Rinita cronica

09-04-2008
underworld_na_hanyate
Nu este medic/terapeut
underworld_na_hanyate
Buna ziua. Acum cateva luni de zile am fost diagnosticata cu rinita si faringita cronica si am fost sfatuita sa ma operez de deviatie de sept. Pana acum nu am avut probleme cu nasul, de la sfarsitul anului trecut a inceput sa mi se infunde, sa ma usture (mai ales cand stau culcata) si sa nu pot sa respir la fel de bine ca inainte. Eu nu as vrea sa ma operez din prima, as vrea sa urmez un tratament, sa vad daca da rezultat, si apoi ca masura de urgenta si ca ultima solutie, sa recurg la interventie chirurgicala. Problema este ca respectivul doctor nu mi-a dat nici un tratament. Am trait atatia ani cu deviatia de sept, fara nici o problema, fara sa stiu macar. Nu exista vreo posibilitate sa-mi tratez rinita si sa nu ajung la operatie?Daca m-ati putea sfatui ce tratament sa urmez v-as fi recunoscatoare...
223 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›
0
10-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
De unde esti?
Nu ai posibilitatea sa te vada un alt ORL..ist?
Nu cred ca un tratament indicat asa fara sa vad nasul si faringele ar rezolva in totalitate problema!
0
10-04-2008, ora 00:00
underworld_na_hanyate
Nu este medic/terapeut
underworld_na_hanyate
Va multumesc pentru raspuns. In cele din urma mi-am facut o programare la un alt medic Orl ist - mi s-a inrautatit situatia peste noapte si desi am luat niste medicamente de la farmacie pentru gat si nas nu ma simt deloc bine. Eu sunt din Bucuresti. Stiti macar un doctor de nadejde aici, in Bucuresti?Nu am mai avut niciodata astfel de probleme si nu stiu unde ar fi mai bine sa ma indrept.
1
11-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Banuesc ca ai o inflamatie acuta..si la urmatorul consult o sa ai un rezultat si un tratament !
Cauta pe google..dr.Mocanu
0
17-04-2008, ora 00:00
underworld_na_hanyate
Nu este medic/terapeut
underworld_na_hanyate
Am revenit. Am fost la doctor si diagnosticul suna cam asa: am fost diagnosticata cu herpangina (inca mai sunt pe tratament dar ma simt foarte bine), deviatie de sept, faringe congestiv (faringita acuta), rinita cronica - alergica. Am facut si o radiografie pt sinusuri dar se pare ca din fericire nu am sinuzita. In continuare insa nimeni nu-mi da tratament pt rinita - cea care ma deranjeaza de fapt cel mai mult. Am fost la farmacie si mi s-a recomandat Muconasal, iar doctorul mi-a spus ca as putea incerca Vibrocil. Care dintre cele 2 e mai bun?Altceva in afara de picaturi (care din cate stiam dau dependenta si nu fac decat sa-mi desfunde nasul pe moment) nu exista pt tratamentul rinitei?Astept raspunsul d-voastra. Va multumesc
0
17-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara!
Ba DA exista tratament pentru rinita care nu da dependenta.
1. din farmacie luati INHALANT..se pun pana in 10 picaturi la 1 litru de ceai de musetel si se fac inhalatii!
2. La o farmacie care prepara medicamente...comandati...COLARGOL sau PROTARGOL..de 3%
(sunt pe baza de argint, au efect de cauterizare chimica a mucoasei)
se administreaza cate 3-4 picaturi la 8 ore...obligatoriu in pozitie culcat pe spate.10 zile.
Astept rezultatul!
0
17-04-2008, ora 00:00
underworld_na_hanyate
Nu este medic/terapeut
underworld_na_hanyate
Buna seara
Va multumesc mult pt ajutor. Maine ma voi duce la farmacie sa caut medicamentele si voi incepe tratamentul cat de curand posibil. Va voi tine la curent cu eventualele progrese.
O seara cat mai placuta
0
10-05-2008, ora 00:00
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
buna ziua, am o rinita de aproape 1an de zile nu mai stiu ce sa fac, , , , am luat tot felul de antihistaminice dar isi fac efectul cit le iau dupa aceea incepe iarasi sa mi curga nasul dar cel mai rau ma maninca.Apoi am facut si o ciuperca pe limba crd ca si in git am o senzatie ciudata rau am facut badijonari da la farmacie cu vit. A si inca ceva dat de medic dar nu ma ajutat de loc, , acum iau nistatina dar si Flonidan pentru rinita sint disperata nu stiu ce sa mai iau.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un tratament.
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pt. Ecaterina!
Din cele descrise. reese ca aveti o rinita alergica, Ati facut un consult la Alergolog?
Problema cu candidoza bucala este mai complexa, nu vd legatura directa cu rinita alergica, dar o candidoza bucla vorbeste despre un organizm slabit, obosit, cu putere de rezistenta scazuta...si posibil u o problema gastrica cronica(aciditate marita, reflux gastroesofagian)
Nu exista un trtament minune pentru candidoza.
Regimul alimentar este foarte important, un tratament local, badijonajul + OSIDENTA...o apa de gura folosita des!
Tratamentul afectiunilor cronice, GINSENG si ECHINACEE pentru tonificarea organizmului.
Dupa ce aveti un rezultat de la gastrolog si alergolog...lucrurile o sa devina mai clare !
0
12-05-2008, ora 00:00
underworld_na_hanyate
Nu este medic/terapeut
underworld_na_hanyate
Buna ziua. Am revenit.. Am urmat tratamentul d-voastra si ma simt mult mai bine. Imi mai simt nasul infundat putin dar oricum acum pot sa respir. Mi s-a dat de la farmacie Protargol 1% (nu faceau decat la aceasta concentratie) si l-am folosit de 3 ori pe zi timp de 10 zile. Tinand cont ca ma simt mult mai bine dar totusi mai am o sensibilitate, credeti ca ar trebui sa mai incerc cu Protargol inca 10 zile (n-am mai luat de aproximativ o saptamana) sau nu este recomandat mai mult de un anumit numar de zile? Oricum, va multumesc foarte mult pentru tratament. M-a ajutat foarte mult.
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, dupa o pauza de 10 zile..se poate de mai facut un tratament!
Are un efect de cauterizare chimica...si nu da dependenta!
Succes
0
10-01-2009, ora 23:23
puienaru patricia
Nu este medic/terapeut
puienaru patricia
buna!!! in 1991 la un consult orl am fost identificat cu ozena.facand sport de performanta (fotbal)mi-a fost foarte greu.vreau sa spun ca nasu mirosea ingrozitor(a caine mort) in 1994 am fost operat, la spitalul militar CRAIOVA.mi-au fost implantate niste bastonase din material acrilic.dar in decurs de un an mi-au cazut una cate una.De atunci ma tot chinui cu aceasta CHINUITOARE OZENA.De aproximativ 4luni iau tinctura de propolis 30 picaturi de 3 ori pe zii, am observat ca im-i inmoaie mucoasa, si ma simt cit de cit mai bine.VA ROG CE POT SA FAC SA SCAP DE ACEASTA NENOROCITA PROBLEMA ?...VA MULTUMESC
0
11-01-2009, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Patricia.
Ozena. intradevar esti o patologie foarte chinuitoare.
Tratamentul trebue sa fie foarte insistent si permanent.
Ca si tratament general... poti continua cu propolis.. daupa ce termini incepi cu Ginseng.. 2 pe zi cam 3 saptamani. +Vit A dr. 2 pe zi.
ca si tratament local.. trebue sa faci inhalatii cu ciai de musetel ( la un pahar de 200ml). adaugi 4-5 pic de INHALANT.. acoperi paharul cu o palnie.. si prin orificiul cel mic.. faci inhalatii direct pe nas.
peste cateva minute. cand se raceste ciaiul.. ei o seringa.. si faci spalaturi nazale cu acel ciai.
Dupa care.. in pozitie culcat pe spate.. aplici in nas picaturi de Ulei de Catina.
asta tre sa faci de fiecare data cand simti nevoia sa inlaturi crustele din nas.
o sa fie mult mai bine.
0
15-06-2009, ora 14:03
MUTU OTILIA
Nu este medic/terapeut
MUTU OTILIA
BUNA ZIUA!!DE LA VARSTA DE 7 ANI AM FOST DIAGNOSTICATA CU RINITA ACUTA(OZENA)...AM FOST INTERNATA PERIODIC ILA MEDICUL BURUIANA DE LA SPITALUL MARIE CURIE IAR DANSUL MIA PRESCRIS UN TRATAMENT CU AMOXICILINA, MESE CARE MI-AU FOST INTRODUSE IN NAS IAR ACESTEA STIMULAU INFECTIA NAZALA FACUND-O SA IASA AFARA...MENTIONEZ CA DE 1 AAN NU AM MAI URMAT NICI UN TRATAMENT DOAR MI-AM ADMINISTRATPICATURI DE VITAMINA A ULEIOASA...TOTUSI AS VREA SA STIU CE ANUME M-AR PUTEA FACE SA MA SIMT MAI BINE..DACA AS MERGE DE EX LA MARE, LA MUNTE, LA SALINA, CREDETI CA SAREA SI AERUL CURAT M-AR PUEA AJUTA SA MA SIMT MAI BINE.MOMENTAN SIMT DURERI FF MARI A OASELOR..SOMNOLENTA SI CUM DEPUN MAI MULT EFORT OBOSESC FF MULT..ACEASTA BOALA MI-AU SPUS MEDICII CA A FOST MOSTENITA GENETIC DE LA TATAL MEU...AMANDOI AVAND ACEEASI STRUCTURA A MUCOASEI NASULUI..VA MULTUMESC!!!
1
15-06-2009, ora 15:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca aerul de munte si salina.. sunt mai bine venite decat marea si soarele arzator!
Polen dimineata 1 lingurita cu miere de albini.. 2-3 luni.!
2
15-06-2009, ora 17:25
MUTU OTILIA
Nu este medic/terapeut
MUTU OTILIA
VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL DNU DOCTOR VOI FACE CUM MI-ATI SPUS DVS VA CONTACTEZ PESTE 3 LUNI SA VA SPUN CUM MA SIMT
0
19-01-2010, ora 09:23
timi4
Nu este medic/terapeut
timi4
Buna ziua !
Am probleme cu nasul(nu pot sa respir decat pe o nara), gatul ma doare foarte tare iar urechile parca sunt infundate.Secretia nazala nu se coaguleaza.Am fost la doctor.se pare ca am o deviatie de sept dar acum mi-a dat tratament si voi face aerosol.
Mentionez ca folosesc OLYNTH in fiecare seara pt a putea respira pe amandoua nari la fel de bine ca sa ma pot odihni.
Ce mi-ati recomanda ?
0
19-01-2010, ora 15:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa terminitratamentul pentru starea acuta care o ai..
si peste 3 saptamani sa mergi sa te operezi de deviatie de sept!
0
19-01-2010, ora 16:34
timi4
Nu este medic/terapeut
timi4
este grea operatia, se poate face cu laser ?
0
19-01-2010, ora 16:38
timi4
Nu este medic/terapeut
timi4
doctorul de familie mi-a dat diagnosticul de rinita cronica impreuna cu deviatia de sept !
0
20-01-2010, ora 10:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. ?????
si cu ce sa uitat doctorul de familie in nas ?????
0
20-01-2010, ora 11:11
timi4
Nu este medic/terapeut
timi4
ca si orelistul cu acel instrument...(avea o trusa) dar ma ascultat la plamani si a zis ca nu am nimic la plamani.
0
20-01-2010, ora 11:12
timi4
Nu este medic/terapeut
timi4
am facut aseara aerosol si am dat azi dimineata dopuri de secretii galbene...simteam cu ieseau din urechi si de la frunte parca ma simteam mai liber si puteam respira.
0
21-01-2010, ora 08:58
timi4
Nu este medic/terapeut
timi4
ce efect va avea aerosolul ?(il fac la orlist)
0
22-01-2010, ora 18:52
magda_tgv
Nu este medic/terapeut
magda_tgv
Buna ziua.De cateva zile am gatul uscat si urechile infundate(ca sa le desfund inghit).Am cruste nazale. Mentionez ca aceste simptome le-am mai avut acum 2 ani, iar medicul orl-ist mi-a spus ca am o rinita alergica.Si muschii gatului mi s-au contractat de frica si ma dor(am avut acea senzatie de nod in gat si m-am speriat )Lucrez in invatamant si doctorita orl-ista mi-a spus ca praful de creta si faptul ca vb foarte mult a condus catre aceste senzatii.Mi-a prescris acum 2 ani nostamine, tantum solutie pt gargara, citrolin, midocalm si flamexin.Si sa fiu mai relaxata.Ce sa fac acum cu gatul uscat si urechile infundate?Trebuie sa recunosc faptul ca nu ma hidratez corespunzator.Va multumesc anticipat.
0
23-01-2010, ora 12:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la jumatate din intrebare ati raspuns deja !
1. va hidratati corespunzator cu apa plata si ceaiuri
2 gargara cat mai des cu ceaiuri de salvie sau musetel
3. Vit A uleioasa in nas 4 pic din 4 in 4 ore
4. Vit A dr. 2 pe zi
5.Inhalatii cu ceai de musetel + 5 pic de Inhalant.. si dupa inhalatii cu acel ceai.. faceti spalaturi nazale !
6. tineti la buzunar ( tic-tac.. sau voseptol.. si cand simtiti mucoasa uscata.. luati o pastila de supt)
0
23-01-2010, ora 16:09
magda_tgv
Nu este medic/terapeut
magda_tgv
Va multumesc anticipat pt sfaturi.Intr-adevar sunteti un profesionist devotat. Data trecuta tot asa am supt dropsuri mentolate si dupa o perioada mi-au disparut senzatiile de uscaciune.Am facut si inhalatii si voi face consecvent acum.O sa urmez strict regimul prescris si voi reveni dupa o perioada ca sa va instiintez de starea mea.
0
04-02-2010, ora 21:00
ioana_pop
Nu este medic/terapeut
ioana_pop
buna seara

am o problema cu respiratia non-stop, nu pot respira, ziua noaptea, nu mai pot traii fara picuri (chiar si dimineata ) si sunt dependent de picuri nazale.Am fost la un medic estetician si mi-am facut radiografie la nas.rezultat: Hypertrofia cornelor nazale inferioare si usoara deviatie de sept.
Ca sa inteleg si eu, va rog sa ma ajutati.stiu ca nu on-line se face dar macar un sfat.
Din explicatiile primite am inteles ca sunt 2 cartilaje in nas, chiar in zona de intrare a aerului care blocheaza aerul, e adevarat?Sau e deviatie de sept?Intrucat la deviatie de sept mai mult problema ar fi ca se respira pe o singura nara, nu?
Mentionez ca daca folosesc respir usor, dorm usor, sunt niste plasture care se aplica pe nas in zona de inceput a piramidei nazale, atunci pot respira aproape ok.Practic asa constat ca acolo e problema, la inceputul piramidei nazale.Oare ce ziceti?doresc sa scap definitiv de problema.

Va multumesc mult
0
04-02-2010, ora 21:35
ioana_pop
Nu este medic/terapeut
ioana_pop
ma gandesc ca o fi vorba de rinita cronica nealergica...astept cu nearbdare rasp dvs.
0
05-02-2010, ora 09:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA
este o rinita cronica Hipertrofica!
trebue reduse in volum cornetele.. cu laser sau Radiofrecventa!
dac ai posibilitatea sa ajungi la Pascani... se rezolva in 1 zi fara internare!
0
05-02-2010, ora 10:12
ioana_pop
Nu este medic/terapeut
ioana_pop
am inteles.E perfect.Cat costa?
Adaugă un comentariu / răspuns
223 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.