Rinita cronica hipertrofica

203 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 Înainte ›
0
05-04-2011, ora 10:57
doral
Nu este medic/terapeut
doral
Buna ziua! De circa o luna ma confrunt cu unele probleme, respectiv dureri de cap, ameteala, senzatie de vedere dubla si niste secretii in gat. In urma unui consult ORL am fost diagnosticata cu rinita hipertrofica si sindrom de reflux faringolaringian pt care am facut tratament cu dexamed (4 injectii), lanzul, metoclopramid si flonidan. Vreo cateva zile m-am simtit mai bine dar apoi durerile de cap au revenit fiind chiar mai violente. la fel si ameteala precum si o presiune la nivelul urechilor si a fruntii (de unde probabil si senzatia ca vad dublu). In urma unui alt consult am primit diagnosticul de sinuzita frontala si de vreo 3 zile iau tratament cu zinat la 12 ore, nurofen si sinupret. Dar nu vad nici o imbunatatire. Senzatia de ameteala o am pe tot parcursul zilei. De asemenea persista acele secretii in gat si de la o vreme ma sint si foarte balonata. Nu reusesc sa elimin acele secretii si ele ajung in stomac probabil. Sa fie aceasta cauza pt care am abdomenul foarte umflat? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ce analize sa mai fac? Radiografie a sinusurilor sau ce altceva? Ce alt tratament ar putea da rezultate mai bune? Va multumesc!
0
05-04-2011, ora 12:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. secretiile din gat NU au nici o influenta asupra ametelilor, sunt 2 lucruri total diferite si trebuie cautate cauzele separat
-- secretiile din gat sunt din cauza refluxului si tre sa mergi la gastrologie pentru investigatii
2 sa faci Radiografie SAF.. ca e posibil sa ei aiurea antibioticul si sa nu fie sinuzita
3 Masurat tensiunea arteriala de 3-4 ori pe zi
5 radiografie coloana cervicala si consult reumatolog ( poate influenta circulatia cerebrala cu ameteli)
6 examen fund de ochi la oftalmologie
0
06-04-2011, ora 09:50
MGETA
Nu este medic/terapeut
MGETA
Buna ziua,
am revenit dupa analizele recomandate de dvs.
La ecografie cerivicala- fara adenopatii, din nou la ORL, trompa lui Eustachio infundata, artrita tempo mandibulara, se pare ca am inflamat nervul care este intre laringe si glanda tiroida.Ttratament recomandat doar laser. Imi puteti recomanda si altceva?( acum iua aerius si rinofug).
Multumesc frumos!
0
09-04-2011, ora 17:09
O_Florin
Nu este medic/terapeut
O_Florin
Stimate domnule doctor, mi-aţi recomandat inhalaţii sau aerosoli seara înainte de culcare, Tarosin 2 la 8 ore şi Protargol 3 picături la 8 ore - 10 zile. Am făcut şi aerosoli cu ceai de muşeţel cu 4-5 picături de ulei de eucalipt împreună cu spălături nazale.
Pot spune că după 4 zile de tratament se văd rezultate dar am trei nelămuriri:
1. Cât timp trebuie să stau întins pe spate după ce pun picăturile de Protargol?
2. Picăturile de seară coincid cu aerosolii şi spălăturile. În cazul acesta când să-mi pun picăturile, înainte sau după spălături?
3. Tarosin-ul trebuie să-l iau împreună cu vitamina C?
După cele 10 zile de tratament ce-mi recomandaţi pentru menţinerea stării de sănătate?
Mulţumesc. Cu respect,
Florin
0
09-04-2011, ora 23:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.pana ai senzatia ca au ajuns in rinofaringe. cateva zeci de secunde
2dupa aerosoli si spalaturi
3tarosin contine vit C si nu tre sa ei alta forma de vitamina
0
14-04-2011, ora 20:05
costel123
Nu este medic/terapeut
costel123
Buna seara, d'le dr.La externarea din spital la data de 28.03.2011 am avut diagnosticul de insuficienta respiratorie nazala cronica, deviatie de sept nazal, rinosinuzita seroasa cronica bilaterala, rinita alergica.De cand am iesit din spital pana acum pun picaturi avamis(1puf/24h)si fac inhalatii cu ceai de musetel seara.
Am facut punctii si mi-au iesit "+-".In momentul se fata cand suflu nasul, suflu secretii foarte mari cu cheaguri de sange inchise la culoare, si din gat scuip secretii dar cu cheaguri mai mici.
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac si ce tratament sa iau in continuare.
Multumesc frumos!
0
15-04-2011, ora 22:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul corect ar fi
internare in clinica ORL, in oras universitar, cu tratamentul corect a sinuzitei prin punctii, dupa care tratament chirurgical a septului nazal si rinitei
0
17-04-2011, ora 11:04
florin100
Nu este medic/terapeut
florin100
Buna ziua. Ce medicamente si in ce cantitati pot folosi in aparatul de aerosoli pentru o sinuzita? Dar pentru o rinita hipertrofica ?
Cum pot folosi propolisul fara sa blocheze aparatul?
Multumesc anticipat!
0
17-04-2011, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. propolisul NU se poate folosi in aparatul de aerosoli.
2 pentru sinuzita..este bine sa faceti examen la laborator a secretiei nazale + antibiograma..si sa folositi acel antibiotic in aparat + fiola ACC
3 pentru rinita hipertrofica se face aerosoli cu 1/2 fiola de dexametazona 6-10 zile
colargol ca si picaturi administrate in nas
0
19-04-2011, ora 16:51
alina19761907
Nu este medic/terapeut
alina19761907
Buna ziua,
am un baiat de 10 ani care in urma unui control oftalmologic i s -a pus diagnostic edem papilar bilateral, am facut ct unde a iesit o sinuzita si un irm unde ni sa pus diacnostic: modificari inflamatorii prezente in sinusurile paranazale bilateral mai accentuate la nivelul sinusului frontal drept, acumulare fluida neomogena in sinusul frontal drept si obstructia prin ingrosarea mucoasei din zona de drenaj a sinusului frontal de partea dreapta asociata cu acumulare de secretii deshidratate la acelasi nivel, in urma acestui dignostic am ajuns la orl unde ne-au trimis cei de la ochi, la si internat si operat de: rinosinuzita etmoidala cronica supurata bilaterala (operata endoscopic), rinosinuzita frontala cronica supurata dreapta, rinosinuzita maxilara cronica supurata bilaterala, mucocel maxilar drept, rinosinuzita sfenoidala cronica dreapta, vegetatii adenoide, toate operate endoscopic, la externare ne-aspus ca are si o rinita cronica hipertrofica, orl ne-a trimis inapoi la ochi pentru un alt consul spunand ca acel edem poate fi dat de aceasta sinuzita, la oftalmologie au spus ca acel edem mai este dar poate fi dat de la inflamatia sinusurilor, nu mai inteleg nimic va rog daca puteti sa-mi dati un sfat ce putem face ?
ca tratament pt.rinita :Avanys spray timp de 3 luni, dar baiatului nui ajuta ii curge sange din nas si nu se desfunda deloc, va multumesc
1
19-04-2011, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta copilul a avut mari probleme de respiratie nazala inca de mic copil. si trebuiea operat de polipi de mult.
altfel nu pot sa.mi explic cum a ajuns la asa complicatii majore nazale
Acum trebuie sa acceptati situatia si sa faceti de aici in colo tot posibilul sa se refaca mucoasa nazala si sinusala dupa interventii
1.Vibrocil spre cate 2 puf. lanevoie ca sa se desfunde nasul si copilul sa.l poata sufla si curata.. avamys se punepe nasul curat ca sa.si faca efectul
2 UN aparat de aerosoli acasa cu care sa faceti tratamente de 3-4 ori pe zi
3. regim alimentar strict fara dulciuri, ciocolata, citrice, lapte, produse din Grau.. care sunt producatoare de mucus.., producand acele secretii care impedica vindecarea.
multa apa plata si ceaiuri
4. Aerius 1/2 tab seara inainte de culacare
5 tarosin 2 la 8 ore.. pana nu mai sangera din nas
0
20-04-2011, ora 08:24
alina19761907
Nu este medic/terapeut
alina19761907
Buna ziua, va multumesc pt. raspuns, copilul a mai fost operat de polipi la 5 ani, doct.de la orel a spus ca sau refacut, baiatul face inot de performanta, nu a acuzat dureri de ochi si de frunte doar o singura data cand de altfel am ajuns la spital, nasul la mai avut infundat dar nu foarte rau dupa ce se curata cu apa de mare se desfunda, va rog daca mai puteti sa-mi raspundeti si de acel edem papilar bilateral cu care a fost diagnosticat la oftalmologie, urmeaza sa ne ducem dinou la un consult oftal.dar dupa 3 saptamani de la operatie, adica maine dar vroiam sa stiu ce inseamna, va multumesc din suflet
0
20-04-2011, ora 08:27
alina19761907
Nu este medic/terapeut
alina19761907
aparat de aerosoli am in casa dar puteti va rog sa-mi spuneti cu ce sa-i fac? va multumesc
0
20-04-2011, ora 13:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
edemul papilar putea fi secundar infectiei de la sinus.
sinuzita posibil sa o facut.. daca a avut neatentia sa iasa de la inot direct afara pe frig
Inaparatul de aerosoli 1 fiola ACC+ 1/2 fiola dexametazon + 3-4 pic de serEfedrinat + ceai de musetel cald 10 zile
dupa care continuati inca 10 zile cu ceai de musetel + cate 1 pic de ulei volatil de eucalipt, lamaie, busuioc
1
20-04-2011, ora 17:47
alina19761907
Nu este medic/terapeut
alina19761907
Va multumesc din suflet pt. raspusul prompt dat, voi revenii cu rezultatul de maine de la oftalmologie + diagnosticul doamnei profesor doctor monica luminosu de la matei bals
1
06-05-2011, ora 23:49
madalin 11
Nu este medic/terapeut
madalin 11
In atentia domnului doctor Valeriu
VA rog sa ma ajutati cu sfatul dumneavoastra in privinta celor de mai jos:

-Am facut pana acum o operatie de deviatie de sept deoarece la primele simptome aveam nasul infundat tot timpul, nara stanga era complet blocata, iar nara dreapta jumatate infundata.Am facut operatia, doctorul mi-a spus ca erau blocate narile si ca a avut mult de lucru, am avut si nasul stramb mi-a cusut ceva acolo inauntru.In fine dupa operatie aceleasi simptome, nas infundat dureri de cap o permanenta stare de nervi si iritare si nu ma puteam odihni noaptea.Mi-a prescris medicul un antibiotic puternic (erau 5 pastile in cutie nu mai stiu exact cum se numea ceva cu "A"), dupa vreo 3 randuri de tratament cu acest antibiotic si spray-uri de nas aceleasi simptome.Am renuntat la acest medic care m-a operat si am cautat altul si spre norocul meu am nimerit la spitalul Militar din Brasov unde am gasit un doctor bun care mi-a pus diagnosticul de Sinuzita maxilara dreapta.AM fost internat la spital si am urmat un tratament cu :Punctii, Klacid, expunere la aparatul Bioptron si inhalatii cu Inhalant in fiecare seara.Am stat o saptamana in spital si dupa aceea am urmat acasa tratament cu Aerius, Inhalatii cam o saptamana dupa aceea.M-am simtit cateva luni bine fara dureri de cap, nas infundat cam 20% din timp din cauza unor secretii albe, dar in general situatia s-a ameliorat foarte bine si ma puteam odihni noaptea.Dupa cateva luni au inceput aceleasi probleme cu nas infundat si inprincipal aceleasi simptome care le-am avut inainte de a merge la spitalul militar.Am mers la alt doctor in ideea ca e ceva mai mult si domnul doctor de la militar nu si-a dat seama, si acel doctor s-a uitat pe un CD de la un tomograf facut inainte de a merge la medicul de la Spitalul militar si mi-a pus diagnosticul de sinuzita chistica dreapta(aveam un chist cat un ou in spatele nasului)si m-a operat de acel chist spunand ca acela este cauza secretiilor continue care imi infunda nasul.In fine, am trecut si de aceasta operatie si m-am trezit dupa 2 luni in aceiasi situatie cu nas infundat din cauza secretiilor.Am mers din nou acum 2 luni la medicul de la militar care s-a uitat la mine si mi-a spus ca nu mai am sinuzita este o rinita(nu stiu daca este alergica sau non alergica)si mi-a prescris :Aerius, Bioparox, Inhalatii in fiecare seara.Dupa 2 saptamani de tratament m-am simtit mai bine, incep sa ma odihnesc noaptea dar singura mea problema este ca nasul inca se mai infunda din cauza unor secretii limpezi si dimineata ele sunt putin mai groase si albe, dar nu insemnate cantitativ(este ca o raceala continua) si nu stiu ce sa fac in privinta asta.Am senzatia ca nu pot scapa de aceste secretii nici cum.Dati-mi va rog un sfat ce medicamente sa mai iau suplimentar fata de cele care le iau ca sa elimin aceste secretii?Ma gandeam sa incerc un antibiotic.ce parere aveti?Sau intrebarea cea mai grea este mai pot sa scap de aceste secretii vreodata sa stiu ca am si eu un nas complet liber si respir ca un om normal?



Va multumesc
0
07-05-2011, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cauta pe google informatie despre alimentele care faforizeaza producerea mucusului in organizm si scoate acele produse din alimenatie pana la vindecare
2 inveti sa faciinhalatii cxat mai des posibil 3-4 ori pe zi cu ceai de musetl + 2-3 pic de euli volatil de eucalipt si busuioc
3 ACC 1 la 8 ore
4 Sinupret 2la 8 ore
5 Tarosin 2 la 8 ore
totul minim 10 ziile
0
09-05-2011, ora 18:51
moldovannatalia
Nu este medic/terapeut
moldovannatalia
Buna ziua, as dori si eu un sfat din partea dumneavoastra. Acum 4 ani am fost diagnosticata cu rinita alergica, am urmat tratament medicamentos, injectabil pentru desensibilizare dar nu pot spune ca ma simt mai bine. In urma unui consult ORL mi s-a pus diagnosticul deviatie de sept si necesita operatie.Pe parcursul sarcinii si dupa nastere neputand lua medicamente situatia s-a agravat. Am aproape tot timpul nasul infundat, cand sunt foarte obosita stranut foarte des, nasul se infunda, am mai luat rar aerius dar simtomele dispar abia dupa cateva ore, in shimb daca reusesc sa adorm dupa amiaza simtomele se mai amelioreaza la trezire. As dori sa-mi spuneti daca aceste simtome se datoreaza si deviatiei de sept si daca ar trebui sa ma operez. As dori sa va mai intreb daca pentru rinita alergica terapia rhinolight este benefica. Va multumesc mult!
0
09-05-2011, ora 19:19
moldovannatalia
Nu este medic/terapeut
moldovannatalia
Am uitat sa precizez ca la cateva ore dupa ce iau aerius nu mai stranut si nasul nu mai e infundat dar pe nara stanga respir foarte greu.La fel si noaptea dorm doar cu gura deschisa pentru ca altfel nu pot respira. Narile le simpt foarte uscate si de vreo 2 luni au aparut niste cruste albicioase pe mucoasa.
O alta problema este ca pe parcursul iernii fac amigdalita chiar si de doua ori, am facut exudat de fiecare data dar a iesit negativ. Va rog sa-mi dati un sfat. Va multumesc mult!
0
10-05-2011, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. deviatia de sept trebuie operata
2 alergia trebuie controlata prin regim strict alimentar ( exclus toti alergenii alimentri) exclusi alergenii din casa( detergenti, spreiuri) Facut cure de dezintoxicare si curatarea a intestinelor de durata
3.Pentru amigdale.. Exclus acidulatele si citricele
gargara dupa fiecare masa, tab de supt.
4 La 3 saptamani dupa operatia de deviatie de sept o sa stiti daca mai sunt semne de rinita sau sau rezo0lvat prin rezolvarea septului
0
19-05-2011, ora 14:12
verne
Nu este medic/terapeut
verne
Buna ziua, domnule doctor as dori si eu un sfat din partea dumneavoastra
De cateva luni, am probleme de respiratie, nasul mereu infundat, aproape curge nonstop ca si apa din nas, si a aparut un disconfort legat de urechi se infunda frecvent. Ce medicamentatie recomandati ? Multumesc si astept un raspuns
0
19-05-2011, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicamente nu recomand.
1 trebuie sa faceti o Radiografie SAF.. sa vedeti daca n u este sinuzita
2 sa mergeti la ORL.. sa vedeti daca NU e o rinita alergica

tratamentul la aceste 2 boli difera mult..si nu stiu ce sa va recomand pana nu stiu ce aveti
0
08-06-2011, ora 15:20
amorus
Nu este medic/terapeut
amorus
sotul meu sufera de sinusita cronica+medicii au spus ca trebuie operat pentru a idrepta osul nasului(presupun ca a avut o trauma).Toamna trecuta a facut..punctie..acuma avem din nou probleme cu nas infundat.La metode chirurgicale nu vrem sa apelam.Ce sa facem?
0
08-06-2011, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este deviatie de sept.. care impedica respiratia si aerisirea sinusului..
nu puteti sa vindecati sinuzita pana nu refaceti chirurgical deviatia de sept
sinuzita pentru vindecarea a re nevoie de o respiratie buna nazala, pentru oxigenarea mucoasei si aerisirea sinusului.
daca aerul nu patrunde in sinus.. se creaza un spatiu inchis, umed, cu conditii ideale pentru dezvolatrea microbilor si a micozei
0
08-06-2011, ora 16:35
amorus
Nu este medic/terapeut
amorus
Aceasta interventie chirurgicala nu va avea urmari mai tirziu?Am mai auzit ca in unele cazuri au fost din nou probleme cu respiratia.Dar daca facem interventia, putem sa tratam sinusita pina la urma sau vom mai avea probleme?Interventia e complicata?Va multumesc pentru atentie.
0
08-06-2011, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici nu va imaginati.. cate complicatii si urmari.. puteti sa aveti daca NU va operati !
0
23-06-2011, ora 12:42
facagaua
Nu este medic/terapeut
facagaua
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in legatura cu simptomele de care sufera prietenul meu: cefalee, dureri in gat, cu dificultate la inghititul unei pastile, mucozitati ca o gelatina galbena care blocheaza respiratia si o secretie din gat alba, infundarea uneia din nari, uneori frisoane, un fel de febre interioara, urina urat mirositoare, oboseala fizica, randament fizic si intelectual scazut, oboseala a ochilor cu sensibilitate la lumina, pofta de mancare scazuta si pierdere a vocii. Va multumesc!
0
23-06-2011, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
suna destul de complicat
1problemele la deglutitie + problema cu vocea vorbeste despre modificari la nivelul faringe_ laringe -esofag
2ESte nevoie de cateva investigatii
- tranzit baritat esofagian
Radiografia SAF
consult ORL
consult Gastrologie
0
24-06-2011, ora 12:19
alex_mih
Nu este medic/terapeut
alex_mih
Buna ziua!
De mai multi ani am o problema cu respiratia. Din cate am citit pe internet, s-a numi rinita in balans. Nu am gasit prea multe detalii. Pe scurt: am aproape mereu o nara infundata, iar atunci cand stau in pat pe o parte, obligatoriu este infundata nara care este mai aproape de pat. Daca ma intorc pe cealalta parte, se infunda celalta nara care va fi mai aprope de pat. Ca si cum ceva in nas se misca, atras de forta gravitationala.
Suplimentar, va pot spune ca stranut destul de des si mult, din cauza ca simt furnicaturi undeva in nas, spre gat (departe). Iar cand se intampla, stranut si de 5-6 ori la rand, la intervale foarte scurte. Poate este o alergie..
Am fost operat de polipi cu aprox 7-8 ani in urma, iar asta a fost singura mea vizita la o sectie de ORL. Cu sinusurile nu simt probleme.
Ma intereseaza mai ales daca exista un tratament neinvaziv pentru problema mea. Eu iau in calcul interventiile invazive ca o ultima solutie, in cazul in care alte posibilitati au dat gres si nu mai este nimic de facut..
Va multumesc pentru rabdare si atentie! O zi buna!
0
24-06-2011, ora 12:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se numeste rinita croniva Vazomotorie !!!.
tine de starea vaselor sangvine, de tensiunea arteriala..s.a. factori.
tratamentul este mai comlex.
Adaugă un comentariu / răspuns
203 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.