Rinichi ptozat sau intestin inflamat?

15-02-2009
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Am fost la controale gastro pentru colon iritabil, dar nu am primit niciun raspuns care sa ma dumireasca la o intrebare de-a mea: ceea ce simt inflamat imediat sub ultima coasta, partea dreapta, un pic oblic inspre ombilic este, poate fi intestinul? Cand stau intinsa nu se mai simte. Un chirug, mi-a spus ca fiind atat de slaba poate am rinichiu cazut un pic inspre in fata si de aceea simt asta. Nu ma doare, am doar o jena cu care m-am obisnuit, dar ma ingrijoreaza. La nivelul acela ajunge endoscopul? Cum pot determina? Multumesc!
5 comentarii
0
15-02-2009, ora 07:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, pana acolo nu ajunge endoscopul.Poate fi si ficatul de vina, lobul stang al acestuia sau vezicula biliara daca simti acea jena in locul descris de tine.Fa-ti o ecografie abdominala si analizele hepatice si renale.Numai bine!
0
15-02-2009, ora 15:43
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumesc pentru raspuns! La ecograf mi-a spus ca la ficat si rinichi nu am probleme, la vezica biliara, intr-adevar, mi s-a spus de multi ani ca e dublu cudata, dar fara depuneri sau litiaza. E posibil s-o simt atat de jos? Bine ar fi sa fie asa, ca mi-a intrat in cap ce am auzit, ca ar putea fi inflamata prima parte a intestinului subtire si colonoscopie inca nu am facut...Multumesc inca o data!
0
15-02-2009, ora 16:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu zic ca de la vezicula biliara ai aceasta jena, probabil cand mananci ceva mai greoi, la stress sau la efort fizic prelungit.Vezicula biliara cudata inseamna indoita, deci din start este o malformatie usoara de colecist care iti poate creea uneori probleme, chiar daca nu ai pietre sau nisip.Pentru a vedea prima parte a intestinului subtire trebuie sa faci un tranzit baritat.
0
15-02-2009, ora 17:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, chiar asa este: simt locu mai ales la stres sau cand ridic ceva, dupa mese nu prea, mai ales ca iau colebil. Cat despre tranzitul baritat, am tot fost batuta la cap sa nu-l fac ca iradiaza, ca nu arata in tesut ce este...Iar de colonoscopie am fobie, nu de procedura in sine, cat de purgatie, mult timp am avut diaree.Poate ma voi lamuri cu toate, ca stresul si presupunerile sunt mai rele decat orice diagnostic concret. Si, desi am fost constiincioasa, pana acum, in urma "cautarilor" mai nedumerita sunt... Multumesc inca o data cu tot respectul!
0
24-07-2011, ora 22:19
nic6
Nu este medic/terapeut
nic6
pe mama o doare rau in partea dreapta, s fost la ecograf si ia spus ca este de la intestin ca il are inflamat, ia dat tratament dar nu o lasa durerea.ce ma sfatuiti sa fac?o arde in locul acela si se imbaloneaza
ia dat tratament dar nu o lasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •