Rinita cronica hipertrofica?

15-05-2013
suzana83
Nu este medic/terapeut
suzana83
Cautand pe internet, am gasit acest tip de rinita, care corespunde mai mult cu simptomele pe care le am.
De cand ma stiu aveam intotdeauna nasul putin infundat si cand ma puneam pe partea dreapta, se desfunda, in schimb pe partea stanga culcata, se infunda...dar nu era ceva foarte grav. De 8 luni sunt in spania, madrid si imediat cum am ajuns, a inceput sa-mi curga nasul si sa stranut foarte des. A devenit tot mai grav si de 3 luni mi-am luat un spray nasal pe baza de clorhidrat de oximetazolina. Inca imi pun la noapte, altfel nu pot respira deloc. De cateva zile a devenit si mai rau. Mi se infunda total nasul si cand ma culc pe partea dreapta. Simt ca am ceva umflat acolo care probabil se extinde pana la urechea dreapta, pentru ca gaura din ureche este putin mai ingusta. Cand ma intorc pe partea stanga, simt ca trece si pe partea cealalta infundand total nasul. Nu am mucozitate purulenta, e mai mult apoasa. Ma obosesc foarte repede, ma doare capul si uneori simt o intepatura la inima(de doi ani), atat de puternica, ca nu pot respira pana nu trece durerea. Am luat la inceput pastile pentru alergie, loratadina, dar nu m-a ajutat, de cateva zile am luat un spray nazal, homeopatic, Euphorbium, nu ma ajuta deloc. Ma tem ca nu va trece cu un simplu tratament de pastile si picaturi...
1 comentarii
0
15-05-2013, ora 14:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred c a este o deviatie de sept.. care a provocat aceasta rinita
tratamentul este corect numai la un medc ORL.. care vede nasul
si o sa afli daca are rost sa faci tratament sau e cazul de interventie chirurgicala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: