Rinita cronica hipertrofica

203 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›
0
24-06-2010, ora 20:19
daniel.anghel
Nu este medic/terapeut
daniel.anghel
Buna seara domnule doctor,
Am si eu de ceva timp niste probleme in ceace priveste gatul, de cateva saptamani, am o senzatie de uscat in gat, si imi este dificil sa inghit, de parca ar fi ceva pe gat, senzatie care pe parcurs sa intetit, si este din ce in ce mai evidenta. Intre timp din cand in cand tusesc si expectorez din gat o sputa usor spre verde cu aspect de inchegat. Lucru care ma face pentru moment sa ma simt ok dar dupa putin tin senzatia de uscat si jena in gat reapare.
Mi-au fost recomandate spalaturi nazale, cu ceai, dar nu stiu cum se fac si cum se administreaza.

Multumesc.
0
24-06-2010, ora 23:10
danxcv
Nu este medic/terapeut
danxcv
Va multumesc pentru sfat. Am facut rost de medicamentele respective. Sper sa respir in sfarsit bine.
0
25-06-2010, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daniel.
ei.. un pahar cu apa fierbinte.. pui un pliculet de ceaai de musetel + 33-4 pic de Ulei de Eucalipt sau Inhalant !!!
acoperi cu un prosop paharul si fata ta.. pana sub ochi.. si respiri vaporii aceia pe nas si gura..
cand se mai raceste.. cu o seringa pui ceai in nas si sufli nasul.
cu restul ceaiului faci gargara.
ei Voseptol de supt
si Vit A uleioasa cate 4 pic in nas din 4 in 4 ore...
0
28-08-2010, ora 16:33
shtou
Nu este medic/terapeut
shtou
buna ziua.in urma cu vreo 4-5 ani am fost la un consult ORL si mi s-a spus ca am rinita cronica hipertrofica.atunci am urmat ceva tratament cu spay nazal si inca ceva picaturi dar nu mi-au placut pentru ca dupa trecerea efectului lor nasul mi se infunda mai tare.am dat recent de acest site si am scris in speranta unui posibil tratament evitand deocamdata operatia.precizez urmatoarele:de mic copil eu respir alternativ cand pe o nara cand pe alta(am facut si sport de performanta si precizez ca nu am probleme la efort, am impresia ca datorita vasodilatatiei urma a cresterii tensiunii cand fac sport, narile mi se desfunda si pot respira bine).nu mi-au spus nici un medic ORL-ist pana acuma cum ca as avea deviatie de sept sau polipi, doar rinita.dimineata cand ma trezesc am foarte multa secretie nazala in gat si expectorez multa secretie dimineata sau dupa ce dorm putin.dureri de cap nu am in mod special.sforai foarte tare noaptea.cred ca datorita rinitei.doresc sa ma tratez de aceste probleme (sforait si rinita) si va multumesc foarte frumos daca imi spuneti ceva sfaturi sa urmez sau tratamente alternative, iar daca va fi cazul voi merge si la operatie(am evitat-o deoarece mi s-a spus ca iar se va reface mucoasa in timp si iar va trebui sa o operez).multumesc
0
29-08-2010, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru inceput. faci inhalatii cum am scri mai sus pt. Daniel
cu acelas ceai.. faci si spalaturi nazale fara gargara daca nu ai probleme cu faringele.
ACC 200 3 pe zi.. pentru secretii
Sinupret 2 la 8 ore pentru rinita.
Colargol( se prepara in farmacie ) cate 3 pic la 8 ore in pozitie culcat pe spate
totul 10 zile si mai vorbim
0
30-08-2010, ora 17:15
shtou
Nu este medic/terapeut
shtou
multumesc frumos.am sa incep tratamentul.revin dupa cu rezultatele obtinute.o zi placuta.
0
14-09-2010, ora 20:52
lelias
Nu este medic/terapeut
lelias
Buna seara!
Am fost operata de doua ori la nas, prima data pentru polipi, apoi pt deviatie de sept. Ultima operatie a fost acum trei ani. Am astm bronsic de mica, ma necajeste si acum, rinita alergica am avut si inainte si dupa operatii. Mia mers bine putin timp, apoi am devenit iar dependenta de Olynth. Nu pot respira niciodata. Cornetele sunt prea mari si se inflameaza mereu din cauza alergiei (cel putin asa mi sa spus). Am incercat tratament cu Rhinocort si Nassonex, spalaturi cu ser fiziologic, picaturi naturale, dar ma aflu in aceeasi stare. Durerile de cap uneori ma termina si oricat as incerca sa evit Olynthul, nu reusesc. Locuiesc intrun mediu de munte, curat, dar cu foarte multa umezeala la care probabil ca fac alergie, dupa cum spun unii medici. Si astmul sa inrautatit in ultimul timp. Ce ma sfatuiti sa fac?
0
15-09-2010, ora 06:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cat de greu este sa ajungi la pascani sa vad despre ce este vorba?
0
15-09-2010, ora 09:32
shtou
Nu este medic/terapeut
shtou
am urmat tratamentul recomandat si nu am observat nici o imbunatatire.poate singura modificare este faptul ca s-au redus putin secretiile in gat dimineata-dar putin-ca tot am destul de multe.de respirat tot la fel respir.ce altceva imi sugerati sa fac?multumesc
0
15-09-2010, ora 10:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la medic ORL.. si daca e cazul sa reduci cornetele in volum.
0
15-09-2010, ora 11:12
lelias
Nu este medic/terapeut
lelias
Domnule doctor, va multumesc mult pentru raspuns. Nu sunt chiar prea departe de Pascani. Va voi contacta telefonic pentru o programare. Sanatate!
0
23-10-2010, ora 21:13
marcos1980
Nu este medic/terapeut
marcos1980
D-le Doctor,
Cu respect va intreb si eu un lucru. Am fost operat de rinita cronica hieprtrofica prin radiofrecventa pe 10 septembrie 2010. Insa la momentul actual nu ma simt cu mult mai bine decat eram inainte de operatie in ceea ce priveste secretiile. Respiratia s-a inbunatati enorm de mult, dar mucoasa nazala secreta in continuare in interiorul nasului. Mai am din cand in cand cateva cojite care le elimin, firisoare de sange deasemenea. Dar nemultumirea mea se leaga de faptul ca inghit din abundenta secretiile ce se prelig din nas pe faringe. Nasul imi este apropae mereu umezit de aceste secretii. Mirosul inca nu s-a inbunatatit. Exista ceva in neregula in aceasta situatie. Trebuie sa ma folosesc de un tratament special? Va multumesc mult de tot.
0
24-10-2010, ora 18:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie sa va ingrijorati.
faceti inhalatii cu ulei volatil de Busuioc 3=4 pic la 200 ml ceai de musetel sau tei fierbinte.
dupa 10 minute faceti spalaturi nazale cu acel ceai
Puneti in nas vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore
ACC 200 3 pe zi 10 zile..
si mai vorbim
0
05-11-2010, ora 22:04
marcos1980
Nu este medic/terapeut
marcos1980
Stimate D-le Doctor,
Revin dupa mai bine de zece zile. Am urmat tratamentul recomandat. Ce pot sa spun acum este ca inhalatiile si spalaturile ma ajutau sa-mi curat mai eficient interiorul nasului de toate acele secretii si depuneri "suparatoare". La modul general, din pacate nu constat o inbunatatire. Firicelele de sange persista, secretiile in partea interioara a nasului (acolo unde s-a intervenit cu radiofrecventa) persista suparator deasemeni. Fac precizarea ca eu imi folosesc vocea pentru cantat (sunt preot) si aceste secretii ma supara mult. Observ ca si sunetul nu se formeaza la fel, zona respectiva fiind inca iritata de interventie. Din pacate mai sufar si de o laringita urmare faptului ca nu am respirat atat de mult timp normal si mi-am supra expus gatul. Au trecut 2 luni de la interventie. Mai e ceva de facut?
Va multumesc pentru timp si rabdare.
0
06-11-2010, ora 16:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa vada nasul.. medicicul care va operat.
NU e normal ca dupa 2 luni sa mai sangerati.
posibil sa se formeze ceva sinechii acolo.
0
06-11-2010, ora 21:12
r3lu
Nu este medic/terapeut
r3lu
Buna seara!

D-le Doctor,
Am 55ani fost operat pt deviatie de sept cu 20ani in urma.De cativa ani am inceput sa respir greu, noaptea sforai, ma trezesc cu dureri de cap dimineata.Narile se infunda si respir pe gura, simt secretii ingura si in gat.Am senzatie de corp strain in gat uneori.Nu pot sa-mi suflu nasul si uneori stranut repetat de multe ori.Cand ies afara se mai desfunda narile dar la caldura se infunda si le simt umede.Am fost la control ORL si am fost diagnosticat cu rinita alergica hipertrofica.Tratamentul recomandat : doua sprayuri nazale
Vibrocil si Avamis, Aerius pastile.Vad ca multi colegi de forum spun ca poti capata dependenta de la sprayuri, nu stiu daca sa incep acest tratament. As prefera ceva naturist totusi.Ar fi indicat sa merg si la alergolog ?Va multumesc pentru intelegere.
0
06-11-2010, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU cred ca e cazul de alergolog. tratamentul antialergic consta in aerius..si foarte rar se depisteaza cauza adevarata a alergiei si sa fac tratamente corecte. ( cel mai frecvent.. starea alergica depinde de intoxicatia organizmului cu toxine si radicali liberi. !. ajuta mult curele de dezintoxicare si regimul alimentar corect)
Trebuie sa faceti acel tratament indicat cu spreiuri + regim alimentar care evita Euri, coloranti artificiali, condimente, mezeluri..s.a produse comerciale. alimente cat mai naturale.. gatite simplu acasa fara multe adausuri !!!!! daca in 3 saptamani NU aveti rezultata.
trebuie sa gasiti un medic ORL.. care lucreaza cu Radiofrecventa.. sa micsoreze cornetele in volum, si daca e cazul.. ceva interventii usoare pe luieta si pe valul palatin.. contra sforaitului !!!!
0
17-02-2011, ora 19:54
pronto
Nu este medic/terapeut
pronto
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma sfatuiti intr-o problema: am un an incheiat de cand am probleme de respiratie care nu ma lasa sa ma odihnesc, deoarece mi se infunda nasul in pozitie orizontala, de regula. Sau mai exact cand schimb pozitia in care stau cel mai mult- din verticala in orizonatala si invers. Primul diagnostic la un medic ORL a fost deviatie de sept-gresit de alt deoarece pana cand nu am iesit din casa in mod frecvent iarna proaspat spalata pe cap si uscata - cu capul gol, nu am avut nici un fel de probleme. Al doilea a fost rinita cronica hipertrofica, si mi-a zis ca nu se rezolvare definitiv-picaturi nasomex, medrol si flonidan o data pe an, isoprinosine si bronchovaxom pe termen lung, si fara rezultate

Asa incat va rog frumos sa-mi spuneti daca exista o soltutie pt. mine, ca una definitiva nu am aflat care ar fi si vreau sa iau masuri ca sa scap de acest chin-ma trezesc noaptae ca mi se infunda nasul si ma chinui sa ma desfund si uneori ajung si la bixtonim, si in fiecare seara la culcare, ca sa reusesc sa adorm. Mentionez ca nu am dureri de cap, sinusuri, gat sau altceva decat ce am spus.
Va multumesc anticipat! Cu respect!
0
18-02-2011, ora 10:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebue sa nu fie foarte cald in camera ( duce la vazodilatatie si infundarea nasului)
2 cauta pe net.. tehnici respiratorii dupa Buteyco si practica aceste exercitii de respiratie
3 cauta colargol ( se parepara in farmacie ) si folosesti 10 zile.. cate 3 pic la 8 ore culcatpe spate
0
12-03-2011, ora 22:00
costel123
Nu este medic/terapeut
costel123
Sunt din Slobozia, jud.Ialomita, am 45 ani si am facut sinuzita la varsta de 21 ani in armata.Am fost internat la spitalul militar craiova si mi-au facut punctii.I decursul acestor ani am mai facut 4 punctii.Am fost la control ORL pe data de 03.03.2011 si mi-a spus ca am rinosinuzita cronica dandu-mi urmatorul tratamen:Avamys si Aerius si mi-a spus sa revin dupa 7 zile cu radiografie SAF.Rezultatul radiografiei din 4.03.2010 este opacifierea sinusurilor frontale si a sinusului maxilar stang, iar al radiografiei din 10.11.2009 a fost opacifierea sinusurilor frontale si reducerea transpartentei sinusurilor maxilare.Va rog sa imi spuneti ce tratament imi recomandati si ce sa fac.Multumesc frumos!
0
13-03-2011, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sinuzita tratata corect se poate vindeca complet.
Cred ca La Dvs mai este si o rinita sau o deviatie de sept care ingreuneaza vindecarea.
va internati in cliinica ORL.. is rezolvati chirurgical si problememe care duc la recidiva sinuzitei
0
17-03-2011, ora 19:09
costel123
Nu este medic/terapeut
costel123
Buna seara, d-le dr.am fost la inca un control ORL si mi-a spus sa ma interneze ca sa fac punctie.Puteti sa-mi recomandati si alt tratament?Sau trebuie neaparat sa fac operatie sau punctie?Multumesc!
0
17-03-2011, ora 19:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trebuie neaparat
0
26-03-2011, ora 17:54
costel123
Nu este medic/terapeut
costel123
Buna ziua, d-le dr.Acum sunt internat in spital, mi-a facut punctie si ambele punctii mi-au iesit " + - ".Ieri mi-au facut si 2 infiltratii in ceafa.Urmez un tratament injectabil cu antibiotice din sase in sase ore.Aseara am avut dureri groanzice in zona ochilor, in spate si in crestetul capului.Aceste dureri le-am avut si inainte de internare.Ce sfat imi dati?Multumesc pentru intelegere!
0
26-03-2011, ora 18:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie sa faceti radiografie la coloana cervicala ( uneori durerile in zona fetii sunt de acolo)
2 pentru nas trebvuie sa faceti tratament cu Aerosoli sau inhalatii
0
31-03-2011, ora 21:34
O_Florin
Nu este medic/terapeut
O_Florin
Stimate domnule doctor,
Seara la culcare mi se înfundă nara de dedesupt (indiferent pe ce parte adorm), dorm liniştit, nu sforăi, nu am dureri de cap, nu am probleme la efort.
În fiecare seară trebuie să-mi curăţ nările de secretii nazale. Am şi ceva secreţii în gât dar nu în mod deosebit.
Am 40 de ani, nu sufăr de alergii, am tensiune foarte bună, sunt cu analizele la zi şi nu am alte probleme medicale.
Nu am fost la un consult ORL, folosesc Olynth.
Ce mă sfaturi sa fac pentru a pute respira pe amândouă nările în timpul somnului şi a scăpa de secreţiile nazale?
Mulţumesc.
0
01-04-2011, ora 06:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. inhalatii sau aerosoli seara inainte de culcare
2. Tarosin 2 la 8 ore.. pentru a intari peretii vaselor sangvine
3 tre sa renuntati la olint.. dupa cateva administrari el are efectul de paralizie a supra vaselor sangvine si acesta este motivul dilatarii vaselor si infundarii nasului
4 Cautati Colargol sau Protargol ( se prepara in farmacie ) cate 3 pic la8 ore.. 10 zile
5 aromoterapie in camera cu ulieuri volatile( eucalipt, lamaie..s.a)
0
01-04-2011, ora 13:13
MGETA
Nu este medic/terapeut
MGETA
Buna ziua,
de un an de zile am mari probleme cu urechile, in special urechea dreapata, dureri ascutite in ureche, iar seara cand ma pun in pat se aud fosnete.
Iar sub mandibula pe partea dreapta a gatului sunt umflata.Mentionez ca in luna noiembrie am facut un implant dentar
pe partea dreapta. La ultimul control ORL mi s-a pus diagnosticul de deviatie de sept, artroza tempo mandibulara, rinita hipertrofica cronica, otita catarala cu canal auditiv infundat ( de la ultimul zbor cu avionul). De asemenea si un reflux esofagian. La ultima radiografie dentara nu s-a constata probleme datorita implantului. Momentant fac doar tratament cu laser. Ma puteti ajuta cu un alt tratament.
MULTUMESC ANTICIPAT!
0
03-04-2011, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consult la Maxilko facial pentru a vedea daca nu este subluxata articulatia temporomandibulara pe dreapta
( se intampla cand o llucrare dentara este asazata incorect, si se modifica muscatura)
2 Aerius 1 tab seara
3 nasul desfundat cu vibrocil, pe partea dr.
4 regim alimentar strict pentru reflux fara acru, acidulate si citrice
5 urechea incalzita bine in interior cu aer cald de la uscatorull de par
6 ecografie cervicala.. sa vedeti structura acestei imflaturi de pe dreapta
0
03-04-2011, ora 14:00
MGETA
Nu este medic/terapeut
MGETA
multumesc frumos pentru ajutor, daca nu o scot la capat aici in braila o sa va deranjez la pascani!!!
O ZI MINUNATA SA AVETI!
Adaugă un comentariu / răspuns
203 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.