatea ofteaza dupa dansul insa numai patriotismul si dragostea de concetateni il face sa nu plece din tara m-am hotarat sa incerc sila el. Am cazut de acord sa ma opereze la nara dr.si sa-mi diminueze din cornetul inferior care se umfla pe timpul noptii cand ma intorceam pe dr. Dupa cosultul de rigoare la cabinetul part. 150 lei, rinometrie 150 lei, sunt operat in Spit Sf.Maria unde imi sterge practic cornetul inferior ramanand astfel cu ambele nari goale. Bineanteles ca nu m-a operat degeaba, a lasat si el buzunarul dechis ca mai are de facut niste extinderi ale afacerilor private care merg in paralel cu lucrul la stat si nu este nici un conflic de interese ca intr-o tara de caca totul e posibil.Cand i-a spus ca ma simt mai rau ma expediat cu rafinamentul sau caracteristic, ca doar e baiat bine crescut. Concluzia : Toti acesti medici mi-au luat banii, sub diferite forme, legal, ilegal, produsele(numai si numai de tara, bio, eco, nu din marchet, va rog frumos) si mi-au nenorocit sanatatea pentru tot restul vietii. In acest moment viata mea e un chin continu. O suferinta la fiecare inspiratie si expiratie intrucat nu mai simt aerul narile sunt inpermeabile adica blocate, a aparut o compensatie pentru a astupa gaurile facute prin operatii si celelalte cornete(sup, mij) s-au marit, astfel volumul de aer este mai mic, organismul incercand in acest fel sa astupe ce nu este al sau. Mi-am expus public suferintele, desi nu este usor, in dorinta de a salva de la greseli alti pacienti posibili care ar putea sa contribuii la bunastarea materiala a unor medici iar ei sa ramana nenorociti. Numai un om daca l-am salvat, prin avertimentul meu suferinta mea nu a fost si nu este in zadar. NU VA OPERATI CORNETELE DACA VI SE INFUNDA NASUL. Sunt diferite cauze minore care pot fi inlaturate cum er fi expunerea la frig, alimentatia irationala care da anumite alergii la nivelul nasului, mancati putin si usor seara devreme si somnul va fi mult imbunatatit. Incercati sa mancati cat mai multe vegetale, cereale, in detrimentul carnurilor. Peste cateva zile comemoram nasterea Domnului.Daca am mintit ceva Dumnezeu sa ma pedepseasca. Doamne ajuta-ma si ajuta-ne iar pe cei care ne fac rau iartai ca nu stiu ce fac si numai banii sunt de vina.
0
17-12-2013, ora 10:17
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Pentru Xanthippa.
Primele doua interventii chirurgicale asupra cornetelor, facute in acelasi an 1999, au fost cu foarfeca iar ultimul in 2011 cu shabarul( microrbrider) Toate mi-au distrus in totalitate cornetii, mucoasele acestoara si asta prin, , generozitatea, , medicilor care ar fi trebuit doar sa diminueze din ele nu sa le sterga lasandu-mi nasul gol. Mi-a fost frica de radiofregventa creand ca nu se poate controla zona de distrugere prin ardere si tocmai de acest lucru nu am scapat. In urma cu o luna am fost din nou la un medic ORL caruia i-am cerut sfatul explicandui suferintele mele. Ce credeti ca mi-a propus? O operatie de fracturare a oaselor nasului prin care sa-mi ingusteze fosele nazale, largite de operatii, incat sa simt aerul mai bine ????????? Inca nu-i dau numele dar ganditi-va de ce sunt in stare. Dupa ce ai dinainte m-au nenorocit, asta( e femeie) chiar vrea sa-mi puna capacul. Bineanteles ca nu am acceptat asa ceva si voi muri, cum se spune, in patul mei nu in mainile lor. Am folosit oarecum vaseconstrictoare dar vazand ca-si pierd efectul, iar rezultatul este contrar scopului, m-am oprit, folosindu-le doar ocazional.
0
17-12-2013, ora 11:49
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Da, nici sa nu mai folositi picaturi, deoarece fac si mai rau, usuca si subtiaza iremediabil mucoasa. Eu sunt intr-o situatie asemanatoare si ma "carpacesc" cu Bepanthen si cu Unguent cu Propolis, dupa cum am scris deja.

O doamna cu acelasi tip de probleme, tot in urma unor interventii repetate la cornete, y compris la Sarafoleni, imi scria ca ia in fiecare seara Paracetamol Sinus, caci numai asa poate sa-si mai oxigeneze creierul si organismul. Problema e ca ataca ficatul in timp. E de facut mult sport, ca sa se umple plamanii cu oxigen.

In privinta operatiei pt. ingustarea lumenului narilor, da, ea se poate face; insa nu stiam ca (si) prin fracturarea unor oase nazale. Am auzit ca boxerilor li se sparge nasul, li se fractureaza piramida nazala, ca sa nu mai sangereze la loviturile pe care urmeaza sa le primeasca in ring; ca sa fiu sincera, nu stiu cum vine asta... Eu am citit ca se poate face operatie de reconstructie (artificiala) a cornetelor, prin proteze cu silicon sau alte materiale potrivite pt. asta, care redau sensul turbionar de aflux al aerului in inspir, asa incat sa ajunga la creier informatia ca se primeste aportul de oxigen. Narile se si ingusteaza, iar asta cred ca face posibila si cresterea mucoasei, cu ajutorul unor alifii hidratante si nutritive. Ba chiar inteleg ca in Italia ar fi si interventii de refacere a mucoasei, dar prezenta cornetelor e f. necesara. (Iar chinezii ar face grefe ori autogrefe cu bucatele din osul iliac, singurul al carui tesut se aseamana cu cel al cornetelor).

De curand m-am programat, pt. luna februarie, le prof. Viorel Zainea, care opereaza la Spitalul "Dorin Hociota " din Bucuresti, dar da consultatii si la Clinica privata RIA CLINIC, din P-ta Amzei. Se pare ca e cel mai bun ORL-ist din tara si multi spuneau ca i-a operat spre a corecta interventii anterioare, efectuate gresit, uneori mai multe, ca la dvs.. Vreau sa vada si d-lui nasul meu si sa-mi spuna daca si ce s-ar mai putea redresa prin operatie. Ingustarea narilor fara proteza de cornet nu tine decat vreun an, deci n-are rost sa fie facuta. E de luat in calcul varianta cu implant de silicon pt. cornete.

Mi s-a mai prescris si o crema/alifie cu: mentol, camfor, eucalipt, dexometazona, vitamina A uleioasa, vaselina si lanolina, alifie care se prepara in laboratorul farmaceutic.

Puteti consulta si site-ul sau site-urile despre Empty Nose Syndrom, american(e), stiu ca este un baiat care a patit aceeasi problema si tine un fel de jurnal al starii lui zilnice; nu imi amintesc adresa on-line a blog-ului, dar am dat peste ea mai demult, din aproape in aproape, pornind de la "Empty Nose Syndrom"(ENS). El e foarte optimist, stiti, probabil in spiritul acela american, dar e f. bine ca e asa. Scria si el ca face f. f. mult sport zilnic. De fapt, si in strainatate, inclusiv in SUA, sunt mai multi cu problema asta, gasiti postari video in care ei povestesc ce au patit si ii avizeaza pe alti " amatori" de a interveni la cornete. Acolo s-a facut in 2005 o asociatie a celor care sufera de ENS.

Pe mine ma deconcerteaza faptul ca medicii continua sa practice ablatia cornetelor, in conditiile in care atatia pacienti au raportat efecte postoperatorii tradive (chiar si dupa 7 ani) atat de grave. Citeam ca operatia asupra cornetelor se face de la sfarsitul sec. al 19-lea, deci de atunci si pana acum aveau tot timpul sa constate si sa ia in calcul. E drept ca metoda radiofrecventei conserva mucoasa si cornetele, dar se continua si cu cea traditionala, cu foarfeca. Uneori imi dau si mie unii medici impresia ca e la mijloc rea-vointa, rapacitate sau cel putin o ingustime a vederilor si o incapatanare pe spezele pacientilor. Ma mai gandeam la un moment dat daca n-ar fi bine ca noi, pacientii patiti, sa ne constituim si noi intr-o asociatie, deci cu personalitate juridica, si sa militam impotriva efectuarii de interventii chirurgicale de acest fel, ca sa nu se mai intample si pe viitor, si cu altii.

Oricum, nu trebuie sa ne lasam nicidecum tentati de deznadejde, ea e foarte comoda si la indemana, dar e cea mai proasta optiune, tocmai pt. ca nu e o solutie. Mai ales ca eu cred si simt ca boala, suferinta, mai ales cea fizica (cea psihologica, spunea Patapievici, e oricand suspecta de cauze si motivatii ignobile, de orgoliu si egoism, dar cu cea fizica e altceva) are un potential duhovnicesc extraordinar; daca ti s-a dat sau ingaduit sa suferi, esti, intr-un fel, subiect al unei cercetari mai speciale din partea lui Dumnezeu. Chiar cred asta, si nu pot fi suspicionata de ipocrizie, caci nu vorbesc chiar din afara problemei. Insa, daca e posibil, sa recurgem la mijloacele ingaduite spre a ne usura suferinta. Asa zic, sa luati serios in calcul interventia cu silicon ca substitut de cornete.

Sunt oameni care au rinita atrofica de etiologie hormonala sau infectioasa, mai ales fete, boala debutand in adolescenta; boala are, pe langa simptomele noastre, unele mult mai grave: formarea de cruste urat mirositoare, in special. Si poarta si ei lucrul asta, care e chiar mai greu de dus.

Mai citeam si alte variante de tratament/ ameliorare (protocoale terapeutice Spitalul Clinic Municipal de Urgenta): instilatii nazale cu solutii saline sau alcaline; tamponarea narilor cu solutie cu 25% glicerina; extract de placenta injectat submucos; potassiumiodide, oral. Iar ca operatii chirurgicale: operatia Young - obstruarea vestibulului ambelor fose nazale cu lambouri pediculare (deschidere dupa 6 luni); reducerea lumenului foselor nazale prin: injectare submucoasa de pasta de teflon, insertie submucoperiostala si submucopericondrala de grasime/ cartliaj/ os/ teflon, sau dislocare mediala a peretelui lateral nazal (probabil ca v-o fi fost recomandata ultima varianta).
0
18-12-2013, ora 23:07
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Ma bucura faptul ca incepem sa strangem randurile si sa luam atitudine. Simt ca nu mai sunt singur impotriva morilor de vant. Multumesc Xanthippa pentru atitudine. In ceea ce priveste alte interventii chirurgicale de reconstructie a cornetelor nazale, indiferent de materiale, sunt total impotriva si nu v-as recomanda nici dv. Mai aveti rabdare. Eu nu cred in cel mai bun decat cand e vorba de lapte covasit (covalact de tara). Asa am crezut si-n Col. dr.. care avea peretii tapetati cu tot felul de diplome de la diverse cursuri pe unde participase cate o zi doua, conferinte, seminarii, toate in strainataturi (benzi adezive pentru muste) si recunosc ca am cazut in plasa, precum si in Suleiman Magnificul care impune respect de la o posta si caruia daca ii vedeti CV-ul ramaneti impresionati, in schimb ambii si-au batut joc de sanatatea mea. Am auzit din gura unor medici si am si citit ca garantia pentru o operatie de reductie cornete ar fi de 6-7 ani Asta ce ar insemna? In mod normal cresterea la loc a cornetului, daca mai are de unde. In cazul meu nu mai are fiindca nu mi-au mai lasat material pe os. O alta metoda ar mai fi crearea unei sinechii intre sept si cornet ocazie cu care in acea sangerare ar creste carne, dar tot cu conditia sa existe material.Iarasi nu e cazul meu. Cred ca intr-o buna zi, probabil cand voi avea vreo 85-90 de ani, vom beneficia de genetica si printr-o singura injectie, in locul fostului cornet, se va introduce o substanta care va face sa creasca un mandru cornet. S-au vom trimite nanorobotii sa- construiasca caramida cu caramida. Si daca tot ati indemnat la obtimism si speranta aceste lucruri le gasim citind despre genetica viitorului, medicina personalizata si nanoroboti. Inca nu am cazut prada deznadejdi dar sunt trist pentru ce mi s-a intamplat, pentru ce mi-au facut fratii nostri doctori, pentru faptul ca la 16-17 ani in loc sa cant serenade la ferestre umblam sa-mi indrept un nas ciopartit de un nemernic, prin care nu mai puteam sa respir dupa care am dat de altii care m-au nenorocit mai rau. Cred si eu ca suferinta are un scop, un om dedicat credintei crestine se ruga la Dumnezeu sa-i dea necazuri si boala pentru a nu se indeparta de El. Dar parca viata e bine s-o mai si traiesti nu doar s-o patimesti. Dar totusi sa va dau si o veste buna. Saptamanile trecute am renuntat la tot si am intrat pe net sa caut ceea ce mintea mea cauta de ani de zile si nu stia cum si unde. Si astfel am dat de STENTURI NAZALE marca ALAXO LITO, pentru ca alta nici nu cred ca exista. Sunt fabricate in Germania din ideia unui medic ORL(GERMAN) si cred ca ar putea fi solutia multor probleme si ar putea inlocui multe interventii chirurgicale. Am sunat si in tara la majoritatea farmaciilor, la magazine de tehnica medicala. Habar nu aveau de asa ceva. Cand am vazut cat de evoluati suntem, am vorbit cu cineva care merge in Germania. Inca nu a plecat dar cred ca ar putea fi speranta intruchipata. Asa ca intrati pe www alaxolito.com si veti da de explicatii precum si un chip care trebuie descarcat si prin care medicul arata cum se foloseste. Costa 10 euro. Oare cati bani ati dat la medici pana acum, si cata suferinta? Eu am cheltuit cel putin 150 mil lei vechi.
0
11-01-2014, ora 18:52
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Mai este util si ULEIUL de SUSAN, de la PLAFAR, dar important e sa fie nu cosmetic, ci comestibil. Hidrateaza f. bine mucoasa.

In 2007 a aparut in SUA cartea "HAVING NASAL SURGERY? DON'T YOU BE A VICTIM OF EMPTY NOSE SYNDROME!", de cHRISTOPHER MARTIN, care a patit si el asta. Acolo se fac operatii de reconstructie a cornetelor, prin implant in peretele lateral al foselor nazale, cu acril, silicon sau chiar pasta de teflon.

Mai aproape de noi, in Italia, la Milano, este un medic, dr ENRICO DONDE, care face injectari cu factor de crestere, din sangele sau din plasma propriului organism al pacientului. Tehnica se cheama PLATELET RICH PLASMA, inteleg ca e vorba de trombocite. Datele lui de contact, inclusiv telefonul, pot fi gasite pe Net.

Exista si tot felul de obstruatoare precum cele de care ziceati dv., ALAXO LITO, dar am citit ca ele prezinta risc de infectare, fiind corp strain. In plus, raman in exterior, deci nu rezolva si nu amelioreaza problema dinauntru.

Inteleg si ca apa de mare PHYSIOMER HYPERTONIC, pura 100%, ar fi cea mai buna dintre toate si ca medicii recomanda "spalarea" nasului cu apa de mare zilnic, dimineata si seara, pt. a reface clearance-ul ciliar.

Ar mai fi de adaugat dr Nabil Khokhaba, de la APIMEDICA, care este fitoterapeut si care face tot felul de melanjuri pt. alifii, creme, ce ajuta pielea si mucoasa. Am inteles ca ar fi realizat si un astfel de amestec care sa vindece psoriazisul.

Si cei mai buni ORL-isti ai nostri aflu ca sunt prof. Viorel Zainea, din Bucuresti, si Silviu Albu, din Cluj.

Multe informatii pot fi luate de pe un site strain organizat de cei care sufera de rinita atrofica secundara, deci subsecventa operatiilor chirurgicale: EMPTY NOSE SYNDROME (POST NASAL SURGERY DISFUNCTION COMMUNITY).

Multa sanatate tuturor! (In fond, "compatimim impreuna, vorba lui Nenea Iancu).
0
11-01-2014, ora 21:46
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Si inca ceva: INJECTII cu ACID HIALURONIC! Asta mi se pare fezabil, simplu, chiar indicat.
0
14-01-2014, ora 22:20
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Interesante toate aceste preocupari si incercari ale medicilor pentru a rezolva oarecum ENS. Dar face cineva gratuit aceste reconstructii ? Nicidecum. Probabil costa cateva mii de euro. Si care este garantia succesului de moment si in timp? Poate ne platesc reconstructiile cei care ne-au adus in aceasta situatie. Aloooooo, Dl dr.Mocanu, imi platiti si mie operatia de reconstructie a cornetului nazal pe care mi l-ati luat in foarfeca fara a sta prea mult pe ganduri ? Aloooooo, Dl dr. Sarafoleanu, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ? Vad ca nu m-aude nimeni. Probabil trebuie sa mai fac un credit la banca pentru a ma simtii un pic mai bine cateva luni dupa care s-o iau iar de la capat. Oare cate interventii ar mai putea suporta un nas. Sa fi fost noi nascuti pentru suferinta si altii pentru profit? Sa tina oare fericirea unora cladita pe nefericirea si suferinta altora ? Eu nu cred. Trebuie sa luam atitudine, macar pentru folosul altora si pentru impacarea constintei noastre. Trebuie sa denuntam aceste prectici canibale savarsite de fratii nostri, cu stinta muuuuulta de carte, doctorii, care nu se mai satura de bani si carora le place muuuult in tara noastra unde mita, primirea de foloase necuvenite si alte infractiuni ce tin de coruptie le vine ca o manusa. Trebuie sa ne constituim intr-o asociatie, asa cum ati mentionat, non profit, non hirtii non, non, non, ne intalnim intr-un oras si pe baza unei legitimatii care sa fie biletul de iesire din spital sa ne recunoastem si sa mergem la sediile unor ziare, televiziuni, media unde, sub protectia anonimatului, sa denuntam aceste nemernicii cum ar fi reducerea cornetelor cu R.F., mucotomii, etc si pe practicienii lor.
0
15-01-2014, ora 16:27
Magda73
Nu este medic/terapeut
Magda73
Multumesc Xanthippa si mari pentru ca mi-ati deschis ochii asupra urmarilor minunatei operatii pe care am facut-o si eu care mi-a mai lasat doar ambalajul nasului (sa zic mersi:).Am aflat in sfarsit care era cauza pentru care incepusem sa cred si eu (nu numai cei din jur ;) ca sunt cam 'ciudata'...caci eram ba racita la plamani, ba obosita, ba obsedata ca 'nu am aer' si nu pot sa respir.Acum eu m-am lamurit, nu stiu insa ce sa fac cu cei din jur...
Mi-au folosit mult sfaturile voastre, am si inceput sa folosesc crema cu propolis pentru nas dar si gemoderivatele : Polygemma sinusuri si plamani;
Ar fi bine sa putem face ceva pentru ca oamenii sa stie ce ii asteapta dupa aceasta 'banala' operatie cu laser si subscriu la propunerea de a scrie intr-un ziar despre aceasta problema.

Multa sanatate! Doamne-ajuta!
0
17-01-2014, ora 13:16
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
De vreo zece zile incoace, de cand am inceput sa folosesc si ULEIUL de SUSAN, va pot spune, inca o data, ca mi-a ajutat foarte-foarte mult!

Deja nu mai am acea " short breath" si parca, in sfarsit, pot trage aer ca lumea in plamani, pana la capat, asa cum nu mi s-a mai intamplat dinainte de survenirea ENS. E aproape ca pe vremea normalitatii. Hidrateaza teribil de mult mucoasa, in timp ce Bepanthenul si Unguentul cu Propolis - desi excelente si ele, caci doar ele mi-au mai crescut la loc mucoasa - imi astupa, totusi, porii mucoasei, si asta impiedica o respiratie la capacitate mai mare. De fapt, ma gandesc ca trebuie folosite alternativ. Prefer sa ma ung seara cu Bepanthen sau cu Propolisul in glicerina, iar ziua sa folosesc Uleiul de SUSAN. Am observat ca ma tine o zi intreaga, ca efect.

In privinta iesirii publice, imi dau seama ca e e nevoie de facut ceva, pentru ca macar pe altii sa-i ferim si sa-i scutim, pe viitor, de un asemenea efect al acestor operatii la nas. Dar pe mine ma orifiaza scandalul, iesitul la TV si alte chestii de genul asta. Mai degraba, ca mesajul sa fie public si sa aiba relevanta, poate ar fi bine sa postam pe Net niste explicatii personale a ceea ce ni s-a intamplat - am vazut ca asa au facut cei din America, cu aceeasi problema. Si sa constituim si o asociatie in acest sens, sau cum s-o numi, nonprofit, fara sa tragem la raspundere si fara sa solicitam despagubiri financiare, ci doar sa semnalam acest mare pericol medical, deci sa prevenim la altii. In felul asta vom fi si mai credibili, caci nu urmarim folase materiale; pana la urma, e un gest dezinteresat, ca si cel de a scrie pe forumurile astea si de a le impartasi si altora ce anume ne-a ajutat pe noi.
1
19-01-2014, ora 20:04
Magda73
Nu este medic/terapeut
Magda73
Multumesc pentru sfaturile dumneavostra, imi sunt foarte uile.Citisem undeva ca uleiul de susan, pus intr-o lingura si incalzit cateva secunde la flacara, se aplica cu degetul mic in nari pentru a ne feri de raceli...dar si ca ar trebui ca apoi sa nu stam in curent sau frig.Deci ar fi bine de folosit seara.
Si clar as evita aparitia la TV sau alte chestii, mai ales ca nu am incredere... Dar incerc sa fac cunoscute deocamdata apropiatilor, apoi pe alte forumuri si in viitor poate la un ziar riscurile pe care trebuie sa si le asume un amator de mucotocmie...

Doamne-ajuta! Sanatate!
0
20-01-2014, ora 13:08
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Xanthippa, cum v-ati dat seama ca a mai crescut mucoasa, cu ce a-ti consatatat acest fapt ? Astept si eu minunea asta dar vad ca nu se produce. Cred ca toate aceste unguente, uleiuri o hidrateaza, o activeaza dar mai putin ca ar creste.
In privinta stoparii acestor genuri de operatii ma voi duce eu personal si voi incerca sa atrag, mai public dacat aici, atentia.
Aici nu e vorba de scandal, ura, razbunare. I-am iertat demult. E vorba de atitudine, curaj, hotarare, de a nu -i mai lasa sa-si bata joc de sanatatea oamenilor pentru bani. Probabil zilnic se fac zeci de operatii in tara.Trebuiesc trasi de maneca., , Somnul ratiunii naste manstri." Si sunt destui in tara asta si in lume, in toate domeniile. Mai actual ca niciodata refrenul cantecului lui Florin Mitroi din anii 90, , Bijnitari, pamblicari, sute de panagotari"Uitati-va ce se intampla in tara, coruptie, evaziune fiscala, etc. Tarisoara noastra construita de parintii nostri, tarani, muncitori in fabrici, uzine, cu sudoarea fruntii, a fost vanduta de intelectuali, , ingineri, , in mai putin de 20 ani. Ultiimii sunt multimilionari in euro iar primii traiesc dintr-o pensie de 350 lei. Pacat. Si ziceti sa tacem, sa nu facem scandal ca nu da bine la imagine. Daca ar fi vorbit cei dinaintea noasta, cei operati la cornete, poate am fi scapat noi de acest ENS. Daca ati vazut filme americane cu mafioti, ei nu vroiau scandaluri, nu vroiau sa atraga atentia altafel ar fi intervenit autoritatile si s-ar fi sesizat de ce faceau ei pe acolo. Eu voi vorbii, voi urla chiar daca nu m-aude nimeni.
0
30-01-2014, ora 16:55
Magda73
Nu este medic/terapeut
Magda73
Despre neputintele pe care le atrage dupa sine o operatie nereusita asupra cornetelor cred ca ar trebui vorbit mai mult, sa stie lumea...
De exemplu racelile. La mine au fost atat de dese incat am ajuns sa ma bucur ca la zi de sarbatoare cand nu ma doare gatul sau capul sau ambele... Intre timp, caci au trecut vreo 7 ani de la operatie, am reusit sa fiu diagnosticata cu: sinuzita, amigdalita, faringita si laringita (cronice toate, altfel nu se poate), alergie, astm, bronsectazii, emfizem si..cam atat. Dar nu deznadajduiesc si nu vreau sa renunt sa lupt. Pana acum m-a ajutat mult uleiul Biosept Forte, caci anul in care l-am luat a fost fara raceli. Dar cum nu isi mai face efectul am comandat la Manastirea Paltin (Petru Voda) tinctura pentru afectiuni respiratorii si pentru plamani. Candva stiu ca erau foarte bune, acum am sa incerc din nou, caci din mintea sau sufletul meu nu pot sa scot gandul ca, daca exista vreun leac pentru noi, tot prin tara noastre il vom gasi (dar ma scuzati, nu la medici, sau, ma rog, treaca...nu la anumiti medici). Am scris maicutelor de acolo si despre problema noastra intreband daca au cumva vreo crema pe care o considera potrivita si astept raspuns.
Simt si eu ca nimic nu este intamplator si il rog pe bunul Dumnezeu sa ne arate unde sa cautam pentru a primi vindecarea sufleteasca si trupeasca, caci, cu ajutorul Lui, durerea de acum se poate transforma in 'duh de bucurie' (cum se spune la Sfantul Maslu)
0
30-01-2014, ora 23:05
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Magda 73. Va recomand sa cautati prima data in ziarul, , Financiarul" de ieri 29.01.2014, articolul =criza de vindecare= precum si in cel de azi despre noile descoperiri medicale adevarate. Va recomand sa cititi acest ziar mai des, are niste articole medicale extraordinare, chiar daca unele par fanteziste. Cred ca cheia succesului in mentinerea sanatatii sau in vindecare suntem noi si nu altcineva. De ce sa credem in articolul de ieri ? Pentru ca insasi Dumnezeu in a doua pagina din biblie, Facerea, cap.1pct.29, ne spune:, , Iata, va dau toata iarba ce face samanta de pe toata fata pamantului si tot pomul ce are rod cu samanta in el. Acestea vor fi hrana voastra". E un ordin, nu o recomandare. Ce ne trebuie mai mult de atat. Cititi, va rog, aceste doua lucruri si veti vedea cat de adevarate sunt. Personal, atat cat am respectat aceasta alimentatie m-am simtit extraordinar de bine.Problema e ca si noi suntem pacatosi si indaratnici, refractari la adevar. Consumam tot felul de mizerii din comert care doar ne imbolnavesc dupa care la cine mergem? La doctorasi care abia ne-asteapta sa ne ia banutii, intru bunastarea materiala a domniilor lor si sa ne faca franjuri sanatatea. Ar mai fi multe de spus dar cititi totusi cele recomandate de mine, trecetile prin filtru mintii si mai vedem. Domne ajuta !
0
01-02-2014, ora 10:40
Magda73
Nu este medic/terapeut
Magda73
Multumesc mari46. Asa este... si incerc si eu sa respect principiile acestea si sa mananc cat mai natural, caci, intr-adevar, ajuta foarte foarte mult.Insa pentru a ma scoate din autosuficienta mea, caci eu consideram ca m-am facut singura bine :) prin alimentatie si alte lucruri din acestea, Dumnezeu mi-a aratat ca eu am uitat ceva.Asa incat acum trebuie sa lucrez (supravietuiesc)intr-o sala (hala) moderna, bine sigilata cu termopane si cu aer (?? )ventilat. Va inchipuiti cat de agresiv e un astfel de mediu, mai ales pentru cei ca noi. Sunt la limita si nu reusesc deloc sa imi revin, nici vorba sa ma pot concentra sa lucrez.Realizez ca acesta situatie nu poate dura la nesfarsit...caci nimeni nu te plateste sa stai degeaba... Dupa multe cautari pe internet am gasit un produs -Nasaleze se cheama- care ne-ar putea ajuta tuturor celor cu ENS, daca ceea ce scrie pe prospect e real. Incerc sa il comand dar vad ca a cam disparut de peste tot...

Si pentru ca nu prea au mai ramas prea multe de facut, m-am decis in sfarsit sa incredintez Domnului "soarta" mea...si atat.
Numai bine! Doamne-ajuta!
0
09-02-2014, ora 16:34
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Magda 73.Care Dumnezeu ? Unde este Dumnezeu. Noi am crezut ca se manifesta prin doctori, si ce-am gasit ? Pana la El te mananca sfintii.Se zice ca Dumnezeu iti da dar in traista nu-ti baga. Desi nu sunt vreun cunoscator al dogmei crestine sau practicant, merg la biserica doar la Craciun si Pasti, pot spune ca am gasit multe raspunsuri in aceasta invatatura. Iisus a zis ca daca am avea credinta numai cat un bob de...grau am muta muntii din loc. Stinta a si dovedit ca psihicul este mai puternic decat materia. La inceput a fost spiritul si apoi materia, cel putin asa se zice, si cred ca e adevarat. Nu avem cui sa ne lasam si trebue sa luptam, sa cautam. Cunosc suferinta a ceea ce americanii ii spun ENS si eu am auzit prin bunavointa lui Xantippa. Este o cruce grea de dus. Pentru mine am crezut ca e sfarsitul. Din cinci in cinci minute oftam, tragand aer in piept ca inecatul si degeaba, sinteam ca ma sufoc. Gandul nu-mi fugea de la nas si de la acea amputare a cornetelor inferioare pe care le simteam lipsa si le vroiam inapoi pentru a sinti aerul pe care il inspiram. Mutumesc inca o data pentru aceasta situatie doctorilor Mocanu Constantin si Sarafoleanu Codrut. Pe timpul noptii ma trezeam de mai multe ori, deschideam larg ferestrele si inspiram ca inecatul simtind ca ma sufoc. Ziua, somnolenta, dureri de cap, tristete, izolare, memorie slaba, probleme la servici. M-am uitat in stanga, in dreapta, am vazut degadarea mea, am vazut doctori cu buzunarele halatelor largite asteptandu-ma. Si atunci am inceput sa-L caut pe Dumnezeu.Nu l-am gasit dar i-am gasit invatatura. Mi-am adus aminte ce ne-a spus in "Geneza" cu privire la ceea ce trebuie sa mancam. Am ascultat nutritionisti de bun simt. In sfarsit, m-am hotarat sa reduc la minim hrana moarta si in principal carnea. In trei saptamani am mancat carne cat o unghie, si 1/4 peste, restul diverse, lapte, branza, oua, cereale, salate, legume si mute fructe. Ce credeti ca s-a intamplat? A aparut un firicel de aer intre cornetii ramasi. Asa cu toata amputarea nasului am inceput dintr-o data sa ma simt mult mai bine. Oftatul s-a rarit, am cam uitat de nas, a revenit pofta de viata, energia, ma bantuie sa m-apuc de miscare, ceva sport. Noptile am dormit mult mai bine. In urma cu 2 zile m-am trezit dimineata la ora 9, 00. Record. Am inceput sa ma simt aproape ca inainte de "mitocanie". Nu mi-am dat cu niciun unguent in nas. Nu prea cred in ele. Si asta doar in trei saptamani, fara mare efort si fara sa scot din alimentatie tot ce este rau si deasemenea fara sa inlocuiesc totul cu hrana vie. Incercati si voi, nu costa cine stie ce in plus, financiar vorbind. Schimbati-va stilul de alimentatie, consumati hrana vie nu mortaciuni si sunt convins ca se vor arata beneficiile. Faceti un pas catre Dumnezeu si el face doi catre voi. In felul acesta salvam de la sacrificiu si animalele, va dezintoxicati organismul si vindecarea se face altfel, cu mai multa usurinta. Vreau sa continul pas cu pas pe drumul catre o alimentatie corecta. Alimentatia reprezinta cel mai important factor cu incidenta asupra sanatatii. Cunosc aceste lucruri de peste 20 de ani. Cum s-ar zice, , Pe unde adunam eu lemne culeg acum uni nutritionisti surcele" dar am fost un ignorant. Nu le-am respectat niciodata. Este foarte greu, trebuind sustinere si familiala si un pic financiara dar efectul este garantat, si ce este mai important dacat sanatatea ? Poate buzunarele.doctorilor. Incercati, rugatii pe partenerii de viata sa va ajute, sa accepte acest mod de alimentatie ca va fi si in beneficiul lor.
Numai bine, Doamne-ajuta.
0
23-02-2014, ora 17:47
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Domnule doctor F.Valeriu. Sunt un cititor constant al acestui forum datorita suferintei mele. Spuneti-mi va rog. Recomandati foarte des corgol pentru obstructii nazale. Din cate am citit acesta este pe baza de argint si are rolul de micsora cornetii, cel mai probabil prin cauterizare. In acest timp nu distruge cumva mucoasa nobila a foselor nazale, respectiv cilii receptori ? Care ar fi consecintele unui astfel de tratament ? Va multumesc anticipat.
0
23-02-2014, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Multumesc pentru Intrebare
este corect formulata
raspunsul este NU.. NU afecteaza cilii mucoasei nazale
1 este o reteta foarte veche testata de timp
2 perosnal o folosesc de 20 de ani de cand practic ORL..si rezultatatele sunt confirmate de practica personala
3 secretul cred ca este in concentratia mica, termenul scurt de actiune
se cunoste faptul ca celulele se refac in minim 3 saptamani sa aca actiune colargolului de 10 zile..nu afecteaza celula in profunzime pana la adn.. ca sa.i modifice structura
4 am salvat mii de copiii de la operatii de adenoidectomie ( polipi) cu acest preparat simplu...
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •