Rinita alergica sau ce?

06-10-2011
ain27
Nu este medic/terapeut
ain27
Baietelul meu in varsta de 4 ani si jum.a fost diagnosticat de catre un medic orl-ist in urma cu 5 luni cu Rinita alergica. A urmat tratament timp de o luna si jum. nurofen 7, 5ml de 3 ori pa zi, sinupret 15 pic. de 3ori pe zi, nazonex 1 puf dimineata, biorinil 2 puf la prinz si seara si aerius 2, 5 ml seara +aerosoli 8 zile. In tot acest timp ia curs nasul, problema din cauza careia am ajuns la medic.Am uitat sa precizez sintomele nas infundat, muci din abundenta, ochi umflati dimineata, gura mirositoare. Toate acestea se intimplau de 3 luni. respira greu noaptea pina sa adoarma profund, iar apoi era ok. Doctora a zis ca trebui operat de polipi, dar nu innainte de a merge cu el la alergolog. Pe ultima reteta i-a prescris si augmentin 6, 5ml la 12 ore.Dupa ce i-am dat si antibioticul nu a mai avut nimic si am renuntat sa mergem la alergolog si mai ales la operatie. Toate bune si ok pina acum 2 saptamini cind aceleasi simtome au reaparut.Am crezut ca e prins de curent de la gradi si i-am dat o saptamina 5ml calpol 3/zi si 15 pic. sinupret 3/zi si nazomer 2 puf de 3 ori pe zi.Am intrerupt si acum de 2 zile ii dau aerius 2, 5ml seara, fara sa mergem la medic, din propria initiativa.Ma gindeam sa ii dau augmentin poate asa ii trece. Va rog spuneti-mi ce sa fac si daca este intradevar alergie sau altceva
4 comentarii
0
06-10-2011, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o stare de alergie care posibil este de origine alimentara
trebuei sa faceti consult la Gastrologie sa vedeti ce probleme gastrice are
sa schimbati radical regimul alimentar
cititi pe net. totul despre produsele alimentare alergene si acel produse alimentare care produc MUCUS..
si excludeti acele alimente din viata copilului
0
23-10-2011, ora 14:31
A FELICIA
Nu este medic/terapeut
A FELICIA
Buna ziua domnul doctor!Eu ma confrunt cu mai multe simptome ce tin de orl de ceva ani dar nu am reusit sa ajung la un control.acum cateva zile am vazut un afis cu simptomele rinitei alergice si pe multe dintre ele le am si eu.si as vrea daca se poate sa imi spuneti si mie daca credeti ca am aceasta boala.In primul rand am o respiratie f proasta, de multe ori simt nevoia sa suflu nasul dar constat ca nu am secretii si totusi respiratia este proasta.Racesc f repede in special in perioada rece, gatul devine f sensibil si nasul imi curge in permanenta.Am probleme cu ochii, in sensul ca ma deranjeaza la lumina, soarele(nu am probleme de vedere) si cand este vant ii simt usor iritati si inlacrimati.Am dureri de cap, in special in zona fruntii si se lasa pe nas si simt o presiune in interiorul nasului si in sinusuri.Spre jumatatea zilei simtul mirosul se modifica incepand sa devina din ce in ce mai slab.Tin sa specific ca sunt alergica la praf(incep sa stranut si ma mananca nasul) sunt alergica la aer conditionat(racesc indiferent de anotimp).Si de un an, mai exact de cand am fost intr-o excursie intr-o tara in care temperatura era peste 40 de grade buzele mele sunt f uscate si se exfoliaza, nu reusesc sa le mai regenerez cu nimic.Am folosit balsam de buze cu diferite ingrediente, dar degeaba.Au devenit alergice la soare si la condimente(se inflameaza, devin rosii si simt un mare disconfort si usturime, dupa care se exfoliaza.Va rog frumos daca se poate sa imi recomandati ceva sau sa imi spuneti si am de facut pt aceste probleme.Va multumesc, si astept raspunsul!
0
24-10-2011, ora 12:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. radiografie SAF
2 consult orl cu rezultatul de la radiografie
0
24-10-2011, ora 13:49
A FELICIA
Nu este medic/terapeut
A FELICIA
Va multumesc f mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •