Rinita cronica - Am dureri ingrozitoare de cap

02-02-2012
RaducanuCarmen
Nu este medic/terapeut
RaducanuCarmen
buna seara!Am fost diagnosticata cu rinita cronica acum 6 zile, tin sa mentionez ca am dureri ingrozitoare de cap.Fara analgezice nu as putea rezista.mi-sa prescris Nazomer si Biorinil.dar durerea de cap tot nu trece.Ce sa fac?
8 comentarii
0
03-02-2012, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rinita cronica.. NU are ca si simptom Durerea de cap!!! mai cu seama in asa forma
continuati investigatiile la oftalmologie, neurologie, stomatologie
0
03-02-2012, ora 10:36
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
dc nu iti faci o radiografie la sinusuri? poate ai o sinuzita. eu am avut si asa ma durea capul si pbl cu nasul, imi bagam in nas zi de zi spray pana ajungeam la urgenta ca eram ametita de la atatea spray-uri ca altfel nu puteam respira pe nas. mie mi-a dat augmentin pt sinuzita, mi-au trecut simptomele pt moment. dar ele reapar si dispar la mine mai ales daca apuc sa racesc. sa sti ca si mie tot rinita imi puneau diagnosticul pana m-am dus si am facut radiografia...si s-a vazut ca era sinuzita. eu faceam inhalatii cateva zile cu inhalant(asa se numeste) si sa sti ca nu mai aveam nevoie de spray
0
03-02-2012, ora 12:57
RaducanuCarmen
Nu este medic/terapeut
RaducanuCarmen
Am facut radiogradie la sinusuri si nu am sinuzita, am fost si la neurologie si a zis ca am tesiunea un pic mica in rest nimic.La inceput ma durea tot capul, acum ma doare doar partea stanga a capului.Si in trecut am avut o anemie severa, ma gandesc ca poate e si din cauza asta(dar asa mare durere).Ar fi bine sa imi fac si un tomograf?Durerea ma innebuneste...
0
05-02-2012, ora 16:29
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
in functie si de partea materiala..la tomograf nu se vede chiar orice..dar la rmn da. eu am facut acum cativa ani un rmn in buc si am dat vreo 5milioane cu substanta de contrast..ca aveam dureri de cap dar incontinuu. si nu mi-a iesit nimik. daca te doare asa rau fa tot posibilul si fa-ti un rmn. nu stiu..la medicul de familie daca intrebi?
0
05-02-2012, ora 21:19
RaducanuCarmen
Nu este medic/terapeut
RaducanuCarmen
Cred ca nu mai e nevoie, in zilele astea mi-am mai revenit, nu ma mai doare asa rau capul, cred ca e raceala puternica.Si pe mine ma durea incontinuu capul.Am fost si foarte stresata cu sesiunea, etc.Acum ma bucur ca ma simt mai bine, oricum vine o vacanta bine meritata care ma va ajuta.Multumesc din suflet pentru sfaturi si daca pot sa ajut si eu cu cea mai mare placere...
0
06-02-2012, ora 07:47
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
Ma bucur ca esti mai bine..vacanta frumoasa si relaxanta :)
0
11-05-2012, ora 21:47
dragiladani
Nu este medic/terapeut
dragiladani
Catre D-l Dr.Flueraru Valeriu.Buna seara, as dori sa va consult in legatura cu urmatoarea problema:prezint rinoree muco-apoasa de aproximativ 4 ani de zile, cu exacerbari in sezonul rece.Am avut probleme cu nasul de acum aproximativ 5-6 ani cu rinoree mucoasa in cantitate mare si obstructie nazala tratata pe o perioada de luni de zile cu Olynt.In urma consultului O.R.L mi s-a propus, la vremea respectiva, ca si solutie terapeutica interventia chirurgicala de corectare a deviatiei de sept, optiune pe care am ales-o, astfel ca am facut interventia in anul 2009.Dupa aceasta simptomatologia s-a ameliorat relativ insa a persistat pana in prezent rinoreea si obstructia nazala.Ulterior la recomandarea medicului ORL-ist am inceput tratamentul cu Nasonex ( din ianuarie anul acesta).
Acum rinoreea s-a diminuat, persista obstructia nazala, hipoosmia.Ma trezesc obosit desi dorm suficiente ore, cu ochii rosii si nasul infundat.Ce as mai putea face in cazul de fata?Va multumesc!
0
12-05-2012, ora 23:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. de schimbat regimul alimentar si stilul de viata..prin excluderea produselor aergene din alimentatie
2. nasul trrebuie vazut la ORL..dca e si rinita hipertrofica..trebuie micsorate cornetele in volum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: