Rinita alergica?

17-03-2010
Alinutza79
Nu este medic/terapeut
Alinutza79
Am facut un obicei, ca inainte de culcare sa-mi dau cate un "puf" de Olynth 1% in fiecare nara. Daca nu pun am impresia ca nu pot respira, dimineata ma trezesc foarte obosita si ma doare capul.Folosesc acest spray de mai bine de 2 ani si in timp am capatat si o senisbilitate in urechi, a inceput sa ma manance foarte tare urechea dreapta, m-am scarpinat si am facut o ciuperca. Am "tratat" cu chiu cu vai ciuperca insa continui sa pun Olynth care am inteles ca da dependenta si nu e recomandat a se folosi timp indelungat!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat eventul sa-mi recomandati un spray nazal pentru rinita alergica care nu da dependenta.

Vreau sa precizez ca pe parcursul zilei nu am nimic (nas infundat sau stranuturi) numai in unele anotimpuri am crize usoare de nas infundat si curge nasul.
6 comentarii
0
17-03-2010, ora 11:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Toate picaturile cu efect vazoconstrictor.. dau dependenta.. si mai rau de atat.. fac comlicatii cerebrale si vasculare.
prin faptul ca se absorb in organizm.. fac vazoconstrictie.. lucru ce duce la o proasta circulatie cerebrala.. si intimp la Hipertensiune arteriala !
mergi la ORL.. vezi ce ai in nas.. si atunci o sa stii tratamentul corect
0
17-03-2010, ora 12:17
Alinutza79
Nu este medic/terapeut
Alinutza79
Dr. Flueraru Valeriu am fost la n-spe mii de dr ORL, toti spun "nu mai pune picaturi". Pai nu mai pun insa nu pot sa respir :) deci trebuie sa pun ceva, dar ce?
Unul din medici mi-a recomandat solutie salina (apa+sare de bucatarie+bicarbonat de Na) oare are efect?
Alt medic mi-a prescris Biorinil! L-am folosit vreo 2 sapt. apoi am trecut iar pe Olynth.
0
17-03-2010, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.Colargolde 1% care se parepara in farmacie.. este inmasura sa.ti micsoreze cornetele in volum si sa te ajute sa renunti la picaturi.
2. un tratament naturist de la vivasan poate sa te ajute sa renunti la picaturi.. numai sa ai rabdare sa faci inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie ( ulei esebtial de eucalipt, busuioc, balzam din 33 plante)
3. dacanu ajuta aceste lucruri casesti un medic care stie si are cu ce sa.ti faca volatilizarea cornetelor nazale.
de unde esti?
0
08-01-2011, ora 00:44
vlad1980
Nu este medic/terapeut
vlad1980
Domnule Dr. Flueraru Valeriu am o fetita de 6 luni si frecvent are probleme cu respiratia pe nas in special seara si noaptea + secretii nazale care necesita aspirare pana de 7 - 8 ori pe zi cu ser fiziologic ! Am facut nu stiu cate tratamente chiar si cu antibioatice dar fara rezultat, in final un medic din Ungaria ne-a recomandat Brulamicyna iar dupa aceste picaturi nu mai are atat de multe secretii nazale (albe) dar si acum se trezeste noaptea ca nu poate respira pe nasuc si se scarpina pe nasuc pana se trezeste. Pt nas am mai folosit si Rhinomer 1 iar acum Humex + brulamycina de 3 - 4 ori pe zi cate o picatura in fiecare nara ! Va rog sa ne ajutati daca se poate sa scapam de aceste secretii si sa respire mai usor pe nas !
0
08-01-2011, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un copil la aceasta varsta NU ar trebui sa aiba asa gen de probleme.. decat daca sa infectat la nastere, sau cineva din apropiati este purattor de un microb
1. faceti toti care intra in contact cu copilul exudate faringiane si secretii nazale pentru flora microbiana
2 luati o secretie nazala si de la copil si depistati la ce este sensibil
3 NU mai faceti tratament cu antibiotic decat in cazul cu febra si secretii purulente sau amigdalite pultacee sau pneumonii. restul racelilor cu rosu in gat sau secretii din nas.. NU se trateaza cu antibiotice
4 Conteaza alimentatia copilului ( daca aste alimentat copilul.. cu Lapte de la san.. conteaza mult ce mananca mama !!!!!!!!
5. Serul fiziologic tebuie de pus in nas Cald.. si periodic trebuie inlocuit cu ceai de musetel cald
si aspirat
6 ca si tratament este foarte recomandat sucul proaspat scurs din o bucatica de frunza de ALOE
se ea o bucata de frunza 1-2 cm lungime.. se striveste intre 2 linguri..si sucul proaspat obtinut se pune in nas dupa ce a fost aspirat nasul
0
08-01-2011, ora 11:14
vlad1980
Nu este medic/terapeut
vlad1980
Multumim de sfat ! Vom face exudatul si rezultatul il voi posta aici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •