Rinita

28-08-2010
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Buna ziua,


Baiatul meu are stafilococ auriu in nas de la varsta de 11 ani, a facut antibiograma si a urmat un tratament antibiotic cand avea 15 ani (acum are 21 ani ) Totusi cu nara stanga are probleme, ii curge uneori sange

Astazi am fost la orl si mi-a zis ca are o leziune si de aceea sangereaza. Diagnosticul a fost acela de rinita anterioara stanga stafilococica (eu am explicat istoria cu stafilococul )

I-a recomandat Baneocin unguent (3 aplicatii pe zi ) si o crema care se prepara si contine tanin, dermasol, lanolina, vaselina.

Cate zile poate sa aplice Baneocin ?

De asemeni crema preparata de cate ori pe zi trebuie aplicata si cat timp ?

Va multumesc foarte mult.
1 comentarii
0
07-02-2011, ora 18:12
anca_lavinia
Nu este medic/terapeut
anca_lavinia
Buna ziua! va vog frumos sa ma ajutati. In urma ccu mai multi ani am avut ASLO marit la 800, timp de 2ani jumate am facut tratament cu retarpen, apoi am ajuns la limitele normale. Tin sa informez ca am si astm bronsic de foarte multi ani si am fost diagnosticata si cu un streptococ beta hemolitic de tip C si am si o deviatie de sept nu foarte accentuata. De 2ani ma mananca foarte tare nasul si in gat, am luat tot felul de tratamente, dar nu ma ajutau pe timp indelungat si am fost diagnosticata cu rinita alergica de catre dna profesor dr Poenaru Marioara, sunt din Timisoara. Mi s-au facut 2endoscopii si mi s-a spus ca am un furuncul nazal de dimensiuni mici si cornetii nazali mariti, dar nu exagerat, pot respira si nasul nu se infunda prea des, doar ca curge in permanenta. Mi-a facut nu stiu ce injectie in nas si mi s-a spus ca nu imi va mai curge nasul si nici sange si puroi din nas, dar nu ma ajutat, iar acum a spus ca e necesar sa fac o interventie de cauterizare a cornetiilor nazali si din cate am maicitit, nu prea vad cu ce mi-ar fi de folos. Ca tratament am folosit nasonex, aerius, cedax, singulaire. Va rog frumos sa ma ajutati si va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.