Rinita cronica hipertrofica

203 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
0
04-06-2014, ora 16:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. nasul sigur trebuie Operat
dar numia medicul care vede nasul poate sa spuna daca trebuie operat septul sau numia cornetele..si prin ce metoda
0
01-08-2014, ora 14:31
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
ma scuzati, am mai uitat un lucru.dimineata cand ma trezesc, am in gat secretii care ma chinui mult sa le elimin.si sunt cam galbui.parca se coboara din nas.am 30 de ani, 1.75 inaltime si 68 kg..tensiunea la dr tot timpul a fost 120 cu 70
0
01-08-2014, ora 14:44
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
deci primul meu mesaj este acesta, ma scuzati.
pt.domnul dr.Flueraru.buna ziua.am si eu cateva probleme cu durerea de frunte, doar pe linia sprancenei, care radiaza la ochi si tampla, doar pe partea dreapta, cam o data pe saptamana doare tare, in rest e doar o jena sau chiar deloc.Aceasta durere o am de vreo 6 ani, dar nu i'am dat importanta pt ca de fiecare data aparea dupa plans, dar acum apare din senin si sunt foarte speriata.am facut multe analize(nu pt aceasta durere)din cauza starii mele de anxietate si panica de care sufar de 7 ani.toate sunt in regula, doar endoscopia gastrica cu putina gastrita, reflux si o mica hernie hiatala.la orl, rinosinuzita, faringita, laringita si rinita sicca(nas uscat cred).saptamana trecuta am mers la dr pt durerea de cap si ma trimis la oftalmologie pt glaucom, unde totul e in regula, pe urma am cerut o trimitere pt SAF, dar dr a zis ca imi da pt neuro, ca sa vada tot capu, nu doar fata.dar din pacate nu se mai fac programari decat la inceputul lunii noiembrie(germania).sunt foarte speriata, imi e frica de sinuzita purulenta.off...dumneavoastra ce parere aveti?
0
05-08-2014, ora 09:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca..durerile de frunte.. periodice.. NU sunt de origine ORL
o sinuzita.. cand este.. doare permanent pana apar si secretiile purulente din nas.
acest gen de dureri pot fi si local d el ao problema dentara
pot fi si de la oi tensiune mica cu probelme de circulatie cerebrala
dar pot if si de la distanta
inclusiv problemele digestive duc la dureri de cap..
0
29-08-2014, ora 20:35
RARESA
Nu este medic/terapeut
RARESA
Buna seara. Am urmarit pe forum comentariile insa nu sunt % convinsa ce trebuie sa fac? Am punctii facute acum vreo 10 ani ptr sinuzita maxilara.In 2010 m-am operat de polipoza nazala stinga. Deasemenea am si deviatie de sept si rinita alergica.In momentul de fata polipoza nazala s-a refacut. Cert este ca eu din 2011 sunt dependenta de Bixtonim pe care il folosesc foarte des si care in ultima vreme nu prea isi mai face efectul.Mentionez ca lucrez in praf si nu folosesc masca de protectie. Sincer nu doresc sa ma operez din nou decit daca nu exista alta cale.Am uitat sa va mai spun ca din 2005 am ramas cu tensiune si iau Betalog 50mg o data pe zi.(dupa a doua cezariana).In speranta ca voi gasi un raspuns va multumesc anticipat.
0
01-09-2014, ora 11:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. in caz de polipoza naza la si rinita alergica.. se exclud din alimentaie Complet toate produsele Alergene ( lactatele, colorantii, s.m.a
2. unicxuyl tratament care micsoreaza polipi is te salveaza de operatie este Prednison 2 la 8 ore 3-5 zile
Rinoclenil sprey nazal 2 puf la 12 ore
3. si dupa interventia chirurgicala este foarte important sa tii corect regim alimentar toata viata, si tratament local..altfel recidiveaza polipii
0
25-09-2014, ora 14:17
jan37
Nu este medic/terapeut
jan37
Buna ziua,

Nici nu stiu cu ce sa incep, am mai multe probleme, .am 37 ani sunt "posesorul" unui astm bronsic de la varsta de 7 ani.problema mea actuala care ma doare cel mai tare este faptul ca sunt unul dintre dependentii de picaturi nazale Olynth...de cativa ani folosesc aceste picaturi.nu mai stiu cum sa scap de ele...am si o usoara deviatie de sept.a-si dori sa-mi spuneti daca se poate opera sau cum pot scapa de aceste picaturi...au inceput si durerile de cap, cred ca din cauza ca nu ma oxigeneaz cum ar trebuii...Ajutati-ma va rog cu un sfat, ce trebuie sa fac.

Va multumesc.
0
26-09-2014, ora 09:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
picaturile vazoconstrictoare( olyntul..s.a ) folosite mult tyimp ajung sa faca vazoconstrictie si la vasele cerebrale
Va bagati cu buna stiinta in Accident vascular ischemic
Urgent este nevioie de tratament chirurgical
sau septul sau cornetele sau si una si alta
asta decide medicul ORL care vede nasul
in rest cititi ce ma mai scris despre alimentatia corecta la bolnavii cu astm si alergii
0
19-10-2014, ora 22:09
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Va multumesc domnule dr pt raspuns, dar doar acum l'am vazut!! Am scris un mesaj in data de 01.08 si mi'at zis ca durerile mele de frunte nu par a fi de origine ORL, adica de o sinuzita purulenta.Problema este ca am si cate o nara infundata, predomina dreapta.Secretii pe nas nu am, din contra imi este foarte uscat.Chiar si atunci cand il desfund mirosind un servetel cu eucalip, tot nu am secretii.Dar...am dimineata, cand ma trezesc, pe gat.si ma chinui sa le elimin.sunt galbui si putin mai groase.Pe urma toata ziua sunt ok, fara secretii.Nasul se mai desfunda cand ma intorc de pe o parte pe cealalta.Am facut legatura cu infundatul nasului, secretiile posterioare si durerea de frunte si de aceea am zis de sinuzita purulenta.Ultimul control ORL:rinosinuzita, rinita sicca, faringita.O radiografie SAF sau un CT, nu prea am sanse sa fac inca.NU am decat o programare la neuro pt data de 31.10 pt un eeg...nu stiu ce sa mai fac.poate ma mai ajutati cu un sfat
0
20-10-2014, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratezi corect rinita.. cum gasesti aici pe forum.. cu inhalatii, aerosoli, colargol.s.a
2 verifici frecventa tensiunea arteriala si faci mereu legatura intre alimentatie, hidratare..si aparitia durerilor de cap
0
20-10-2014, ora 12:43
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Va multumesc!! Sper sa gasesc colargol aici.S' au mai este ceva care ar putea sa il inlocuiasca?
0
10-11-2014, ora 12:04
ClauSt
Nu este medic/terapeut
ClauSt
Buna ziua, Va rog sa-mi spunei daca o rinita hipetrofica poate provoca o infectie a sacului lacrimal prin blocarea functionarii corecte a acestuia. Multumesc
0
10-11-2014, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
0
11-11-2014, ora 16:11
ClauSt
Nu este medic/terapeut
ClauSt
Multumesc frumos pentru raspuns. Daca aveti amabilitatea de a ma mai lamuri intr-o directie: rinita hipertrofica poate modifica si forma nasului? Din afara, nasul pare mai ingrosat. Mutumesc.
0
11-11-2014, ora 19:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL..este obligatoriu
poate fi o deviatie de sept care trebuie operata
sau rinita hipertofica care trebuie micsorate corntele
sau polipoza nazala pe un fon alergic..care tot poate modifica forma nasului
0
12-03-2015, ora 10:29
clau02
Nu este medic/terapeut
clau02
Buna ziua, domnule doctor
In primul rand vreau sa va multumesc pentru tot ce faceti pentru noi si sa va dea Dumnezeu multa sanatate.
Eu am primit diagnosticul de rinita cronica hipertrofica, deviatie de sept si polip sinusocuanal.
De o cateva luni folosesc ulei de catina si m-a ajutat foarte mult sa nu racesc.
Am folosit si colargol acum 2 luni si acum am inceput iar de 2 zile, si as vrea sa va intreb daca se poate sa fac si aerosoli cu dexametazona si fluimucil si apoi sa pun colargol, in aceeasi perioada de timp.
1.Uneori am mari dureri de cap, dar ce ma deranjeaza de vreo saptamana este mancarimea de urechi pe care o am, mai aleas urechea dreapta, dar si in gat.Precizez ca nu ma doare in gat, dar cand incerc sa ma scarpin cu limba in gat, ma mananca si urechea.
Ce poate fi?Mentionez ca nu am refluz esofagian.
In afara de aceasta am un intestin iritabil, si din cand in cand am scaune moi sau diareice, am urmat si tratament, dar am inteles ca acesta nu se trateaza niciodata.
2.Mi s-a propus operatia, dar nu stiu daca deviatia de sept este f mare si mi-e teama ca, dupa operatie se dau antibiotice si eu nu le pot tolera, avand si dureri de intestin.
Ce ma sfatuiti sa fac?
3.obosesc foarte repede cand merg si uneori am palpitatii si ma gandesc ca poate fi si din cauza respiratiei sau a anxietatii de acre sufar de mai mult timp.
4.Imi puteti recomanda va rog un medic bun si un spital anume?Am mare incredere in d-voatra si astept cu interes raspunsul d-voastra.
Va multumesc din suflet,
0
12-03-2015, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.legatura intre gat si ureche este pe sistemul nervos ( un faringe uscat, iritat da si mancarime in ureche fara sa fie otita)
2operatia este obligatoriu, cat mai repede cu atat mai bine
faci operatia cu anestezie totala.. tratamentul se face injectabil si NU afecteaza colonul
3oboseala este din cauza alimentataie incorecte si problemelor digestive
cand organismul NU primeste vitaminele si mineralele necesare din cauza absorbtiei proste din intestin.. e normal sa nu functioneze corect NU?
4.in orice clinica ORL..spital universitar.. cel mai apropiat de casa
PS.
sper ca STII..Sa nu consumi deloc lactate.. avand in vedere problema cu colonul
0
13-03-2015, ora 09:59
clau02
Nu este medic/terapeut
clau02
Va multumesc mult pentru raspuns.
Daca aveti amabilitatea, as dori sa va mai intreb ceva.
Am uitat sa specific ca de cand au aparut mancarimile in gat si urechi, simt si o durere a ganglionilor atunci cand deschid gura sau cand ii palpez.Poate avea vreo legatura?
1.Azi dimineata m-am trezit cu nasul foarte infundat si secretii si in aceste situatii eu iau extract de frunze de maslin concentratie mare 1500mg pentru a inlocui antibioticele si pun ulei de catina in nas de cateva ori pe zi.Pot proceda la fel si acum?Ce ma sfatuiti?
2.Redigestul poate ajuta in colonul iritabil cu scaune moi ?Medicul la care am fost cu intestinul mi-a recomandat mult iaurt, pe care uneori il tolerez.
3.Mentionez ca am o tahicardie, care cred ca se amplifica cand am nasul infundat.Este posibil?
Inca o data va multumesc din suflet pentru tot.
O zi frumoasa!
0
15-11-2015, ora 21:10
Monica543
Nu este medic/terapeut
Monica543
Buna seara,
Va cer sfatul, in legatura cu o problema cu care ma confrunt. Mi s-a depistat la Tg-Mures o rinita cronica hipertrofica si am urmat o sedinta de radiofregventa, acum 2 luni.Din pacate simptomele( secretii postnazale abundente, albe, gelatinoase, pe care le simt oarecum atarnand in gat) nu mi-aii disparut si nici nu s-au diminuat.La un control, medicul mi-a spus ca inca nu s-au vindecat cornetele si sa mai am rabdare.Care este parerea dumneavoastra?Revin cu precizarea ca pe timpul zilei, nasul imi este desfundat, dar noaptea in pozitie orizontala se infunda cand o nara, cand cealalta.Va multumesc!
0
16-11-2015, ora 10:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cityeste ce am scris pe forum despre Rinita vazomotorie
2 acesta rinita si acele secretii au stransa legatura cu problemele gastro-intestinale si alimentatia incorecta
3citeste pe google despre alimente producatoare de MUCUS si le excluzi complet din alimentatie
0
13-02-2016, ora 17:51
gina badescu
Nu este medic/terapeut
gina badescu
Buna Ziua. As dori o parere de la Dvs. Am o rinita vasmotorie, am facut tratament cu Nasonex, Quixx si unguent in nas seara (camfor, eucalipt)o luna dar nasul tot curge si se infunda noaptea. Doctora care ma trateaza mi-a sugerat sa-mi faca niste injectii in nas cu dipropose sau cauterizarea cornetelor. Imi puteti da un sfat ?Va multumesc.
0
14-02-2016, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu am putut sa.ti raspund in regim privat..deoarece ai setat ceva gresit i profil
2. nu recomand acele injectii in cornet
citete ce am scris pe forum
faci cu colargol si mai vorbim
0
15-02-2016, ora 09:17
gina badescu
Nu este medic/terapeut
gina badescu
D-le Doctor eu acum mai sunt in tratament cu Nasonex si unguentul cu camfor, intrerup si incep cu COLARGOL de 1% ?
0
16-02-2016, ora 12:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. se poate face colargolul impreuna cu acele medicamente
0
16-02-2016, ora 13:01
gina badescu
Nu este medic/terapeut
gina badescu
Va multumesc, am sa incep tratamentul cu colargol si va tin la current. O zi buna sa aveti.
0
16-02-2016, ora 13:19
gina badescu
Nu este medic/terapeut
gina badescu
Am uitat sa va intreb ceva: COLARGOL de 1% sau 3 % ?Va multumesc si ma scuzati.
0
16-02-2016, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai eficient de 3 la suta
0
14-04-2016, ora 21:37
nicos.oprea
Nu este medic/terapeut
nicos.oprea
Bună ziua domnule doctor va rog tare mult să mă ajutați! De vreo trei ani mi se înfundă nasul noaptea și mă trezesc din somn cu dureri de cap in fiecare noapte spre dimineață. Am fost la doctor ORL și nu am sinuzita. Puteți sa îmi recomandați vreun tratament? Citisem pe site un caz identic și i-ati recomandat colargol și vitamina C și încă ceva nu mai țin minte. Va rog mult sa îmi spuneți ce tratament să iau pt k nu pot dormi nopțile sunt extenuat. Și încă ceva dacă beau puțin alcool și un pahar de bere imediat mă doare capul. Aștept răspunsul dumneavoastră va mulțumesc.
0
15-04-2016, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamrntul se administreaza dupa consult.. in regim privat, contracost
aici se dau doar sfaturi
1 verificam tensiunea arteriala fiindca puseul de tensiune si problemele de cirulatie duc la infundarea nasului
2 verificam daca nu exista reflux gastro-esofagian in somn.. acidul gastric care ajunge in faringe.. poate duce la infundarea nasului si iritatie pe faringe
0
15-04-2016, ora 18:38
nicos.oprea
Nu este medic/terapeut
nicos.oprea
Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs. Eu mă aflu în Grecia aici am făcut și analize ORL și mi-a spus că nu am sinuzita ci că mi se inflamează pereții nasului pe interior, rinită în termeni medicali cred. Mia dat un sprei pe care l-am folosit o luna dar nu avea nici un efect. Cum v-am zis citisem pe site un caz identic și i-ati recomandat colargol și vitamina C și încă ceva nu aș putea să iau și eu același tratament? Lasati-mi un nr de tel și adresa dumneavoastră. Aștept răspunsul dumneavoastră.
Adaugă un comentariu / răspuns
203 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.