Rinita

07-06-2010
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Buna ziua, cam de 1 luna de zile am nasul infundat. Am niste secretii albe sau incolore, dar trebuie sa ma chinui sa imi suflu nasul si nu prea iese mare lucru. Fara febra, tuse, etc. Doar nasul.
Mi-am pus olynth seara ca sa pot dormi (1 puf pe zi, alternativ - o saptamana o nara, o saptamana cealalta nara). Am luat si aerius vreo 2 zile dar nu s-a ameliorat nimic (am crezut ca e alergie).

Acum 4 zile am intrerupt olynth si m-am dus la ORL:
Mi-a spus ca am rinita acuta si inca ceva ( nu e aerisit canalul intre ureche si nu stiu ce - cataro-nu stiu cum).
Tratament: Cuminol 500mgx2/zi, Nurofen 200mgx2/zi ai Pinosol 3picx3/zi.
Din proprie initiativa iau si Sinupret 50picx3/zi.

Nu simt o ameliorare semnificativa. Ziua am 1 nara infundata, iar noaptea ambele(asta e cel mai greu pentru ca nu pot dormi cu gura deschisa si mi-e teama ca ma sufoc in somn).

Va rog, dati-mi un sfat. Sa continui cu tratamentul? Sa iau altceva? Multumesc mult.
18 comentarii
0
07-06-2010, ora 16:54
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Am uitat sa spun ca mi-am facut si SAF (parca asa se numeste radiografia la sinusuri) si nu a iesit nimic. (usoara opacifiere a sinusurilor frontale - mai important pe dreapta; minima opacifiere a sinusurilor maxilare).
0
07-06-2010, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ajuta mult.. Inhalatiile si spalaturile nazale.
aromoterapia
0
07-06-2010, ora 22:53
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Buna seara. Ce inseamna spalaturi? cu ser fiziologic si aspirator, ca la copii?
Daca nu pun pinosol am nas infundat uscat. Daca pun pinosol, apar secretii(tot nas infundat, dar cu secretii).
0
08-06-2010, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista zeci de postari( rinite, sinuzite). aici pe romedic.. unde explic cum se fac inhalatiile si spalaturile nazale.. si cu ce.
0
09-06-2010, ora 10:50
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Buna ziua,

Am fost din nou la alt medic datorita faptului ca nu am simtit o ameliorare semnificativa cu tratamentul initial.
Acum mi s-a spus ca am cornetele marite si ca am o sinuzita cronica (sinuzita a fost observata la SAF).

Mi-a spus sa continui antibioticul pentru ca l-am inceput, dar restul sa nu le mai iau, mai ales sinupret sa nu iau (pentru ca usuca nasul). In schimb sa iau:
ACC600, Clarinase, Nasonex, Inhalant (+ antibioticul pe care deja l-am inceput).

Va rog mult, stiu ca aveti multa experienta in ORL, care este parerea dumneavoastra?

Va multumesc anticipat.
0
09-06-2010, ora 10:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine.
si inhalatiile anume asa se fac.. cu cei de musetel fierbinte + 3-4 pic de inhalant..
dupa ce se raceste ceaiul.. tt cu le faci spalaturi nazale.
0
09-06-2010, ora 11:02
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Ah, mi s-a spus sa pun 1/2 sticluta de inhalant o data, la o inhalatie.
Daca credeti ca e mai bine cu musetel si doar putin inhalant, o sa fac cum spuneti dumneavoastra.
Multumesc.
0
09-06-2010, ora 22:44
cristina.necula
Nu este medic/terapeut
cristina.necula
Buna ziua. De aproximativ un an de zile am niste flegme in gat pe care nu le pot elimina. Ma incomodeaza foarte mult cand vorbesc si nu fac pauza. Am mai mereu nasul infundat.nu ma doare in gat, nu am amigdalitele umflate! Ce ar putea sa fie? Ce tratament as putea sa urmez ca sa diminuez secretiile astea? Va multumesc anticipat.
0
09-06-2010, ora 23:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa faci o radiografie SAF.. sa vedem de ce ai nasul infundat si daca este sinuzita sau nu.
0
10-06-2010, ora 16:45
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Buna ziua. Fac spalaturi dupa cum ati spus(musetel+3pic inhalant, pun in nas cu seringa).
Problema e ca atunci cand pun in nara infundata ma ustura destul de tare si lacrimez. Nara cealalta e ok.
Am citit ca daca ai canalul cu urechea infundat nu tb sa faci spalaturi, nu stiu daca e adevarat.

Pot continua spalaturile in conditiile astea sau trebuie sa le opresc?

Multumesc mult.
0
10-06-2010, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa continui..
nu ai voie sa tragi apa cu nasul( s.o aspiri) dar sa pui cu seringa si sa sufli.. se poate!!!
0
11-06-2010, ora 11:32
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Cand suflu nara infundata (in special la spalaturi fac asta cu putere) simt ca o pocnitura in urechea dreapta, ca si cum ar iesi aerul pe acolo. Cateva ore dupa asta am o usoara presiune in urechea dreapta.
E o problema asta, sau e normal?

Multumesc.
0
13-06-2010, ora 12:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e o problema.. la un moment dat poti face o otita.
nasul; trebuie suflat lejer.. fara a face presiune pe timpan
0
20-06-2010, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. asa este conceput acest preparat...
0
25-06-2010, ora 17:25
cristina.necula
Nu este medic/terapeut
cristina.necula
Buna ziua. La indrumarea dumneavoastra am fost si am facut o radiografie SAF si medicul ORL mi-a spus ca nu am infectie, nu am deviatie de sept, ca radiografia arata bine si ca ar fii vorba despre o rinita cronica!! Ca tratament mi-a dat Paracetamol Sinus, Claritine, si picaturi Biorinil! Pe mine ma deranjeaza ca am o jena in gat, care simt ca se secreta de undeva din spatele nasului si nu o pot elimina, cand manac si cand vorbesc mai mult aceea flegma devine mai abundenta! Pe mine acest lucru ma deranjeaza! Ce as putea sa fac? Este corect tratamentu care mii la dat medicul ORL? Va multumesc. O zii buna
0
25-06-2010, ora 17:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bun tratamentul+
regim alimentar pentru gat.. fara acru, acidulat si fructe citrice
inhalatiii si gargara pentru a muia si elimina secretiile
voseptol tab de supt
0
26-06-2010, ora 10:03
cristina.necula
Nu este medic/terapeut
cristina.necula
Multumesc pentru raspuns!! Inhalatiile si gargara cu ce sa le fac?
0
01-03-2011, ora 03:28
chiritaionutcristian
Nu este medic/terapeut
chiritaionutcristian
Buna seara, imi cer scuze pentru deranj, dar, sunt destul de disperat.Din cauza unei raceli mai puternice, anul trecut, am inceput sa iau olynth.Usor, am devenit dependent de el, luandu-l in permanenta, chiar si atunci cand nu simteam ca am nasul infundat.Acum doua saptamani am fost la cabinet ORL.Sunt fericitul posesor al unei rinite cronice vasemotorie si amigdalita palatina cronica criptica cazeoasa.Tratamentul fiind:rhysiomer 2 pufuri seara, rhinocort 2 pufuei la 12 ore, claritine 1cp, sinusept 2 dg de 3 ori pe zi, hexoralete 4 cp pe zi, dexametazona inj if pe zi, apoi, 5 din 2 in 2.Tin tratamentul de o saptamana si se cunosc beneficiile lui, dar, nu asta este problema mea.Nu pot sa dorm mai deloc(2-3 ore pe noapte, cu tot cu somnifere)+o stare permanenta de agitatie.Nu inteleg de la ce si nu stiu nici la ce doctor sa ma prezint (specialitatea).Va rog, daca se poate un raspuns.

Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pacienții diagnosticați cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  •