Rinita cronica hipertrofica

24-10-2012
Ionut Radu
Nu este medic/terapeut
Ionut Radu
Buna ziua domnule doctor Flueraru ! Va rog frumos sa imi dati un sfat in ceea ce priveste tratarea rinitei cronice hipertrofice. Nu este pentru prima data cand am probleme cu nasul, anul trecut in Septembrie am fost diagnosticat cu rinita cronica hipertrofica si am urmat un tratament cu Nasonex si Aerius. Tin sa mentionez ca sunt cantaret iar in urma acelui tratament nu am mai avut probleme pe o perioada de 6 luni, iar totul a decurs perfect pana in luna februarie a acestui an cand am avut o raceala. Am facut teste alergologice si au iesit negativ, am urmat din nou tratamentul cu Aerius, Nasonex insa nasul mi se infunda si mai tare. Am facut aerosoli cu ACC ( si inca un medicament ), inhalatii, picaturi Vit A si Pinosol si s-a cunoscut o inbunatatire insa tot aveam o jena in nas ( mucozitati, cateodata vorbeam pe nas insa puteam sa respir ) ce ma impiedica sa cant. Intre timp, situatia a devenit mai grava si nasul meu se infunda in anumite momente ale zilei, ba chiar de tot pe tot parcursul zilei. Am urmat un tratament cu Bixtonim Xylo si Aerius timp de 10 zile, iar situatia a revenit la normal insa din nou exista acea jena. INTREBAREA mea este : Ar fi indicat sa cumpar un aparat aerosoli si apa sulfuroasa din zona Bailor Herculane si sa fac inhalatii ? V-am povestit toate aceste lucruri in speranta ca puteti gasi poate niste detalii care duc spre alte suspiciuni. Va multumesc frumos !
2 comentarii
0
24-10-2012, ora 16:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la acest subiect pe forum este descris amanuntit cum se fac aerosoli, cu ce..s.a
cum se fac inhalatii, aromoterpaie, cum se foloseste colargolul..s, a
0
12-12-2012, ora 16:19
Ionut Radu
Nu este medic/terapeut
Ionut Radu
Buna ziua domnule doctor ! Imi cer scuze ca va deranjez. Vroiam sa va spun ca am inceput sa urmez tratamentul pentru rinita hipertrofica indicat de dvs. pe site : colargol 1-3 %, sinupret si vroiam sa va intreb daca este normal ca dupa ce administrez picaturile sa apara o senzatie de usturime atat de puternica incat imi dau lacrimile ? Multumesc frumos ! Astept raspunsul dvs !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: