Rinita atrofica ori infectie ?

29-07-2011
mark2011
Nu este medic/terapeut
mark2011
Pentru domnul doctor Valeriu !

Rinita atrofica se caracterizeaza si prin pulsatii, troznituri, svacneli ale oaselor fetei si urechilor ? Se poate sa am infectie in oasele care formeaza sinusurile maxilare si nu neaparat in sinus ?
La mine toata zona dureroasa, de la tample, urechi, nas si mai nou dintii de sussunt sensibile la caldura, parca presiunea creste iar cand dorm parca ceva se dilata in oasele fetei, cand stau linistit cu capul pe perna, se aude cum ar zvacni.

EU am fost diagnosticat acum cativa ani cu rinita atrofica la nara dreapta, dar am simptome foarte severe pe ambele parti si mai mult aduc a o infectie. In ciuda spalaturilor cu ceai de musetel, apa cu sare si alte substante recomandate de n-doctori nicio ameliorare Ba mai mult simptomele s-au agravat ca am stari de ameteala puternice, presiune pe nas, pometi si urechi si stari febrile, plus un nas infundat.

Mentionez ca initial am avut probleme cu gatul, eliminand amigdalele in 2008 iar de atunci gatul e fara probleme, dar in schimb cu celelalte organe de simt am dat cu ochii pe foc.

Domnule doctor astept un raspuns. Daca e nevoie de alta raze, rmn sau ct le am la dispozitie. Multumesc.
2 comentarii
0
30-07-2011, ora 10:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU.. nu secaracterizeaza rinita prin pulsatii
2. da.. poti sa ai infectiila sinusul maxilar sau la dantura
3 celelate simptome descrise tin si de reumatologie si de neurologie...
Cred ca ai cateva probleme separate.. care TU le descrii impreuna, le amesteci...
Rinita este ceam mai mica problema din toate.
daca poti sa vii la pascani ar fi perfect
daca NU
faci consult la oftalmolgie ( fund de ochi)
cu rezultatul mergi la Neurologie
Monitorizezi de 2-3 ori pe zi Tensiune aarteriala sa stii ce tendinte are
faci consult la Reomatologie si vezi cum e cu coloana cervicala
0
31-07-2011, ora 19:57
mark2011
Nu este medic/terapeut
mark2011
Maine voi merge si la neurologie pentru niste investigatii.

Multumesc mult domnule doctor, pentru promptitudinea raspunsului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.