Rinita cronica

223 comentarii 1 2 ..... 4567 8 Înainte ›
0
21-06-2012, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta o farmacie care prepara Colargol sau Protargol.
faci tratament 10 zile cu aceste picaturi in nas
0
28-06-2012, ora 22:04
dukuletz
Nu este medic/terapeut
dukuletz
Buna seara domnul doctor.

Am fost operat pentru corectarea unei deviatie de sept mare si scoaterea polipilor, care au fost in zona unde se termina nasul. Inainte de operatie nu prea puteam sa respir aproape deloc si am avut probleme cu sangerari nazale. Dupa operatie totul este bine si acum pot sa respir perfect cand nasul este curat.
Pe langa aceste 2 probleme am avut si o rinita. Nu stiu sigur din ce motiv, dr-ul care m-a operat a decis sa nu reduca si cornetul pe nara stanga, opus deviatiei care era inflamat.

Acum dupa aproape 2 luni am iar probleme cu nasul. Cornetul din partea stanga este tot inflamat, dimineata cand ma trezesc, imi curge din nas o secretie apoasa si transparenta care ajunge si in gat. Secretia este in special pe partea stanga unde este si cornetul inflamat. Simt o mica mancarime in interiorul nasului si cred din cauza aceasta imi curge nasul. In plus daca stau intr-un mediu poluat, imi curge nasul si mai tare.
In rest, pot sa respir. Nu se infunda nasul de tot.

Ceea ce vreau sa va intreb este daca pot sa incerc tratamentul cu Colargol sau Protargol? Credeti ca ma va ajuta? Avand in vederea ca nu am nasul infundat si singura problema deranjanta este secretia. Este vreo problema daca am fost operat?
Mentionez ca uneori cand curat nasul cu betisori pentru ureche, mai gasesc uneori foarte putin sange pe septul.

Va multumesc!
0
01-07-2012, ora 23:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate face tot din ce am scris ca si tratament local, inhalati, spalaturi nazale, aromoterapie, tratament cu colargol
0
02-07-2012, ora 17:18
dukuletz
Nu este medic/terapeut
dukuletz
Va multumesc pentru raspunsul.

Am gasit doar Colargol de 1%. Este de ajuns? Pot sa pun picaturi mai mult de 3 ori pe zi ca sa compensez diferenta de concentratia? Sau este ok si de 3 ori la 8 ore?
0
02-07-2012, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e suficient 3 pic la 8 ore
0
03-07-2012, ora 13:17
dukuletz
Nu este medic/terapeut
dukuletz
Ok, o sa urmez tratamentul pe care ati recomandat si revin. Sper sa scap de problema aceasta suparatoare.

Ca tratament intern puteti sa-mi recomadati ceva? Imi curge nasul foarte rau dimineata cand ma trezesc, abia dupa cam o ora revine la normal si nasul este uscat.
0
05-02-2013, ora 11:43
benche68
Nu este medic/terapeut
benche68
Domnule Doctor, revin dupa o perioada de un an cu aceleasi probleme cu respiratia. In anul 2002 am fost operat de deviatie de sept la cluj. respiram foarte greu si mi se infunda narile, gatul era uscat tot timpul si respiram numai pe gura, Adesea aveam probleme cu dureri in gat amigdalita cronica,. Dupa ce m-am operat am primit ceva tratament aerius parca, ceva antibiotice, si am facut aerosoli. Dupa o perioada aproximativ 2 saptamani am respirat foarte bine in jurul unui an de zile.Am trecut iarasi pe la medic care ma diagnosticat cu rinita cronica dupa care am primit ceva tratament cu aerosoli si ceva pastile.Am simtit o ameliorare atat cat am efectuat tratamentul dupa care aceleasi simtome de nas uscat, dureri de cap, , respiratie numai pe gura, rana in nas, , sforait groaznic etc. In anul 2010 v-am contactat si am urmat sfatul dv si am facut tratament cu colargol si ceva aerosoli.10 zile dupa care am repetat dupa o pauza de zece zile, si nu am simtit nici un efect decat pe moment, dupa care m-ati sfatuit sa merg la orl sa vad daca nu am probleme cu cornetele sau alceva. La control am intrebat ce probleme sunt si mi sa spus ca nu am fost curatat bine la prima operatie si ca ar mai fi necesara o interventie pirin care se va rezolva problema.Am facut in marie 2011 interventia dupa care am primit tratament vitamina A uleioasa, nazomer, avamis. totul a fost perfect sub tratament iar dupa intreruperea lui, au revent aceleasi simptome, respiratie pe gura, nas infundat si uscat uneori cu rana cand suflu nasul, simt ca nu ma satur de aer cand incerc sa respir pe nas, iar noatpea nu mai dorm decat in reprize.Nu mai stiu ce sa fac am incercat totul am facut doua operatii si tot felul de tratamente, dati-mi va rog un sfat, pot sa respir numai cu nazomer apa de mare care am inteles ca nu creaza dependenta,
0
05-02-2013, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o Radiografie SAF..si atasezi rezultatul pe adresa mea personala pe hotmail.
citeste toate sfaturile..cum s efac inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie..s.a
0
11-07-2013, ora 19:45
Gigabyte
Nu este medic/terapeut
Gigabyte
Buna ziua domnule Doctor,
In anul 2011 am fost Bucuresti la spitalul 'Prof. Dr. Dorin Hociota' deoarece aveam probleme cu nasul, respiram foarte greu si pe o singura nara, alternativ. In trecut am avut o problema, m-am lovit rau la nas, si am reusit sa-l stramb. Am stat si m-am gandit ca este o posibilitate ca obstructia nazala sa se datoreze acelui accident, asa ca am fost la spitalul mentionat mai sus. Acolo mi s-a spus ca am
1. Septul nazal deviat, 2. Rinita cronica, 3. Alte boli ale cailor respiratorii superioare specificate, 4. Diformitate dobandita a nasului.
In acel moment, domnul doctor m-a sfatutit ca ar fi bine sa imi indrepte nasul, sa-mi scurteze cornetele(daca m-am exprimat corect), si sa mai faca alte lucruri pe care eu nu le-am inteles pentru ca sunt termeni de specialitate; Pe biletul de iesire din spital s-a specificat: obstructie nazala cronica bilaterala, predominant stanga, rinoree posterioara persistenta, senzatie de presiune la nivelul fetei(predominant stanga).
S-a decis interventia chirurgicala sub AG-IOT si control endoscopic cu tija de 0 grade, se practica meatotomie medie stanga, rezectie repozitie septala, mucotomie CNI bilateral, montare autogrefon cartilaginos labiocolumelar, rezectie gibozitate dorsum nasi.
Operatia a decurs foarte bine, iar la o luna de la operatie, dupa ce am scapat de mesele acelea si de crustele de sange si nu numai, am respirat pentru aproape 1 an jumatate incredibil de bine. Dar pe urma, usor usor au inceput sa apara niste cruste subtirele, pe care la inceput le eliminam foarte usor. Cu timpul acestea erau din ce in ce mai groase si mai greu de eliminat, pana in momentul in care, desi ma fortam foarte tare sa suflu nasu sa le elimin, erau cumva blocate inauntru, trepidand. Am folosit Nazomer forte, ulei de ucalipt, vitamina A si cu toate acestea problema s-a agravat, au inceput crustele sa se aseze pe peretii interiori, incet incet limitand cantitatea de aer pe care o puteam inspira o data. As vrea sa stiu daca se poate scapa de aceste cruste in vre-un fel, fara sa fie nevoie de interventie chirurgicala din nou...si ce as putea sa fac pentru a limita simptomele, si ce anume pot folosi in siguranta pentru igiena nasului.
Va multumesc pentru timpul acordat, toate cele bune.
0
15-07-2013, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 in acest caz. e nevoie sa vada nasul.. medicul care a operat
trebuei exclusa posibilitatea formarii a sinechiilor postoperator
2 crustele ar trebui sa cedeze usor la inhalatii cu ceai cald de musetel, spalaturi nazale cu acelas ceai..si aplicarea de picaturi uleioase( pinosol, vit A.s.a)
0
07-09-2013, ora 02:42
analia-adela
Nu este medic/terapeut
analia-adela
buna seara am varsata de 28 ani si de 5 ani am rinita alergica care se manifesta la temperaturi reci dar de vreo 2 ani simtomele sau agravat si sunt permanente aproape nas infundat pierderea mirosului si aromelor uneori mancarime urechilor si gatului si lacrimarea ochilor mi sa recomandat de medic un medic orl aerius claritine nici o ameliorare ma ajuta doar bixtonim si muconasal care le iau alternativ ce asi putea lua ?credeti ca mar ajuta si pe mine inhalatii cu inhalant si colargol?
0
07-09-2013, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe form gasesti... cum trebuie sa schimbi regimul alimentar
tre sa faci toate tratamentele locale descrise aici
daca nu o sa ajute... se pot reduce cornetele in volum cu radiofrecventa
0
08-09-2013, ora 23:53
analia-adela
Nu este medic/terapeut
analia-adela
va multumesc mult pentru sfat dar asi mai avea totusi o intrebare am observat ca rinita e de mai multe tipuri mie mi sa spus la consultatie ca asi avea rinita alergica dar asi dori totusi sa stiu si parerea dumneavoastra avand in vedere simptomele care le-am descris mai sus si multumesc inca o data pentru sfaturi
0
15-10-2013, ora 09:36
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Buna ziua dl. dr. Fluierariu.
Baietelul nostru de 3 ani si 1 luna a fost diagnosticat de medicul ORL cu rinita cu mucozitati (de vreo cateva luni ne chinuim sa tratam acesti mucisori din gat, el nu ia deloc medicamente amare sau siropele si l-am tratat prin aerosoli cu ser, acc, prospan, ventoline, la recomandarea medicului pediatru). Acum de cand a inceput gradinita nu i-au mai trecut chiar deloc.
Medicul orlist ne-a prescris urmatorul tratament : 1fiola gentamicina, 1 fiola dexa, ser 20ml, bixtonim 5pic. timp de 14 zile
seara, iar intern, pe gurita, aerius sirop, sinupret, vibrocil si ciplox picaturi in nas. Este evident ca acestea din urma, pe
gurita, o sa i le administram greu, incomplet sau deloc.
In afara de asta, problema noastra mai e gentamicina, despre care stim ca se administreaza in infectii severe, si noi nu am vrea sa-i slabim sistemul imunitar cu gentamicina, avand in vedere ca el merge si la gradinita intre copii. Va rugam daca ati putea sa ne recomandati altceva prin aerosoli pt acesti mucisori, ceva pt imunitate tot prin aerosoli. sau/si ceaiuri.
ORListul a mai spus ca nu este recomandat sa-i tragem mucisorii cu batista bebelusului pt ca irita mucoasa nasului
si provoaca mai multe secretii, dar el nu sufla nasucul si are destui mucisori.
Mentionez ca medicul orlist nu a inteles probl.baietelului nostru cu incapacitatea lui de a lua medicamentele pe gurita.
Va multumim.
15/10.2013.
0
15-10-2013, ora 11:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratamentul..dupa parerea mea este corect. ca si tratament local gentamicina se administreaza si are efecte benefice
imunitate ase afecteaza cand este injectabil pe termen lung si provoaca o disbacterioza intestinala.. acolo e problema cu imunitatea organismului
cat priveste tratamentul pe gurita..copii pot fi tinuti si administrat siropul cu seringa.. nu se intmampla nimic daca plange putin
asa fara tratament pe gura.. cred ca o sa se ajunga la inteventii chirurgicale pentru polipi..
secretiile care stagneaza acolo duc la hipertrofia polipilor
cred ca secretiileTREBUIE aspirate cat mai des..si administrat colargol pe nasul curat 10 ziel pe luna
Citii pe google.. Tot despre produse alimentare Producatoare de MUCUS..si excludeti aceste alimente din regimul copilului
0
16-10-2013, ora 09:03
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Multumim pt.raspuns dl doctor Flueraru.
As dori sa va mai intreb daca nu este totusi foarte lunga perioada de 14 zile cu aerosoli la un baietel de 3 ani. Deci pentru un
tratament de 5 zile avem urmatoarele medicamente seara in aerosol : 1 fiola gentamicina, 1 fiola dexa, 20ml ser, bixtonim 5 pic (din toate acestea am facut o solutie si ii punem 5 ml in fiecare seara in aparat) dupa aceste 5 zile urmand sa facem alta
solutie pt urmatoarele 5 zile si alta pt. cele 4 zile ramase din tratament.
Va mai intrebasem in postul de ieri daca recomandati ceva pt imunitate la copii in aerosoli, noi am auzit de la alti parinti de
IRS 19 solutie pt nebulizator sau ribomunil pliculete.
Multumim din suflet pt.timpul acordat.
0
16-10-2013, ora 23:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
irs 19 este bun...este un sprey..nu se pjne in aparat
in rest, echinacee insirop..si alimentatia corecta cu mukte legume si fructe
aerosoli se piate face nelimitat...depinde cu ce
cu antibiotic 5_7_10 zile
cu ceaiuri si solutii naturiste _ pana la vindecare
0
19-12-2013, ora 20:42
ManeaB
Nu este medic/terapeut
ManeaB
buna seara! De 5 ani lucrez in mediul toxic si dupa 2 ani de munca am inceput sa stranut foarte des, sa am mancarimi de urechi si nas.Am fost la alergologie anul trecut, testele mi-ai iesit negativ si ca diagnostic mi-a scris rinita cronica, mi-a prescris aerius, marimer, nasonex, parasinus.Am luat acest tratament si m-am simtit mai bine.Acum de vreo jumatate de an numai am miros, gust si cam in ultimile 2 sapt nasul infundat in permanenta, am folosit olinth zilnic.Intr-un final m-am hotarat sa ma duc si la un control ORL.Aici am aflat ce inseamna aceasta rinita cronica pe care o am si care trebuie operata.Deocamdata doamna doctor mi-a dat avamys, sinupret, Rhinoil si milgama n.Urmeaza sa fac dupa sarbatori o radiografie la sinusuri si un set de analize.Astazi e prima zi de tratament numai ca nu pot sa respir deloc si nu stiu ce anume sa iau sa-mi desfunde mai repede nasul sa ma pot odihnii. Mi s-a spus sa numai folosesc olinth sau alte picaturi cum ar fi bixtonimul sau vibrocil.Astept raspuns. Va multumesc!
0
21-12-2013, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. persoanele care luceraza in mediul toxic.. tre sa aiba grija sa nu mia introduca in corp si toxine alimentare
nu se mananca nimic cu euri, nimic din magazin procesat.. totul natural..si se fac Cure de Detoxifiere cu ceaiuri practic permanent sau cate 3 saptamani lunar
2 din punct de vedere ORL.. nasul se desfunda numai prin aerosoli cu aceleasi preparate vazoconstrictoare / ser efedrinat, bixtonim.
in nas se pun picaturi Pinosol, ...
1
23-12-2013, ora 00:28
analia-adela
Nu este medic/terapeut
analia-adela
buna manea sa sti ca si eu am fost in aceeiasi situatie ca tine cu nas infundat in permanenta si mancarimi de urechi si gat dar acum sunt mai bine dupa sf medicului valeriu si anume am facut o detoxifiere cu ceaiuri de musetel macese si matase de porumb fac intai inhalatii si dupa il consum vreau sa spun ca numai dupa trei reprize deja aveam miros si gust si nasul mi sa desfundat si repet decate ori e nevoie incearca
0
07-01-2014, ora 10:02
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Pt.dl dr Fluerariu
Baietelul nostru de 3 ani si 3 luni, dupa o tuse seaca de aprox 3 saptamani (noaptea) a fost diagnosticat de medicul pediatru
cu rinoadenofaringita+conjunctivita nu stiu daca e den.corecta. Mentionez ca i-am dat la sfatul medicului pediatru, acum 2 saptamani, 5 seri cate 3ml de paxeladine, dar tusea a reaparut si nasul a ramas la fel de infundat, plus ca sforaie noaptea dupa accesul de tuse care dureaza circa 1 h.
In aceste 3 sapt. nu am avut cum sa consultam medicul decat o data prin tel pt ca tusea a aparut cu cateva zile inainte de sarbatori si la urgenta nu am vrut sa mergem, acolo primul tratament recomandat fiin antibioticul. Noi noaptea pt tuse
i-am mai dat ceai de salcam si tei cu un pic de miere, a mai supt si cate un travisil, dar somnul lui este chinuitor.
Medicul pediatru la care am fost acum ne-a recomandat paxeladine, aerosoli cu ser si acc, vigantol, osteocare si ceclor 3ml
de 3 ori/zi, daca tusea nu cedeaza.
Am dori sa stim dl dr. daca mai recomandati si altceva in aerosoli pt aceasta tuse seaca si chinuitoare si ce sa facem pt
a evita antibioticul.
Va multumim.
0
07-01-2014, ora 11:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie stabilita cauza tusei
1 daca este din cauza polipilor so secretiilor din rinofaringe.. se face tot ce am mai scris pe forum
inhalatii, aerosoli, salinoterapie, spalaturi nazale, aspiratii secretii si tratament cu colargol
2 daca tusea este din plamani.. si este Uscata.. NU ajuta ACC.. el este pentru secretii vascoase
se face aerosoli cu Bromhexin picaturi
3 daca tusea este numai noaptea inclin sa cred ca este Iritativa din cauza REfluxului gastric in pozitia orizontala is aici e cu totul alt tratament
se schimba modul de alimentatie..se exclud toate produsele citrice, sucuri si tot ce este acru
0
07-01-2014, ora 13:45
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Multumim pt.raspuns dl doctor!
Medicul pediatru l-a ascultat ieri la plamani si a spus ca este ok si ca tusea ar fi de la viroza respiratorie.
Baiatul de fel nu bea suc de citrice, nu ii plac, mai mananca in schimb mar, banana, iar ca feluri de mancare orez cu spanac sau carne, paste cu lapte, paste cu spanac, fulgi de ovaz fiert amestecat cu iaurt si cereale ce-i drept din comert, supe de carne cu galuste de gris, mar cu biscuite, mamaliguta cu branza, pui la cuptor cam astea. Nu stiu daca aceste mancaruri ii
pot provoca mucus in exces, poate ne recomandati dvs altceva sau ne spuneti care din ele nu sunt ok.
Referitor la aerosoli am vazut ca mai recomandati ceai de musetel, noi avem aparat cu ultrasunete, cati ml ceai de
musetel se pun la o sedinta in acel capacel? Si bromhexin cate picaturi putem pune la o sedinta?
Va multumim inca o data pt rapsunsurile dvs care vin in timp util si la obiect.
0
07-01-2014, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca alimentatie.. avet grija ca SEara.. inainte de culcare sa nu fie nimic acru..si nu Fructe dupa cina
in aparat de aerosoli se pun 10 pic de bromhexin si ceai cal d 2-3 ml.. cat permite recipientul
0
08-01-2014, ora 15:09
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Multumesc din nou pt raspuns dl.dr.Fluerariu.
Cate zile sa mergem cu aerosoli si cate sedinte pe zi? Medicul pediatru tocmai ne-a recomandat prin tel, daca tot tuseste
baiatul noaptea, sa punem in aerosol si 1 ml de dexa sau sa-i dam de 2 ori pe zi 5 ml de nurofen ca si antiinflamator, si cate
jumatate de pastila de sumetrolim de 2 ori pe zi/5 zile.
Va dorim un an nou bun si multa sanatate!
0
10-02-2014, ora 12:10
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Pt.dl dr Fluerariu

Dl dr. sunt o mamica din Bacau, v-am mai scris despre baietelul meu in decembrie si ianuarie cand tusea noaptea. I-am
facut aerosoli cu prospan 5 zile, i'am dat si niste granule homeopate pt drenare orl, si, de mai mult de 2 saptamani nu mai
tuseste noaptea, dar are multi mucisori galben verzui cand sufla nasul. Noaptea respira bine, cateodata ziua mai tuseste
un pic, dar tuse plina. Nu a facut febra si nu are nici un alt simptom, si nici nu a fost dus in colectivitate. Nu stim de ce
nu se opresc acesti muci, deci nu-i curg, dar are multi cand sufla nasul, ne asteptam totusi ca de atat timp sa i se opreasca.
Va rog frumos dati-ne un sfat, noi vrem din nou sa mergem zilele acestea la un medic, dar ne gandim daca sa mergem la
medicul lui pediatru sau sa mergem direct la orl. Mentionez ca de vreo 4 zile ii pun si colargol in nas cate o pic dimineata si
seara. Multumesc.
0
10-02-2014, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru acele secretii din nas.. trebuei pentru un timp sa renuntati la tate alimentele producatpare de MUCUS ( gasiti pe google)
2 aerosoli se face cu Fluimucil 1 fiola si 3 pic de ser. efedrinat.. dupa se aspira nasul si se administreaza colargolul
3.picaturi de sinupret d e baut la 8 ore
0
12-02-2014, ora 17:37
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Multumim pt.raspuns dl.dr.Fluerariu.
0
27-12-2014, ora 15:55
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Buna ziua dl.doctor Fluerariu
Sunt o mamica din Bacau, v-am mai scris si alta data, baietelul meu de 4 ani si 3 luni are de cateva saptamani mucisori verzi - nu am fost la medic, i-am dat o saptamana extract de coacaz negru si carpen si i-am facut 3 zile dimineata si seara aerosoli cu o solutie care continea antibiotic.Dupa terminarea celor 3 zile de aerosoli, la 2 zile, muscisorii s-au inverzit si s-au inmultit din nou. Ce ne sfatuiti? Multumesc.
0
28-12-2014, ora 18:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
RASPUNSU DE MAI SUS..DIN 10 februarie 2014
este complet si o sa ajute sigur
Adaugă un comentariu / răspuns
223 comentarii 1 2 ..... 4567 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.